Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Oyuncular Sigortalı Olmak İçin Harekete Geçti

Yayınlandı

tarihinde

Geçen hafta ilk genel kurulunu yapan Oyuncular Sendikası öncelikle meslektaşlarının SSK’lı olmasını hedefliyor.

Uzun yıllardır çokça tartışılan ancak nihai çözüme ulaşılamayan oyuncuların sosyal güvenceleri konusunda nihayet ciddi adımlar atılmaya başlandı. Çiçeği burnunda Oyuncular Sendikası, sektörün farklı alanlarında oyunculuk yapan sanatçıların özlük hakları ile ilgili sorunların çözümü için kolları sıvadı. Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası (Oyuncular Sendikası) Yönetim Kurulu Başkanı Memet Ali Alabora, oyuncular olarak, işsizlik, emeklilik ve sosyal güvence gibi sorunlarının bulunduğunu belirterek, “Öncelikle biz bağlı çalışan, yani SSK’lı olmak istiyoruz” dedi. Alabora, sendika faaliyetleriyle uluslararası standartlarda mesleklerini icra etmek istediklerini ve çalışma hayatıyla ilgili kamu sektöründe oyuncular için düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti. Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Tevhide Şebnem Sönmez de, oyuncuların çalışma koşullarının standardı ile ilgili sorunları bulunduğunu anlatarak, Türkiye’deki oyuncuların, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına bağlı olarak çalıştırıldığını, ancak en büyük sorunun kayıt dışı çalışmadan kaynaklandığını kaydetti. Sönmez, oyuncuların bir ay içerisinde toplam 10-12 gün kadar sigortalı olabildiğini belirterek, “Elbette ki sanatçılıktan emekli olunmaz, ama sosyal güvence açısından bizim emekliliğimizde çok büyük açıklar ortaya çıkıyor” diye konuştu.

SSK mücadelesi başladı, oyuncular birleşin !

Uzun çalışma saatlerinin oyuncuları yıprattığına işaret eden Sönmez, bu durumdan en çok çocuk oyuncular ve hayvanların etkilendiğini söyledi. Sönmez, mesleğe yakışır şartları oluşturmayı amaçladıklarını ifade ederken, “Devlet ve şehir tiyatrolarında çalışan arkadaşlarımız, kadrolular ve sözleşmeliler olarak ikiye ayrılıyor. Kadrolular, 657’ye tabi olarak, sözleşmeliler de SSK’lı olarak çalışır. Kurum tiyatrolarında çalışanların da oyuncu olarak değil de farklı hizmetlerde çalışanlar gibi sigortalandığını görüyoruz. Kanunda, oyunculuğun bir tanımı bile yok. Çözüm açısından çok büyük yol alındı. Devlet tiyatrosuyla yaptığımız görüşmeler ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki hukuk çalışması ve SGK’ya taşıdığımız konu, neredeyse çözüldü çözülecek. Devlet tiyatrosu, kendi yönetmeliğini yazdığı anda sorunlar çözülecek.” şeklinde konuştu.

Sönmez, Oyuncular Sendikası’nın çalışmaları ve konuyu takibi sonucu yaklaşık bir yıl içinde bütün oyuncuların sosyal güvencesinin olacağını ve bu konuda bir teamül oluşacağını söyledi. Oyuncu Altan Erkekli de oyuncuların, gecesi gündüzü olmadığını, hafta sonu tatili, yıpranma ve telif hakları gibi bütün çağdaş ülkelerde bulunan hakları talep ettiklerini belirtti. Oyuncu Timuçin Esen, kontrolsüz ortamlarda çalıştıklarını ve bunun bir düzene oturtulması gerektiğini söyledi. Oyuncu Meltem Cumbul da yıllardır zor şartlarda çalıştıklarını ve artık korunup kollanmaları gerektiğini dile getirdi.

STAR SANAT

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

İran Film Haftası 4 Şubat’ta Başlıyor

Filmlerin tamamı ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İran Film Haftası

Tamamı ücretsiz gösterimlerden oluşacak sekiz filmi seçkisinde bulunduran “İran Film Haftası”, 4 Şubat’ta başlıyor.

4-7 Şubat tarihleri arasında İBB Ali Emiri Kültür Merkezi’nde İran Film Haftası etkinliği yapılacak. 8 filmin gösterileceği etkinlik, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği tarafından organize ediliyor.

Gösterimler Ücretsiz

Filmlerin ücretsiz gösterileceği etkinlikte, son dönemin ödüllü ve İran’da büyük gişe başarısı yakalamış yapımları yer alıyor. Programda; Kiyumers Pur Ahmed’in “Ayakkabılarım Nerede?”, Behruz Afkhami’nin “Azerşahduht, Perviz ve Diğerleri”, İbrahim Hatemikia’nin “Bodyguard”, Narges Abyar’ın “Künye 143”, Reza Mirkarimi’nin “Bu Kadar Basit” ve “Bir Küp Şeker”, Maziar Miri’nin “Resim Havuzu” ve “Sara ve Ayda” filmleri sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

İran Sineması Paneli

İran Film Haftası kapsamında 5 Şubat Cumartesi 15.00’te İran sineması üstüne bir panel de düzenlenecek. İran’dan gelen yönetmen Maziar Miri ve oyuncu Fereshteh Sadre Orafaee’nin konuşmacı olacağı panelin moderatörlüğünü yönetmen Faysal Soysal yapacak.

Adres
İBB Ali Emiri Kültür Merkezi, Hırka-i Şerif, Akşemsettin Cd. No:66, 34134 Fatih/İstanbul

Okumaya Devam Et

Türkiye

Fatma Girik Hayatını Kaybetti

Usta isim, 79 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yer aldığı onlarca filmle Yeşilçam’ın usta isimleri arasına giren “Fatma Girik”, çoklu organ yetmezliği sonucu 79 yaşında hayatını kaybetti.

Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularından biri olan “Fatma Girik“, 79 yaşında hayata gözlerini yumdu. COVID-19’a bağlı bağlı zatüre tedavisi gören isim, çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Acı haber, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin‘den geldi. Keskin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Yeşilçam’ın ve Şişlimizin büyük değeri, ilçe başkanlığı yaptığım dönemde birlikte çalışmaktan onur duyduğum eski Şişli Belediye Başkanımız sevgili Fatma Girik’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim.”

Yer aldığı onlarca sinema filminin ardından hafızlardan hiç silinmeyecek bir isim haline dönüşen Girik, altı ay önce tedavi görmek için Bodrum’dan İstanbul’a gelmişti. Son fotoğrafını da hasta yatağında çekinen usta isim, tedavi gördüğü özel hastanenin yoğun bakımında hayata gözlerini yumdu.

Okumaya Devam Et

Türkiye

TRT Ortak Yapımı Filmlere 2021’de Tam 107 Ödül

TRT’den büyük başarı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT ortak yapımı filmler 2021 yılında ulusal ve uluslararası film festivallerine başarılarıyla damga vurdu. 2021 yılında katıldıkları 171 festivalden 107 ödüle değer görülen TRT ortak yapımları büyük bir başarıya imza attı. 

TRT ortak yapımı filmler geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021’de de ulusal ve uluslararası film festivallerinde yarışaraködüller kazandı. 2021 yılında festivallerde yarışan TRT ortak yapımı 31 film, ulusal ve uluslararası arenada toplam 107 ödül kazandı. Türk sinemasının deneyimli yönetmenlerinin ve genç yeteneklerinin ürettiği nitelikli filmlere ortak olan TRT, uluslararası ve ulusal festival ile dağıtım süreçlerinde de filmleri desteklemeye devam ediyor.

TRT ortak yapımlarına dünyanıönemli film festivallerinden 44 ödül

Dünyanın sayılı film festivallerinde festival yolculuklarına devam eden TRT ortak yapımı filmler, 2021 yılında uluslararası alanda katıldıkları festivallerden toplam 44 ödül kazanarak başarılarını dünyaya da duyurdu. “Cannes Film Festivali”, “San Sebastian Film Festivali”, “Locarno Film Festivali”, “Karlovy Vary Film Festivali”, “Tokyo Film Festivali” ve “Saraybosna Film Festivali” gibi önemli festivallerde yarışan filmler uluslararası film festivallerinde de adlarını sıkça söz ettirdi.

TRT ortak yapımlarına ulusal film festivallerinden 23 ödül 

TRT ortak yapımları Türkiye’nin önde gelen film festivallerinden de övgüyü hak etti. 2021’de başarılı performanslarıyla “Antalya Altın Portakal Film Festivali”, “Boğaziçi Film Festivali”, “İstanbul Film Festivali”, “Adana Altın Koza Film Festivali”, “Malatya Film Festivali” ve “Ankara Film Festivali”nde yarışan TRT ortak yapımı ve TRT destekli filmler toplam 23 ödül kazandı. 

2021’de TRT ortak yapımı 7 film dünya prömiyerini yaptı

Bu yıl ilk kez görücüye çıkan 7 film, 45 festivalde yarışaraktoplam 32 ödül kazandı. Dünya prömiyerini 2021 yılında gerçekleştiren TRT ortak yapımları arasında “İki Şafak Arasında”, “Kutsla Ruh”, “Vahşi Kökler”, “Kodokushi”, “Turna Misali”, “Muallim” ve “Koridor” isimli filmler yer alıyor. 

Henüz prömiyerini yapmamış olan senaryo ya da kurgu aşamasındaki TRT ortak yapımları da Türkiye ve dünyadaki önemli platformlarda yer alarak çeşitli ödüller kazandı. “İdea”, “Klondike”, “Tereddüt Çizgisi”, “11 Yıldız, Güneş ve Ay”, “Bars”, “Bir Umut”, “Bir Tutam Karanfil”, “Rahmet”, “Can Kuşu” ve “Gülizar” isimli TRT ortak yapımı on film, dünyanın önemli film festivallerinden 13 festivalin ortak yapım marketlerine katılarak 8 ödül aldı.  

TRT, Türkiye ve dünyadaki önemli festivalleriyle iş birliğini 2021’de de sürdürdü

TRT, Avrupa’da “Saraybosna” ve “Karlovy Vary”, Türkiye’de ise “Boğaziçi”, “Antalya” ve “İstanbul” film festivalleri ile işbirliklerini 2021 yılında da sürdürdü. Avrupa’nın en önemlifestivallerinden “Saraybosna Film Festivali”nin endüstri bölümü Cinelink’in “Work in Progress” kategorisinde TRT Ödülü’nü Bosnalı yönetmen Aida Begic’in “A Balad” (Balat) projesi kazandı. 

Dünyanın en önemli film festivallerinden “Karlovy Vary Film Festivali”nin endüstri bölümünün “Work in Progress”kategorisinde “TRT Ödülü”nü, Michal Blaško’nun yönettiği Slovakya-Çekya-Almanya ortak yapımı “Kurban” (Victim) kazandı. “First Cut Plus” kategorisinde “TRT Ödülü”nü ise Michael Koch’un yönettiği İsviçre-Almanya ortak yapımı “Gökyüzünden Bir Parça” (A Piece of Sky) filmi kazandı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler