“Öyle Sevdim ki Seni” Filmine Kanada’dan Ödül

Türkiye

Öyle Sevdim ki Seni

Dünyanın önde gelen film festivallerinden ‘Canada International Film Festivali’nde bir Türk filmi, en iyi yabancı film kategorisinde birinci oldu.

Yapımcılığını Medyaton – Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun ve yönetmenliğini Orhan Tekeoğlu’nun yaptığı Öyle Sevdim ki Seni filmi, 28-29 Mart 2014 tarihleri arasında Kanada’nın Vancouver kentinde düzenlenen ‘Uluslararası Canada Film Festivali’nde En İyi Yabancı Film ödülüne layık görüldü.

Uluslararası Göç Örgütü’nün de (IOM) desteklediği ‘Öyle Sevdim ki Seni filmi, dağılan Rusya’nın ardından 1980’li yılların sonlarında Yalta’dan Trabzon’a çalışmaya gelen Olga’nın, fuhuş mafyasının eline düşmeden son anda kurtaran Cemal ile arasındaki kırık bir aşkı anlatıyor.

Filmin yönetmeni Orhan Tekeoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bugün dünyada 200 milyondan fazla insanın vatandaş oldukları ülkenin dışında yasal ya da yasadışı göçmen, işçi veya sığınmacı olarak yaşıyor. Cinsiyet açısından bakıldığında ise kadınlar, uluslararası  göçmenlerin yarısını oluşturuyor. Doğu Bloku’nun dağılması ise dünya ölçeğinde daha çok kadının göç hareketlerine katılmasında dönüm noktası olmuştur. Hep korkuyla yaşamak ve çalışmak zorunda kalan bu kadınların ilginç yaşamları benim hep ilgimi çekiyordu. Öyle Sevdim ki Seni filminin hikayesi de gerçek bir hikayeden esinlenerek ortaya çıktı.”

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up