Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Oyuncular Sigortalı Olmak İçin Harekete Geçti

Yayınlandı

tarihinde

Geçen hafta ilk genel kurulunu yapan Oyuncular Sendikası öncelikle meslektaşlarının SSK’lı olmasını hedefliyor.

Uzun yıllardır çokça tartışılan ancak nihai çözüme ulaşılamayan oyuncuların sosyal güvenceleri konusunda nihayet ciddi adımlar atılmaya başlandı. Çiçeği burnunda Oyuncular Sendikası, sektörün farklı alanlarında oyunculuk yapan sanatçıların özlük hakları ile ilgili sorunların çözümü için kolları sıvadı. Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası (Oyuncular Sendikası) Yönetim Kurulu Başkanı Memet Ali Alabora, oyuncular olarak, işsizlik, emeklilik ve sosyal güvence gibi sorunlarının bulunduğunu belirterek, “Öncelikle biz bağlı çalışan, yani SSK’lı olmak istiyoruz” dedi. Alabora, sendika faaliyetleriyle uluslararası standartlarda mesleklerini icra etmek istediklerini ve çalışma hayatıyla ilgili kamu sektöründe oyuncular için düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti. Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Tevhide Şebnem Sönmez de, oyuncuların çalışma koşullarının standardı ile ilgili sorunları bulunduğunu anlatarak, Türkiye’deki oyuncuların, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına bağlı olarak çalıştırıldığını, ancak en büyük sorunun kayıt dışı çalışmadan kaynaklandığını kaydetti. Sönmez, oyuncuların bir ay içerisinde toplam 10-12 gün kadar sigortalı olabildiğini belirterek, “Elbette ki sanatçılıktan emekli olunmaz, ama sosyal güvence açısından bizim emekliliğimizde çok büyük açıklar ortaya çıkıyor” diye konuştu.

SSK mücadelesi başladı, oyuncular birleşin !

Uzun çalışma saatlerinin oyuncuları yıprattığına işaret eden Sönmez, bu durumdan en çok çocuk oyuncular ve hayvanların etkilendiğini söyledi. Sönmez, mesleğe yakışır şartları oluşturmayı amaçladıklarını ifade ederken, “Devlet ve şehir tiyatrolarında çalışan arkadaşlarımız, kadrolular ve sözleşmeliler olarak ikiye ayrılıyor. Kadrolular, 657’ye tabi olarak, sözleşmeliler de SSK’lı olarak çalışır. Kurum tiyatrolarında çalışanların da oyuncu olarak değil de farklı hizmetlerde çalışanlar gibi sigortalandığını görüyoruz. Kanunda, oyunculuğun bir tanımı bile yok. Çözüm açısından çok büyük yol alındı. Devlet tiyatrosuyla yaptığımız görüşmeler ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki hukuk çalışması ve SGK’ya taşıdığımız konu, neredeyse çözüldü çözülecek. Devlet tiyatrosu, kendi yönetmeliğini yazdığı anda sorunlar çözülecek.” şeklinde konuştu.

Sönmez, Oyuncular Sendikası’nın çalışmaları ve konuyu takibi sonucu yaklaşık bir yıl içinde bütün oyuncuların sosyal güvencesinin olacağını ve bu konuda bir teamül oluşacağını söyledi. Oyuncu Altan Erkekli de oyuncuların, gecesi gündüzü olmadığını, hafta sonu tatili, yıpranma ve telif hakları gibi bütün çağdaş ülkelerde bulunan hakları talep ettiklerini belirtti. Oyuncu Timuçin Esen, kontrolsüz ortamlarda çalıştıklarını ve bunun bir düzene oturtulması gerektiğini söyledi. Oyuncu Meltem Cumbul da yıllardır zor şartlarda çalıştıklarını ve artık korunup kollanmaları gerektiğini dile getirdi.

STAR SANAT

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“Dr. Sadık Ahmet”in Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

TRT tarafından çekilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dr. Sadık Ahmet

Batı Trakya Türkleri direnişinin sembolü haline gelmiş Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi “Dr. Sadık Ahmet”in hayatını beyaz perdeye taşıyor.

TRT, Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye taşıyor. 2022 yılında vizyona girecek filmin ilk tanıtımını, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren sosyal medya hesabından paylaştı.

Yunanistan’ın baskıcı politikalarına karşı Dr. Sadık Ahmet’in bugüne ışık tutan mücadelesini anlatan TRT Ortak Yapımı filmin başrollerinde Turgay Aydın, Nur Fettahoğlu, Beren Nur Karadiş ve Ali Talha Gürbüz yer alıyor.

Çekimlerine bu yıl ağustos ayında başlanması planlanan Dr.Sadık Ahmet filmi, 2022 Mart ayında izleyici ile buluşacak. Sadık Ahmet’in gençliğinden ölümüne dek yaşadıklarını anlatan filmin çekimleri İstanbul, Makedonya ve Brüksel’de gerçekleştirilecek.

TRT ve gişe rekortmeni Ayla, Müslüm ile Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu gibi başarılı yapımlara imza atan Mustafa Uslu tarafından hazırlanan, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlenecek. Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatacak filmin görüntü yönetmenliğini Jean Paul Seresin yapacak.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Çatlak İstanbul’da İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

Sarı Sıcak’ın yönetmeninden.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çatlak

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi Çatlak, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, Sarı Sıcak filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor. Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan Çatlak, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler