Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Oylamada Son Gün 12 Aralık!

Yayınlandı

tarihinde

SETEM ve SETEM Akademi Derneği tarafından düzenlenen 1. SETEM Akademi BAK Ödülleri’nde oylama işlemi 12 Aralık tarihine kadar devam ediyor.

BAK Akademi Ödülleri Oylama Sistemi BAK Akademi Ödülleri filmlerine oy vermek isteyenler; www.setemakademi.com adresinden üye olup belgesel, animasyon ve kurmaca film dallarından oylamak istedikleri 16 farklı kategoride oy kullanabilecekler. Belgesel filmlerinde oylamaya sunulacak kategoriler; En İyi Belgesel, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Senaryo. Animasyon filmlerinde oylamaya sunulacak kategoriler; En İyi Animasyon, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Animatör.

SETEM AkademiKurmaca filmlerinde oylamaya sunulacak kategoriler ise; En İyi Kurmaca Film, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İy Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu.

4 Aralık’ta başlayan oylama, 12 Aralık’a kadar izleyicilerin değerlendirmesine sunulacak. İzleyici oylamasının ardından Belgesel dalında
En İyi Belgesel, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Senaryo kategorilerinden en çok oy alan ilk 10 aday finalist olacak.

Kurmaca Film dalında En İyi Kurmaca Film, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinden en çok oy alan ilk 10 aday finalist olacak.

Animasyon filmlerinde oylamaya sunulacak filmler, En İyi Animasyon, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Animatör.

İzleyici oylaması haricinde, finalist olmak aranmaksızın tüm filmler değerlendirilip Jüri Özel Ödülü için SETEM ve SETEM Akademi Derneği üyeleri tarafından değerlendirilmeye alınacak.

BAK Akademi Ödülleri’nde yarışmaya katılan belgesel, animasyon ve kurmaca filmlerin gösterimi 14-21 Aralık tarihleri arasında SETEM Akademi’de yapılacak.

Gösterim ve söyleşi programı ayrıntılı olarak www.setemakademi.com sitesinde açıklanacaktır.

İşte BAK Akademi Ödüllerinde Yer Alan Filmler

Belgesel:

Ahmet Kerem Kaynar – Bir Gün Daha

Burak Aktürk & Yavuz Çakar – 18. Gün

Burak Aktürk & Yavuz Çakar – Maviden Uzak Siyaha Yakın

Burak Türten – Çöp

Cevahir Çokbilir – Maşuk

Ç. Ulaş Erdemir & A. Kerem Kaynar – Beş Çayı

Çiğdem Karataş – Bana Öyle Bakma

Doğacan Aktaş – FGR

Hasan Basri Özdemir – Toruk

İlknur Yılmaz – Eylül’de Bile Gülmek

Mehmet Emre Gül – Gölün Kıyısında

Murat Bayrak – İstanbul Belgesel

Murat Güney – Gece Avcıları

Rabia Coşgun – Dar Ağacına Takılan Düşler

Sencer Bulut – Alatakolos

Sevda Doğan – Pedallar ve Topuklar

Soner Sert – Köprü

Yaşar Oktay – BÛKÊN Sûrî (Suriye’li Gelinler)

Zeynep Altay – Siyaha Bakmak

Animasyon Filmler:

Alper Durmaz – Scream

Ersin Kozan – Secret Memories

Hakan Berber – Kız Çocuğu

Hilal Dokur – Pırpırın Uçma Hayali

İlhami Tunç Gençer – Death Will Be My Bride

Mervenur Ülcan – Uyanış

Tuğba Özer – İki Ağaç

Kurmaca:

Aydın Kapancik – Ayaz Vurgunu

Aydın Yılmaz – El Yapımı Tanrıça

Aykut Altinöz – On Kala

Erol Çelik- Anahtar

Caner Menemencİoğlu – His / Siz

Çağatay Özkan – Tesadüf Ya Da Değil

Çiğdem Gülçiçek – Pencere

Çiğdem Karataş – Kırık Kalem

Damla Karataş – The Mirror Of Memories

Emre Sefer – Cesur

Emre Şahin – Lastik Papuç

Fatin Çetinkaya – Son Bakış

Fırat Yavuz – Toros Canavarı

Güven Kara – Patik

Hakan Berber – Dört Yaprakli Yonca

Hüseyin Eken – Ana

İlknur Yılmaz – Anlamak

Jale Akgöl – Sıradaki

Kazim Burak Çalik – İki Ağaç

M.Emin Göl – Araf

Mehmet Yamak – Köy

Mert Avadya – Az Kaldı

Mertcan Demir – Korsan Satıcı

Muhammed Özçelik – Bardak Falı

Murat Düzyol – Ali’nin Şişeleri

Murat Emre Cilasin – Savaşın Renkleri

Muzaffer Koyuncu – Pazardan Sonra

Müfit Semih Baylan – Satranç

Ramazan Kızılırmak – Salpa

Ro Çil – Mevta Ve Zaman

Sercan Kule – Kim Olduğu Belirsiz

Suat Eroğlu – Sinemasal

Süleyman Şahin – Uzaklar Korkular

Şenel Gülbudak – Çığlık

Şeyma Gök – Yarın

Ufuk Engin Can – Dönüşüm

Ufuk Engin Can – Sistemin

Ufuk Erden – Bumerang

Ufuk Erden – Duymak

Ufuk Erden – Keramet

Ufuk Erden – Sevgi Kuşun Kanadında

Ufuk Erden – Tik-Tak Tak-Tik

Umut Delimehmet – Bıyık

Vahit Sarıtaş – Kanarada Bir Çift Balık

Yakup Tekintangaç – Qapsul

Yunus Alkan – Cilt

Yunus Emre Akgünler – Unut Onu Kalbim 2

Jüri Özel Ödülü:

Can Fakioğlu – Toto

Emir Mavitan – Re-Era

M. Emin Göl – Gökyüzü

Onur Kök & Kemal Sevimli – Bosnada Gönlüm Sonbahar

Ozan Yıldırım – Biyoloji Sınavı

Tufan Şİmşekcan & Ozan Sihay – I,II,III,IV

Vahit Sarıtaş – Nereye Gittiklerini Söylemediler

Veysel Akşahin – Hala

Zekeriya Aydoğan – Xal U Xwarze

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Nuri Bilge Ceylan “Varşova Türk Filmleri Haftası”nın Onur Konuğu

Etkinlik 3 Aralık’ta sona erecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen “Varşova Türk Filmleri Haftası”nın onur konuğu, “Nuri Bilge Ceylan” olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteğiyle, YEE tarafından 2017’den bu yana 33 ülkede düzenlenen festival, Floransa’dan Petersburg’a, Kudüs’ten Viyana’ya, Toronto’dan Köln’e, yapıldığı her ülkede yoğun ilgi gördü. Bu sene 29 Kasım’da sinemaseverlerle buluşacak “Varşova Türk Filmleri Haftası“nın onur konuğu ise Nuri Bilge Ceylan oldu.

“Ahlat Ağacı” filminin gösterimiyle başlayacak festivalin “masterclass” bölümüne katılan onur konuğu Nuri Bilge Ceylan, sinema tutkunlarına tecrübelerini aktaracak.

İlk uzun metrajlı filmi Af ile başarı kazanan yönetmen ve yapımcı Cem Özay da filminin gösteriminin ardından söyleşi yapacak.

Festivalde ayrıca “Omar ve Biz”, “Ekşi Elmalar”, “Bizim İçin Şampiyon”, “Nasipse Adayız”, “7. Koğuştaki Mucize”, “Aile Arasında”, “İşe Yarar Bir Şey”, “Tamam mıyız?”, “Bizi Hatırla”, “Bizim Köyün Şarkısı”, “Rafadan Tayfa”, “Yol Arkadaşım”, “Kapan”, “Dilsiz” ve “İçimdeki Kahraman” filmleri de izleyiciyle buluşacak. Etkinlik 3 Aralık’ta sona erecek.

Türk Film Haftaları, kasım ayında Zagreb, Budapeşte ile Moskova’da yoğun ilgiyle karşılanan etkinliklerin ardından Fas, İtalya ve Arnavutluk’taki programlarla devam etti.

Türk sinemasını film gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları, yaz okulları, yarışmalar ve sergilerle dünyanın dört bir yanında tanıtmak, Türk yönetmenlerin nitelikli yapıtlarını dünya seyircisiyle buluşturmak ve sinema aracılığıyla ülkeler arasındaki kültürel etkileşimi artırmak amacıyla önemli projelere imza atan YEE, 33 ülkede gerçekleştirilen “Türk Film Haftası” ile 120 bin izleyiciye ulaştı. Festival kapsamında 4 yılda 130 film, 300 seansta sinemaseverlere sunuldu. Ayrıca söyleşiler, yönetmen buluşmaları, atölye çalışmaları ve sergiler düzenlendi.

Türk Filmleri Haftası, Nuri Bilge Ceylan ve Cem Özay’ın yanı sıra farklı ülkelerde, Ercan Kesal, Murat Pay, Seyid Çolak, Yüksel Akça, Sinan Sertel, Halil Kardaş, Timur Acar ve Abdülhamid Güler gibi önemli isimleri de konuk etti.

Faaliyetlerin gerçekleştiği ülkelerdeki önde gelen yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncularla Türk sinemacıların tanışma ve iş birliği yapma olanağı, Türk sinemasına yeni kapılar aralıyor.

aa.com.tr

Okumaya Devam Et

Festivaller

Şişli Belediyesi “11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”ne Ev Sahipliği Yaptı

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali başladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin açılış töreni, Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirildi.

Şişli Belediyesi, bu yıl, 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında 11’inci kez gerçekleştirilecek olan, Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’ne desteğin yanı sıra, ev sahipliği de yaptı. Festivalin açılış töreni, 25 Kasım 2021 Perşembe günü Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde, Pınar Altuğ Atacan ve Hakan Bilgin’in sunumları eşliğinde gerçekleştirildi.

Uluslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, Şişli Belediyesi’nin festivale yapmış olduğu katkılardan dolayı Başkan Muammer Keskin’e bir teşekkür plaketi takdim etti.

“Sanatın toplumun her kesimi için ulaşılabilir olmasına gayret ediyoruz”

Ödül takdiminde bir konuşma yapan Keskin, Şişli Belediyesi olarak 11 yıldır devam eden Suç ve Ceza Film Festivali’nin destekçisi, aynı zamanda ev sahibi olmaktan mutlu olduklarını vurguladı. Keskin, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Malumunuz, sanat son yıllarda layık olduğu değeri göremedi maalesef, ihmal edildi. Oysa sanat iyileştiricidir, birleştiricidir. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali de bizim için çok kıymetli. Bugün 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bugün aramızda yönetmen Sahraa Karimi de var. Kendisi Afganistanlı bir kadın olarak bu şiddeti, Taliban şiddetini en yakından bilen bir kişi. Bizim mücadelemiz sadece kendi coğrafyamız için değil, tüm kadınlar için. Şiddet suçunun sıradanlaştığı ve adeta cezasız kaldığı bir dönemde suç, ceza ve adalet kavramlarının sorgulandığı bu festival daha da anlam kazanıyor. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin sinemaseverlerle buluşmasında ve bu anlamlı iş birliğinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer’e festivalin direktörü Prof. Dr. Bengi Semerci’ye özel olarak teşekkürlerimi sunuyorum.”

Taliban şiddetinden Onur Ödülü’ne

Açılış töreninde Uluslararası Suç ve Ceza Festivali yönetiminin yoğun girişimi ve ilgili resmi makamların devreye girmesiyle Taliban şiddetinden kaçabilen Sahraa Karimi’ye tüm direnen Afganlı kadınlar adına Onur Ödülü takdim edildi. “Her zaman kadın olmaktan gurur duydum. Afganistan’da kadın olmak için çok cesur olmak gerekiyor” diyen Karimi’ye verilen ödülün yanı sıra festivalin açılış gününün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile birleşmesi şiddet karşısında sanatın gücünü de ortaya koydu.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin kapanış töreni, 2 Aralık günü yine Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nden Oliver Laxe Geçti

Oliver Laxe, ustalık sınıfı etkinliği gerçekleştirdi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

22- 27 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin endüstri bölümü olan Son Taslak kapsamında “You All Are Captains”, “Mimosas” ve “Fire will Come” gibi filmleriyle tanıdığımız İspanyol yönetmen Oliver Laxe, ustalık sınıfı etkinliği gerçekleştirdi.

25 Ekim Perşembe günü, Atlas 1948 Sineması’nda düzenlenen etkinlikte İspanyol yönetmen deneyimlerini aktardı ve izleyicilerin sorularını yanıtladı. Etkinliğin moderatörlüğünü ise Son Taslak Direktörü Belkıs Bayrak yaptı.

“Ustaların bu işi dini eğitimsel duygular ve inançla yapıyorlardı”

Üç uzun metraj filminin prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan ve üç filmiyle de Cannes’den ödül kazanan Laxe sözlerine ilk olarak ustaların yaptığı sinema ile gençlerin yaptığı sinemayı ustaca olmadığını düşündüğünü dile getirerek başladı. Bir aktörün işini kalbiyle yapması gerektiğini, bu işi yapan kişilerin karşısındaki insanlarda bir şey uyandırması gerektiğinin altını çizen yönetmen, eskiden bu işlerin daha ciddi olduğunu, ustaların bu işi dini eğitimsel duygular ve inançla yaptıklarını vurguladı.

“Yolunuza bir çocuk olarak devam ettiğinizde korkularınız olmuyor, inancınız oluyor”

Başarısının sırrının kendisinin değişmemesinden ve masumluğunu hala koruması olduğundan bahseden Oliver Laxe; “Hala bir çocuk olarak yoluma devam ediyorum. Yolunuza bir çocuk olarak devam ettiğinizde korkularınız olmuyor, inancınız oluyor. Benim buradaki arkadaşlarıma tavsiyem içlerindeki çocukla bağlantıyı kurabilirlerse faydalı olur.” dedi.  Sinemasının ontolojisinin daha çok görüntüye dayalı olduğunu, sinema hayatına 16 mm bir kamera ile başladığını ve bu süre içinde büyüyerek ve olgunlaşarak yoluna devam ettiğini paylaşan Laxe, şu an yaptığı sinemanın duygularını ve düşüncelerini sinema aracılığıyla kafasındaki bazı şeyleri kapatmak olduğunu dile getirdi. Sinemasındaki kaynakların özellikle aile ve kırsal köylüler olduğunu da belirten Laxe, sinemasının yakalamak istediği o saf yaşantı olduğunu anlattı ve sözlerine; “Bunu sanat anlamı ile ve kişisel anlamda yapıyorum. O hayata dönüş anlamına geliyor benim için. Mesela benim en büyük örneklerimden biri benim büyükannem. Onun anlattıklarından bazı şeyler yakalıyorum. O ses tonundan çok şey çıkarıyorum. Bu açıdan bakınca köylülerin ve anonimlerin yüzlerine baktığınızda hissettiklerimi filme işlemeyi seviyorum” dedi.

Belkıs Bayrak’ın; “Öze dönmek ve ritmi durdurmak mı istiyorsun?” sorusu üzerine başarılı yönetmen; “Şu an baktığınızda insanlar o zamandaki duygularını yitirmiş durumda. Fakat hala bunlar zaman içinde karşılaştığınız insanlar. Sizler gibi kültürü oturmuş ülkelerde bu insanlardan çok var. İnsanlar bana soruyor; ‘Neden dijital kamera ile çekim yapıyorsun?’ diye. Ben de ‘İçimde bulunduğum dönemi temsil ediyorum.” diye yanıt veriyorum.” dedi. “Birçok sanatçıda geçmiş gelecek çarpışmaları var. Bu noktada benim eskiye dönük yaşama isteğim ile içerisinde bulunduğumuz dönem bana izin vermediğinde burada bir nostalji doğuyor.” diye sözlerine ekleyen Laxe; her seferinde sinemasını nostaljiyi azaltarak devam ettiğini, içinde bulunduğumuz dönemi öğrendikçe nostaljiyi kaybetmeye başladığını da ekledi.

“Mimozalar filmini bir sinemacı olarak denemeden ölemezdim.”

7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin açılış filmi olan “Mimozalar” filmini yaparken ki motivasyonuyla ilgili soruya da “Birçok şey var. İnanç üzerine bir film yapmak istiyordum. Bütün hoşuma giden filmleri düşündüm. Tarkovski, Rossellini gibi yönetmenlerin filmlerini düşünüyordum. Benim için örnek teşkil ettiler. Yapımcıma inanç üzerine bir film çekmek istediğimi söylediğimde; ‘Bunu nasıl yapacağız? Müslümanlarla ilgili bir film olduğu için bu bir kamikaze olabilir.’ dedi. Tehlikeli bir film olduğunu biliyordum. Ama bunu üstlendim. Ben böyleyim benim hoşuma giden bu. Bunu yaparken bir sinemacı olarak denemeden ölemezdim. Ben böyleyim değişemiyorum. Bu tür bir film isteğim vardı. İnançsal olarak film yaparak bunu hatırlatmak istedim. Filmin bir tarafında bir ışık bir de karanlık gölgede kalan bir tarafı var. Orada sinema yapımcısı olarak dikkat etmek gereken nokta bunu hissettirmek söylememek. Sen bir sinema yapımcısı olarak fikirlerin olabilir ama bunu yaparken parmak izlerini silmen gerekli. Kafandakiler oraya yansımasın. İdeolojik olmasın. O yüzden burada denge kurulmalı.” diye yanıt verdi.

“Şu an dünya sinema camiasında kuraklık var.”

Son olarak bir sinemacı olarak herkes gibi yüzmeyi öğrendiğini, olgunlaştığını ve bunun yanı sıra anlatım dilini çok da farklı hale getirmek istemediğini belirten Laxe; “Benim çalışma şeklimde birtakım delilikler var. Bu yaptığım filmlerin delilik taşımasına sebep oluyor ve kurgumun dışına çıkarıyor. Film beni kontrol ediyor. Filmlerimde birçok hata var. Bu hatalar size karizmatik gelebilir. Ben de böyle düşünüyorum. Filmim oradan güç alıyor. Hepimiz aynı filmi yaparsak fabrikasyon sanatına dönüşür. Benim filmlerim o yüzden biraz değişik. Şu an dünya sinema camiasında kuraklık var. O yüzden benimkilerdeki farkındalık sayesinde bu kuraklık görünmüyor.” dedi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler