Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Öteki Tamlayan: Tamam Mıyız?

Yayınlandı

tarihinde

Tamam mıyız

”Çağan Irmak’tan bir film” ( Bir Çağan Irmak filmi değil!) sadece afişin üzerine bunu yazdığı için filmlerini izlemeyi tercih ettiğim bir nevi auteur yönetmen Çağan Irmak. Çünkü izlediğimiz de bu  Çağan Irmak filmidir diyebiliyoruz. İyi veya kötü beğendiğimiz ya da beğenmediğimiz filmler hangi elden çıktığını belli ediyor.

Babam ve Oğlum, Mustafa Hakkında Her şey, Ulak, Issız Adam, Dedemin İnsanları en beğendiğim filmleri arasında yerini almıştır. Kendi masalının içine seyircisini figüran yapabilen gişenin yanında kaliteye de çalışan Çağan Irmak, bir seyirci olarak benim açımdan her zaman izlenesi olmuştur.

Bu hafta izlediğim ” Tamam mıyız?” filmin de ise, çıkış noktası vurucu, hikaye olarak iyi kurgulanmış fakat izlerken hikayenin içine giremediğim bir filmdi. Masalsı öğelerin kullanımı ( rüya- heykel ) yabancı olmadığımız Çağan Irmak üslubu.  Ancak burada amaç ‘ ağlatırken güldürmek’ değil.Genellikle dramayı Ege’nin yumuşatıcı iklimiyle sunan bunu yaparken de tebessümü yüzümüzden eksik etmeyen hikaye anlatıcısının gözünden filme bakmamıza olanak sağlayan bir film değildi

Tamam mıyız?  Niçin diğer filmlerden farklı bir Çağan Irmak filmi olmuştu?   

Duygudan çok düşünceye yönelen bir film olması diğer filmlerden farklı kalmasını sağladı. Çağan Irmak’ın  vereceği mesajı duyguları zatf yaparak seyircisine adeta postalayan bir anlatımı olduğunu biliyoruz. Burada zarfın kendisi duygu değil, mesajdı. Yani mesajı gözyaşlarına ve duygulara saklamaya gerek duymamıştı. Bu da seyirci olarak ‘ bir şey farklı ama ne?’ sorgulamalarına yol açtı.

İki ötelenen bedenin sarılarak birbirine tamlayan olması. Çoğunluk olamayan iki azın birbirine sarılarak bir avuç kadar yer etmeye çabalamasıydı’ Tamam mıyız?”

Oyunculuklar konusunda ise, ‘ Ev’ filmindeki performansıyla zihnimde yer eden Deniz Celiloğlu’nun başarılı ve göz doldura ama sanatçı bohemliğini vermek adına yer yer aşırıya kaçtığı oyunculuğunu Aras Bulut İynemli’nin özellikle duygusal sahnelerde yükselen performansı ve   Sumru Yavrucuk, Gürkan Uygun, Zuhal Gencer gibi tecrübeli isimlerin varlığı desteklemiş ve oyunculuklar adına eksiği olmayan bir film olmuş.

Gay ve Kalıpları

Film hakkında okuduğum bir kaç eleştiri de filmin Gay konusunu çekinceden dolayı yüreklilikle işleyemediği idi. Bu eleştirilerin insan zihnine yerleşmiş bulunan kalıplardan ötürü olduğunu düşünüyorum. Cinsel tercihi farklı olan her erkeğin bunu illaki dış görünüşü ve yaşam tarzından belli edilmesine alışmış seyirci bu üstü kapalı ama olması gerektiği gibi olan anlatımı yadırgamış olabilir. Hikaye tam olarak eşcinsel tercihleri anlatmadığı gibi, engelli olmanın, kolsuz bacaksız olmanın zorluğuna da girmedi. Burada asıl mesele ötekileştirmenin ta kendisiydi.

 İntouchables ( Can dostum) Pas ve Kemik ( De rouille et dos ) ve Tamam mıyız?

Ötekilerin  vuslatı, aşkları, dostlukları temalı filmler arasında yerini alan Tamam mıyız? Kendine özgün tarzıyla diğerlerinin arasından sıyrılmış. Kendini katarak bir şeyler yapabilmenin çokta zor olmadığını görmemizi sağladığı için  bir seyirci olarak usta isimlerin üşenip çektiği  remake filmlere ‘Tamam mıyız?’ vasıtasıyla selam gönderiyorum. Ötekiler kopyalamadan da anlatılabiliyor.

Sonuç olarak:  Yapımcılarla çalışmaya başladığından beri  masallarına ekran yüzlerini daha çok katması sebebiyle yabancı gelmesi, diyalogların çok daha iyi olabileceği düşüncesi hiç biri verilmek istenen bu ‘ sağlam’ mesajı gölgelemiyor. diğer Çağan Irmak filmlerinin seyircinin duygusal bam teline bastığı hikayenin içinde dolandırdığı filmleri gibi olmasa da ( ki bu durumun bilinçli yapıldığına inanıyorum) farklı bir Çağan Irmak izlemek ve kendi tamlayanınızı bulmak için filmi izlemenizi önerebiliyorum.

Cansu Aydın Yazdı…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollywood

Hızlı ve Öfkeli 9 Bir Kez Daha Ertelendi

25 Haziran’a erteledi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hızlı ve Öfkeli 9'un oyuncuları Vin Diesel ve Michelle Rodriguez.

Sevenleri tarafından merakla beklenen serinin yeni filmi “Hızlı ve Öfkeli 9” bir kez daha ertelendi.

COVID-19 salgını nedeniyle gösterim tarihleri ertelenen filmler arasında bulunan Hızlı ve Öfkeli 9, bir kez daha ertlendi. İlk olarak 2020 yazı için vizyon planlaması yapan film, salgın patlak verince 2 Nisan 2021’e ardından da 28 Mayıs’a kadar gösterim tarihini erteleme kararı almıştı. Şimdilerde yeni yeni aşılanmaya başlayan dünya ile Universal vizyon tarihini biraz daha ileri atarak 25 Haziran‘a erteledi.

Dünya çapında 908,4 milyon dolarlık hasılatın sahibi olan 8. filmin ardından yeni hikaye, Vin Diesel tarafından canlandırılan Dominic Toretto ve ailesi olarak gördüğü ekibinin maceralarını anlatmaya devam edecek.

Heyecanla beklenen filmin oyuncu kadrosunda Vin DieselMichelle RodriguezJordana BrewsterTyrese Gibson, Charlize Theron ve Helen Mirren gibi isimler yer alıyor.

25 Haziran‘a vizyon planlaması yapan Hızlı ve Öfkeli 9‘un macera dolu fragmanına burdan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Film

Bob Marley’in Hayatı Film Oluyor

Yönetmen koltuğuna Reinaldo Marcus Green oturacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hayatı film olacak Bob Marley

Raggie müzik türünün üstatlarından sayılan Bob Marley’in hayatı film oluyor.

Genç yaşta gözlerini dünyaya yuman ve ardında 130’un üzerinde plak ile yüzlerce şarkı bırakan Bob Marley‘in hayatı film oluyor. Paramount Pictures tarafından biyografi türünde çekilecek filmin yönetmen koltuğuna, Reinaldo Marcus Green oturacak. Green daha önce Stone Cars, Monsters and Men ve Joe Bell gibi filmleri yönetmişti.

Oyuncu kadrosu ve vizyon tarihine dair hiçbir açıklama yapılmayan filmin adı da henüz belli değil. 36 yaşında kansere yenik düşen ünlü şarkıcı Marley sevenlerini mutlu eden filmin yapımcılığını ise Ziggy Marley, Rita Marley ve Cedella Marley üstlenecek.

Okumaya Devam Et

Hollywood

43. Annie Ödülleri’nin Adayları Açıklandı

Netflix 40 aday çıkartarak zirveye ulaştı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

43. Annie Ödülleri'nin Adayı Soul

Animasyon filmlerin ödüllendirildiği “43. Annie Ödülleri”nin 2021 adayları belli oldu.

Bu sene 43. kez düzenlenecek Annie Ödülleri‘nin adayları belli oldu. Animasyon sevenlerinin ilgiyle takip ettiği tören, 1972’den beri dağıtılıyor. Yıl içinde dikkat çeken animasyon filmlerinin taçlandırılacağı ödül töreni, 16 Nisan‘da düzenlenecek.

Bu yılın dikkat çeken animasyonlarından biri olan Pixar imzalı Soul ve AppleGKIDS’in Wolfwalkers filmleri on adaylıkla öne çıkan yapımlar arasında bulunuyor. Dünya genelinde 200 milyon aboneyi geçen Netflix ise çıkarttığı 40 aday ile en fazla aday sunan platform oldu.

43. Annie Ödülleri'nin Adayı The Croods: A New Age

En İyi Animasyon Filmi

  • Onward, Pixar Animation Studios
  • Soul, Pixar Animation Studios
  • The Croods: A New Age, DreamWorks Animation
  • The Willoughbys, Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
  • Trolls World Tour, DreamWorks Animation
43. Annie Ödülleri'nin Adayı Wolfwalkers

En İyi Bağımsız Animasyon Filmi

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon, Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment, an Aardman Production for Netflix
  • Calamity Jane, Maybe Movies
  • On-Gaku: Our Sound, Rock’n Roll Mountain, Tip Top
  • Ride Your Wave, Science SARU
  • Wolfwalkers, Apple / GKIDS

Okumaya Devam Et

Popüler