Özen Film ‘Nymphomaniac’ İçin Basın Toplantısı Yapıyor

Türkiye

Stellan-Skarsgard-Charlotte-Gainsbourg-Lars-von-Trier-Mia-Goth

Vizyona girecek filmlere reyting değerlendirmesi yapan Kültür Bakanlığı’na bağlı Denetleme Kurulu, Nymphomaniac filminin vizyona girmemesi yönünde oy çokluğuyla karar verdi. 

Lars von Trier imzalı, baş karakterinin doğumundan 50 yaşına kadar olan hayatına, özellikle de cinsel serüvenlerine odaklanan Nymphomaniac filmi geçtiğimiz hafta alt komisyona gönderildi ve alt komisyon filmi izledi. Ancak alt komisyon filmin denetlenmesi gerektiğine karar vererek filmi, üst komisyonu olan Denetleme Kurulu’na gönderdi. Kurul, önceki gün filmi izleyerek vizyona girmemesi yönünde karar verdi. Toplantıya katılan üyelerden ikisinin şerh koyduğu karar oy çokluğuyla alındı. Film geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde gösterilmişti.

Filmin dağıtımcısı Özen Film  “Sizin de duymuş olacağınız gibi Türkiye’de sanata sansür dönemi yeniden hortlamıştır.” diyerek karara itiraz etti.

Özen Film konu ile ilgili 7 Mart Cuma günü sabah saat 11:00’de Ortaköy Feriye Sineması Cafe’ sinde bir basın toplantısı gerçekleştirecek.

İşte Özen Film tarafından yapılan basın toplantısı çağrısı:

Sayın Basın Mensuplarının Dikkatine ,

Sizin de duymuş olacağınız gibi Türkiye’de sanata sansür dönemi yeniden hortlamıştır. Tüm dünyada 16 veya 18 yaş sınırı getirilerek kesilmeden ve mozaiklenmeden seyirciyle buluşan ünlü yönetmen Lars Von Trier’in başyapıtı kabul edilen Nymphomaniac Vol.I ve II filmi Sinema Üst Kurulu tarafından sinema seyircisinin seyretmesine uygun görülmemiş, ticari dolaşımı yasaklanmıştır. 

 Konuyla ilgili olarak 7 Mart Cuma günü sabah saat 11:00’de Ortaköy Feriye Sineması Cafe’ sinde sinema sanatına ve filmimize getirilen sansür ve hukuksal mücadelemiz ile ilgili tüm bilgileri paylaşacağımız bir basın toplantısı yapılacaktır. 

Katılımınız bize onur verecektir. 

Saygılarımızla 

Özen Film Filmcilik Ve Sinemacılık TAŞ Umut Sanat Filmcilik Sin.

San. Tic. AŞ 

Mehmet Soyarslan, Yusuf Karabol

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up