Bizimle İletişime Geçin

Liste

Oyuncuların İlk ve Son Filmlerindeki Halleri

Sizler için, Hollywood’un önde gelen oyuncularının yer aldıkları ilk ve son filmleri liste haline getirdik.

Yayınlandı

tarihinde

Oyuncuların genellikle en çok izlenen filmleriyle akılda kalma gibi bir durumları var. Aslında birçok oyuncuyu kendi kişilikleriyle değil, filmlerde canlandırdıkları karakterleriyle hatırlıyoruz.

Yönetmenlerin filmografisine bakıp kendilerini geliştirdikleri yönlerine dikkat ettiğimiz gibi, oyuncuların da rol aldığı filmlerle meslek hayatlarında geldikleri konumlarını görmek pekala mümkün.

Sizler için, Hollywood’un önde gelen oyuncularının yer aldıkları ilk ve son filmleri liste haline getirdik.

Russell CroweBlood Oath (1990) Boy Erased (2018)

Oscar ödüllü aktör ve yönetmen Russell Crowe’un sinema yolculuğu, 1990 yılında kamera karşısına geçtiği savaş filmi “Blood Oath” ile başlamıştır. Başarılı oyuncu son olarak, geçtiğimiz yıl “Boy Erased”da rol aldı.

Jennifer Lawrence Bahçe Partisi (Garden Party 2008) X-Men: Dark Phoenix (2019)

“Umut Işığım” filmindeki performansıyla Oscar kazanan Jennifer Lawrence’ı ilk olarak 2008 yapımı “Bahçe Partisi”nde izlemiştik. Güzel yıldızın son rol aldığı filmse; “X-Men: Dark Phoenix”.

Tom HiddlestonUnrelated (2007) Avengers Endgame (2019)

“Loki” karakteriyle bilinen, en son bu yıl “Yenilmezler: Oyunun Sonu” filminde izlediğimiz Tom Hiddleston, ilk olarak 2007 yapımı “Unrelated” filminde rol almıştı.

Matthew McConaugheyGenç ve Heyecanlı (Dazed and Confused 1993) The Gentlemen (2019)

Oscarlı metot oyuncusu Matthew McConaughey, bu yıl vizyona girecek Guy Ritchie filmi “The Gentlemen” ile boy gösterecek. Yakışıklı aktörün rol aldığı ilk film ise 1993 yapımı “Genç ve Heyecanlı”.

Jim CarreyFinders Keepers (1984) Gerçek Suçlar (True Crimes 2016)

Komedi filmlerinin aranan oyuncusu Jim Carrey son olarak, 2016 yılında “Gerçek Suçlar” filmiyle, izleyicinin karşısına bir mafya babası olarak çıkmıştı. Aktör ilk kez 1984 yılında “Finders Keepers” filminde rol almıştı.

Lena HeadeySu Şehri (Waterland 1992) Taht Oyunları (2011)

“Taht Oyunları” dizisinde canlandırdığı Cersei Lannister rolüyle tüm dünyaca tanınan Lena Headey’nin ilk filmi, 1992 tarihli “Su Şehri”.

Daniel CraigTek Olmanın Gücü (The Power Of One 1992) Knives Out (2019)

Son James Bond Daniel Craig, 1992 yılında, bir Nazi subayını canlandırarak sinema dünyasına adımını atmıştı. Daniel Craig son olaraksa “Knives Out” filminde rol aldı.

Marlon BrandoThe Men (1950) Komplo (The Score 2001)

Sinema dünyasının efsane isimlerinden Marlon Brando, 1950’de rol aldığı “The Men” filmiyle sinemaya adım atmıştı. 2004’te kaybettiğimiz aktör, son olarak 2001 yılında “Komplo” filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkmıştı.

Nicolas CageRidgemont Lisesinde Hızlı Günler (Fast Times at Ridgemont High 1982) Running with the Devil (2019)

İnişli çıkışlı filmografisiyle bilinen Nicolas Cage bu yıl sevenlerinin karşısına “Running With The Devil” filmiyle çıktı. Aktörün ilk kez rol aldığı filmse 1982 yapımı “Ridgemont Lisesi’nde Hızlı Günler”.

Kate WinsletCennet Yaratıkları (Heavenly Creatures 1994) Dönme Dolap (Wonder Wheel 2017)

“Titanic” filmindeki Rose rolüyle hayranlarının gönlünde taht kuran Kate Winslet beyazperdeye 1994 yılında “Cennet Yaratıkları” filmi ile merhaba demişti. Aktrisin son filmi ise bir Woody Allen eseri olan “Dönme Dolap”.

Sean PennTaps (1981) Deli ve Dahi (The Professor and the Madman 2019)

İki Oscar ödüllü aktör Sean Penn, ilk sinema filmi olan 1981 yapımı “Taps” te Timothy Hutton ve Tom Cruise ile birlikte rol almıştı. Başarılı aktörü son kez “Deli ve Dahi” filmindeki rolüyle izlemiştik.

Keanu ReevesGenç Kan (Heaver 1986) John Wick 3: Parabellum (2019)

“John Wick” serisiyle ortalığı kasıp kavuran Keanu Reeves’in ilk olarak 1986 yılında “Genç Kan” filminde rol aldığı pek bilinmez.

Tom HardyKara Şahin Düştü (Black Hawk Down 2001) Venom: Zehirli Öfke (Venom 2018)

Geçtiğimiz yıl rol aldığı “Venom: Zehirli Öfke” filmi rekorlar kıran Tom Hardy’yi, sinemaseverler ilk olarak “Kara Şahin Düştü” filminde izlemişti.

Rosamund Pike Başka Gün Öl (Die Another Day 2002) Radioactive (2019)

Son olarak “Radioctivate” filminde Marie Curie’ye hayat veren Rosamund Pike’ı, ilk olarak 2002 yılında bir James Bond filmi olan “Başka Gün Öl”de izlemiştik.

Tom HanksYalnız Olduğunu Biliyor (He Knows You’re Alone 1980) The Post (2017)

İki Oscar ödülü sahibi Tom Hanks, 1980 yılında “Yalnız Olduğunu Biliyor” filmiyle beyazperdede boy göstermişti. Başarılı aktör son olarak 2017 yılında “The Post” filminde rol aldı.

Christian BaleMio min Mio (1987) Vice (2018)

Geçen yıl “Vice” filminde Dick Cheney rolünde izlediğimiz başarılı metot oyuncusu Christian Bale’in sinema serüveni, 1987 yılında, henüz 13 yaşındayken rol aldığı “Mio Min Mio” filmiyle başlamıştı.

Tom CruiseSonsuz Aşk (Endless Love 1981) – Mission: Impossible Yansımalar (Mission: Impossible – Fallout 2018)

Geçen yıl altıncısı için kamera karşısına geçtiği, tüm zamanların en başarılı aksiyon serilerinden “Görevimiz Tehlike’nin yıldızı Tom Cruise, 1981 yılında ilk kez “Sonsuz Aşk” filmiyle karşımıza çıkmıştı.

Natalie PortmanSevginin Gücü (Leon 1994) Lucy in the Sky (2019)

Sinema tarihinin kült filmlerinden kabul edilen “Sevginin Gücü”nde henüz 13 yaşındayken izlediğimiz Oscar ödüllü Natalie Portman, bu günlerde gösterimde olan “Lucy in the Sky” ile sinemaseverlerin karşısında.

Johnny DeppElm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street 1984) Waiting for the Barbarians (2019)

Tim Burton’ın prensi Johnny Depp, son olarak İtalyan yapımı “Waiting for the Barbarians” için kamera karşısına geçti. Yakışıklı aktörün rol aldığı ilk yapım ise kült korku filmi “Elm Sokağı Kabusu”.

Jake Gyllenhaal Şehirli Züppeler (City Slickers 1991) Örümcek-Adam: Evden Uzakta

Jake Gylenhaal da çocuk oyuncu olarak sinemaya adım atanlardan. Bu yıl “Örümcek-Adam: Evden Uzakta” filmiyle beğeni toplayan aktör, ilk olarak 1991 yapımı “Şehirli Züppeler”de rol aldığında henüz 11 yaşındaydı.

Leonardo Di CaprioMahluklar 3 (Critters 3 1991) Bir Zamanlar… Hollywood’da (Once Upon a Time In Hollywood 2019)

Oscarlı oyuncu Leonardo Di Caprio’nun beyazperde kariyeri de bir korku filmi ile başladı. 1991’de “Mahluklar 3” filmiyle izlediğimiz Di Caprio; son olarak Tarantino imzalı “Bir Zamanlar… Hollywood’da” filminde rol aldı.

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

10 Korkunç Animasyon Film

Korkutan animasyonlar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

ParaNorman (2012) IMDb 7.0

Norman ölü insanların ruhlarını görebilen, onlarla konuşup iletişime geçebilen 10 yaşlarında, sevimli bir çocuktur. Bir gün yaşadığı kasabayı zombiler basar ve çok korkmuş olan kasaba halkının ondan başka yardım isteyecek kimsesi yoktur.

The Nightmare Before Christmas (1993) IMDb 8.0

Tüm dünyanın en büyük film-noir fenomenlerinden; deli-dahi Tim Burton’ın artık efsaneleşmiş sayılagelen yapımlarından biri ile karşı karşıyayız: “The Nightmare Before Christmas”… Filmde, Balkabağı Kral Jack Skellington’un hanedanlığı, Halloweentown’da geçen olaylar işlenmektedir. Kabuslardan fırlamış bir kasabayı andıran Halloweentown, cinler, ecinniler, periler, ruhlar, gulyabaniler ve yarasalardan oluşan “dinamik” bir nüfusa sahiptir. Jack’in yolu, bir gün Christmastown’a düşer. Bu tuhaf memlekete yaptığı bu ziyaret sonucu, bu tuhaf yerden çok etkilenir. Christmastown’da gördüklerine özenerek kendi şehrini de oraya benzetmek için Santa Claus’u kaçırır. Santa’nın yerine geçen Jack, çocuklara kendince alternatif hediyeler dağıtmaya başlar. “Noel Gecesi Kabusu”, en iyi özel efekt dalında Oscar’a aday olmuş ancak ödülü Babe filmine kaptırmıştı.

Scooby-Doo on Zombie Island (1998) IMDb 7.8

Televizyon tarihinin en sevilen çizgi film serilerinden biri olan Scooby-Doo’nun beyaz perde uyarlaması olan film bilge köpek Scooby ve arkadaşlarının maceralarına kaldığı yerden devam ediyor. Scooby ve arkadaşları gizemlerle dolu bir adaya gidiyor ve Moonscar isimli hayalet korsanı aramaya koyuluyor. Adada yalnız olmadıkları gerçeğini fark etmeleri ise uzun zaman almıyor.

Monster House (2006) IMDb 6.6

Yaşlı Nebbercracker’in bahçesinde tuhaf olaylar yaşanmaktadır. Bahçe her şeyi yutarak yok eder. Karşı caddeden o bahçeyi izleyen genç DJ Walters, olan bitene anlam verebilmek için çırpınmaktadır. Bir gün arkadaşı ile beraberken o bahçeye düşen bir basket topunun gözle görünür bir biçimde yok oluşuna şahit olurlar. Ev bahçeye düşen her şeyi yutar. Çok geçmeden başka bir arkadaşları Jenny’i de yutmaya kalkışınca gençler hem korkar hem de olanlar konusunda civarda yaşayan kimseyi ikna edemeyince işin sırrını kendi başlarına çözmek için kolları sıvarlar. Animasyon filmin yönetici yapımcısı Steven Spielberg ile Robert Zemeckis’tir.

The Last Unicorn (1982) IMDb 7.4

Bir kral beyaz, tek boynuzlu atları denize hapseder ve kaçmalarını engellemek için de kızıl boğayı görevlendirir. Cesur olan tek boynuzlu bir at ve bir büyücü tek boynuzlu atları hapseden bu kralla savaşarak onları kurtarmaya çalışır.

Coraline (2009) IMDb 7.7

Coraline eski bir eve taşındığında canı çok sıkılır ve ailesi tarafından da ihmal edilir. Bir gün dar bir geçide uzanan gizli bir kapı bulur ve geçitten geçmeye karar verir. Orada paralel bir hayat keşfeder. O hayatta insanların hepsinin gözlerinin yerinde düğmeler vardır, aileleri çocukları ile çok ilgilidirler ve herkesin hayalleri gerçek olur. Oranın annesi Coraline’i kendileri ile birlikte sonsuza dek yaşamak üzere davet edince, Coraline bunu reddeder. Sonra da bu alternatif gerçekliğin sadece bir tuzak olduğunu keşfeder.

The Secret of NIMH (1982) IMDb 7.6

Bir tarla faresi hasta olan oğlunu kurtarmaya çalışır ve bunun için bir fare topluluğundan yardım ister.

Watership Down (1978) IMDb 7.6

Watership Down, insanların zulmünden kaçan bir grup tavşanın hikayesini konu ediyor. Bağlı bulundukları yerden kaçan bir grup tavşan, insanların zulmünden uzak yeni bir yer kurmaya çalışır. Ancak bu sırada dahil oldukları yeni dünyanın da düşündüklerinden daha tehlikeli olduğunu fark ederler.

The Plague Dogs (1982) IMDb 7.8

The Plague Dogs, araştırma merkezinden kaçan iki köpeğin hikayesini konu ediyor. Araştırma merkezinden kaçmayı başaran köpekler, büyük bir özgürlüğe kavuşur. Çayırlarda gönüllerince dolaşan köpekler, artık her şeyin güzel olacağını düşler. Ancak avcıların peşlerine düşmesi ve dış dünyanın daha çok düşmanla dolu olduğunu görmeleri köpeklerin umutlarını yok eder. Bu sırada araştırma merkezinin direktörü, köpeklerin kaçmasını gizli tutmaya çalışır. Ancak bir süre sonra çok sayıda koyun öldüğünde, çevrede köpeklerin veba taşıyıcısı olduğu ve onların öldürülmesi gerektiği tartışılmaya başlar.

Seoul Station (2016) IMDb 6.2

Şehrin göbeğinde yaşayan evsiz bir adamın hayatını konu alır. Seoul istasyonunda şehre tehlike saçan daha sonra ilginç olaylar cereyan göstermeye başlar.

Vampire Hunter D: Bloodlust (2000) IMDb 7.7

İ.S. 12090 yılındayız. Dünyayı yakıp yıkmış kıyamet sonrası bir ortamda sağ kalan insanlar, on binlerce yıllık uykularından uyanmış vampirlerin tehditi altında, Orta Çağı aratmayan, kabus gibi bir yaşam sürmektedir.
Sadece ‘D’ olarak bilinen esrarengiz bir vampir avcısı, vampirlerin kaçırdığı kızlarını çok geç olmadan geri isteyen zengin bir aile tarafından kiralanır. Yarı insan yarı vampir olan D, serüven ilerledikçe işlerin göründüğünden daha farklı olduğunu farkedecektir.
Demon City Shinjuku ve Ninja Scroll gibi anime klasiklerinde imzası bulunan yazar/yönetmen Yoshiaki Kawajiri’den son yıllarda çok ses getirmiş bir anime daha. Kawajiri’yi tanıyanlara yabancı gelmeyecek denli bol kan, stilize şiddet ve çıplaklık içeren bir yapım.

Fear(s) of the Dark (2007) IMDb 6.7

İnsanoğlunun fobi ve korkuları uçsuz bucaksız. Karanlık korkusu, yalnızlık korkusu, kan korkusu, şeytan korkusu diye liste uzar gider. Fransız yapımı animasyon korkularımızla yüzleşmemizi sağlıyor. Farklı animasyon tekniklerine sahip siyah beyaz kısa animasyonlardan oluşan çalışmanın kadrosunda ünlü çizgi romancı Charles Burns de var.İstanbul Film Festivali programında yer alan filmin önümüzdeki aylarda vizyon izleyicisi ile buluşması animasyon severler için hoş bir sürpiz olacaktır.

Perfect Blue (1997) IMDb 8.0

Ünlü bir şarkıcı olan Mima Kirigoe, şarkıcılık kariyerini bırakıp oyuncu olmaya karar verir. Bu hamle kimi fanatik hayranlarını hayal kırıklığına uğratır. Dahası genç kadının oynadığı filmdeki rolünün tepki çekmesi işleri iyice karıştırır. Fanatik bir hayranı tarafından taciz edilmeye başlayan Mima’nın hayatı büyük bir çıkmaza sürüklenir.
Paprika, Tokyo Godfathers gibi başarılı işlere imza atmış olan Satoshi Kon’un Yoshikazu Takeuchi’nin mangasından uyarladığı, çektiği ilk film olma özelliğini taşıyan Perfect Blue, anime türü içinde en başarılı gerilim filmlerinden biri.

Collider

Okumaya Devam Et

Liste

Netflix’teki Güncel 10 İyi Belgesel

İyi seyirler.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Sparks Brothers (2021) IMDb 7.9

1960’larda Los Angelas’da Ron ve Russell kardeşler, Sparks adını verdikleri gruplarıyla müzik yolculuğuna başladı. Kariyerlerine 25 albüm sığdırmayı başaran Sparks’ın kariyerinin incelendiği belgeselde arşiv görüntülerine, röportajlara yer veriliyor.

Sad Hill Unearthed (2017) IMDb 7.4

Sinema tarihinin en iyi filmleri arasında gösterilen 1966 yapımı İyi, Kötü, Çirkin’in unutulmaz final sahnesinin çekildiği, İspanya’nın Burgos kenti yakınlarındaki Sad Hill Mezarlığı’nın 50 yıl sonra birçok gönüllünün desteği ve çabasıyla yeniden gün yüzüne çıkarılması, filmde emeği geçmiş Clint Eastwood, Ennio Morricone gibi isimlerin yanı sıra James Hetfield gibi filmin hayranlarının ve gönüllülerin ağzından anlatılıyor.

Casting JonBenet (2017) IMDb 6.1

1996’da, Colorado’nun Boulder kasabası, çocuk güzellik yarışması birincisi altı yaşındaki JonBenet Ramsey’nin gizemli ölümüyle sarsılır. Yirmi yıl sonra yönetmen Kitty Green bölge sakinleriyle görüşür ve her birinin talihsiz Ramsey ailesini nasıl hatırladığını ve onlarla ilişkilerini gözler önüne serer. 

Made You Look: A True Story About Fake Art (2020) IMDb 7.0

Belgesel, Amerikan tarihinin en büyük sanat sahtekarlığını konu alıyor.

The Bleeding Edge (2018) IMDb 7.6

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl tıbbi teşhis, tedavi ve teknolojide benzersiz yenilikler piyasaya sürüldü. Ama hastaları kurtarmak için tasarlanan aynı cihazların onlara zarar verişinden kim sorumlu?

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed (2021) IMDb 7.0

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed, Amerikalı bir ressam, sanat eğitmeni ve televizyon sunucusu olan Bob Norman Ross’un hayatına odaklanıyor. Belgeselde, 1983’ten 1994 yılına kadar yayınlanan The Joy of Painting’in yaratıcısı olan Ross’un hayatının bilinmeyenleri gözler önüne seriliyor.

David Attenborough: A Life on Our Planet (2020) IMDb 9.0

Filmde, dünyanın değişimine tanıklık eden ünlü doğa bilimci David Attenborough, deneyimlerini anlatıyor. Sıra dışı bir yaşama sahip olan David Attenborough, dünyanın her kıtasını ziyaret edip, gezegenimizin vahşi yerlerini keşfetti ve yaşayan dünyayı tüm çeşitliliği ve harikasıyla belgeledi. Dünyanın değişimine tanıklık eden David Attenborough, gezegenimizin karşı karşıya olduğu en büyük zorluklaru gözler önüne seriyor. Ünlü doğa bilimci ayrıca, gezegenimizi kurtarmaya yarayacak çözümlere de değiniyor.

Misha and the Wolves (2021) IMDb 6.7

Kurtlarla Yaşam, soykırımdan kurtulup hayatta kalmak için kurtar arasında yaşadığını söyleyen bir kadının hayatına odaklanıyor. Kadının anlattıkları insanların dikkatini çeker ancak bir süre sonra anlatılan hikaye şüphelere yol açar. Kadının biyografisi doğru mudur yoksa her şey bir yalandan mı ibarettir?

Gaga: Five Foot Two (2017) IMDb 7.0

Chris Moukarbel’in yönetmenliğini üstlendiği belgeselde, Lady Gaga’nın albüm hazırlık sürecine bu süreçte sanatçının yaşadıklarına odaklanılıyor. 

Athlete A (2020) IMDb 7.6

Athlete A, ABD Jimnastik takımı doktoru Larry Nassar’ın istismarını ifşa eden muhabirlere odaklanıyor. Indianapolis Star muhabirleri, ABD Jimnastik takımının 29 yıllık doktoru olan Larry Nassar’ı sporcuları taciz ettiği yönünde bir haber yayınlar. Büyük yankı uyandıran haberin yayınlanmasından sonra kurbanlar, ABD Jimnastik Takımı’nın şikayette bulunacağını düşünür. Ancak ABD Jimnastik, Lary ile anlaşıp haberlerin asılsız olduğunu iddia eder. Bu olayın ardından muhaberiler, tacizin örtbas edilmesine göz yuman Jimnastik Federasyonu’nu araştırmaya başlar. Muhabirler, çok geçmeden Jimnastik Federasyonu’nun kirli kültürü ifşa eder.

13th (2016) IMDb 8.2

The 13th, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki cezaevi sistemine ve ülkenin ırksal eşitsizliğine odaklanıyor. Kitlesel suçluluk ve ABD’de hapishane nüfusunun giderek artmasına odaklanılan belgeselde, aktivistler, politikacılar, tarihçiler ve daha önce hapishanede bulunan kadınlar ve erkeklerin konuşmalarının yer aldığı arşiv görüntüleri bulunuyor.

My Octopus Teacher (2020) IMDb 8.1

Yıllarca okyanuslarda yüzdükten sonra Craig Foster, Güney Afrika’nın yosun ormanında yaşayan ahtapotla sıra dışı bir dostluk kurar. Onun dünyasına inip, aylarca hareketlerini izleyerek ahtapotun güvenini kazanan Craig, onunla insan ile vahşi hayvan arasında daha önce hiç görülmemiş bir bağ geliştirir. Bu sayede Craig, ahtapotun dünyasının gizemlerini öğrenir.

Okumaya Devam Et

Liste

2022 Oscar Adaylarını İzleyebileceğiniz Platformlar

Netflix, Apple, HBO ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Being the Ricardos | Amazon Prime – Sinema

Belfast | PVOD – Sinema

Belle | Sinema

C’mon C’mon | PVOD – Sinema

The Card Counter | VOD

CODA | Apple

Compartment #6 | Opens NY – LA 1 – 26

Don’t Look Up | Netflix

Drive My Car | Sinema

Dune | PVOD – Sinema

Encanto | Disney+ – Sinema

The Eyes of Tammy Faye | HBO Max

Flee | Sinema

The French Dispatch | VOD – Sinema

The Hand of God | Netflix

A Hero | Amazon Prime – Sinema

House of Gucci | PVOD – Sinema

Jockey | Sinema

King Richard | PVOD – Sinema

Licorice Pizza | Sinema

The Lost Daughter | Netflix – Sinema

Mass | VOD

The Mitchells vs. the Machines | Netflix

Nightmare Alley | Sinema

No Time to Die | VOD – Sinema

Parallel Mothers | Sinema

Passing | Netflix

Pig | Hulu – VOD

The Power of the Dog | Netflix

Red Rocket | Sinema

Respect | VOD

Spencer | VOD

Summer of Soul | Hulu

The Tender Bar | Amazon Prime

Tick, Tick… Boom! | Netflix

Titane | VOD

The Tragedy of Macbeth | Apple – Sinema

West Side Story | Sinema

Wheel of Fortune and Fantasy | VOD

The Worst Person in the World | Opens NY – LA 2

The First Wave | Hulu

The Rescue | Disney +

IndieWire

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler