Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Osmanlı Tokadı Çok Yaşa!

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Ecdadın ruhunu anlamak bizim kuşağa tam anlamıyla nasip olmadı…

Okulla beraber gidilen Kurtuluş ve Kuruluş filmleriydi sadece her çocuğun bünyesine şırınga edilen ve 8-10 yaşındaki daha mahallesini zor tanıyan çocuklar için hayli ağır geliyordu bu tecrübeler…

Osmanlı Tokadı’nı izleyince keşke dedim Fatih’ in İstanbul’a olan aşkını bu kadar güzel anlatan bir proje olsaydı ben o yaşlardayken;  biz de ecdadın gerçek ruhunu daha iyi hissedebilseydik.

“Sende yoksa da bizde vardı zaten Osmanlı ruhu” diyenler olacak şimdi; bu yüzden her Osmanlı dizisini kutsal veya kutsala söven şeklinde kategorize edenleri ecdad torunu olmaktan çok elindeki pimi çekilmiş bombayı nereye atacağını bilmeyen çaylak askerler gibi gördüğümü söylemeliyim.

Ama onları da bu hale getirenin Osmanlı’yı veya kurtuluş ordumuzu sadece cephede ve kahramanları da insanüstü varlıklarmış gibi gösteren filmler olduğunu düşünüyorum.

osmanli-tokadi (17)

Polisler…

Elindeki kaşıklarla İstanbul’ u bir lokantaya çevirmeye çalışan adamlara karşı koyan yeniçerilerin kazan kaldırmasını görünce abi bu yeniçeriler komünist galiba dedim içimden şimdi de yüksek sesle söylüyorum işte…

Fatih ki dizinin geçtiği vakit daha Fatih olamamıştı.

Sultan Mehmet’ in şimdiki zamanda Fatih’ in polis olması gayet siyasi bir tercih olup- olmamasına ve “Askerin yerine polisi koymaya çalışıyorlar bunlar hapishanenin doğuşu” vs. tartışmalarına hiç girmeyeceğim ama yeniçerilerin imdadına kaşık savaşından sonra polislerin gelmesi ve Bolulu Mengene’yi götürmeleri memleketin geleceği için ümit vericiydi ve Behzat Ç. ve Nisa Yazıcı’dan sonra nur topu gibi yeni bir kahraman polisimiz olduğunu müjdeledi.

Çünkü Nurseda ile Fatih’ in konuşmaları;  Fatih’ in gelecek bölümlerde bir hayli değişim geçireceğinin o içindeki kahraman polisin ortaya çıkabileceğini gösterdi.

Kırık sandalyeden kurtulup sırf Biz İstanbul’u ırza tasallut için değil, Rıza-i Aşk için fethetmek isteriz.” dediği için bile tahtı hak eden Sultan Mehmet’e dönüşebileceği umudu yeşerdi içimizde.

Daha anlatacak çok şey var;

Yeniçerilerin yeni İstanbul’a geldiğinde mahşer yeri zannetmesi,

Şimdiki yazıyı okuyamamaları,

Ulubatlı Hasan hikâyesi,

Necati Şahin’in muhteşem senaryosu

Ecdadın anketör sanılması

Avni’nin şiirlerinin can/canan kurtaran güzelliği

İsmail Hacıoğlu’na Fatih Sultan Mehmet rolünün kimseye yakışmadığı kadar yakışması

Ve Costantine/İstanbul ile olan gerçek aşkları,

“Bir kız İstanbul gibi olmalı Fatihi tek “klişesinin bu kadar güzel verilmesi (klişeler zaten güzeldir.)

Bitmeli yazı artık ama üzülmeyin, bazı diziler bitiyor diye de üzülüyorduk;  Osmanlı Tokadı yüzümüzü tekrar güldürdü ve heyecanlandırdı.  Umarız ilk bölümü aratmaz diğer bölümler ve ömrü uzun olur Osmanlı gibi… O yüzden söyleyelim beraber.

 “Osmanlı Tokadı çok yaşa!”

twitter.com/muzminogrenci

[nggallery id=31]

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollywood

Hızlı ve Öfkeli 9 Bir Kez Daha Ertelendi

25 Haziran’a erteledi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hızlı ve Öfkeli 9'un oyuncuları Vin Diesel ve Michelle Rodriguez.

Sevenleri tarafından merakla beklenen serinin yeni filmi “Hızlı ve Öfkeli 9” bir kez daha ertelendi.

COVID-19 salgını nedeniyle gösterim tarihleri ertelenen filmler arasında bulunan Hızlı ve Öfkeli 9, bir kez daha ertlendi. İlk olarak 2020 yazı için vizyon planlaması yapan film, salgın patlak verince 2 Nisan 2021’e ardından da 28 Mayıs’a kadar gösterim tarihini erteleme kararı almıştı. Şimdilerde yeni yeni aşılanmaya başlayan dünya ile Universal vizyon tarihini biraz daha ileri atarak 25 Haziran‘a erteledi.

Dünya çapında 908,4 milyon dolarlık hasılatın sahibi olan 8. filmin ardından yeni hikaye, Vin Diesel tarafından canlandırılan Dominic Toretto ve ailesi olarak gördüğü ekibinin maceralarını anlatmaya devam edecek.

Heyecanla beklenen filmin oyuncu kadrosunda Vin DieselMichelle RodriguezJordana BrewsterTyrese Gibson, Charlize Theron ve Helen Mirren gibi isimler yer alıyor.

25 Haziran‘a vizyon planlaması yapan Hızlı ve Öfkeli 9‘un macera dolu fragmanına burdan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Film

Bob Marley’in Hayatı Film Oluyor

Yönetmen koltuğuna Reinaldo Marcus Green oturacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hayatı film olacak Bob Marley

Raggie müzik türünün üstatlarından sayılan Bob Marley’in hayatı film oluyor.

Genç yaşta gözlerini dünyaya yuman ve ardında 130’un üzerinde plak ile yüzlerce şarkı bırakan Bob Marley‘in hayatı film oluyor. Paramount Pictures tarafından biyografi türünde çekilecek filmin yönetmen koltuğuna, Reinaldo Marcus Green oturacak. Green daha önce Stone Cars, Monsters and Men ve Joe Bell gibi filmleri yönetmişti.

Oyuncu kadrosu ve vizyon tarihine dair hiçbir açıklama yapılmayan filmin adı da henüz belli değil. 36 yaşında kansere yenik düşen ünlü şarkıcı Marley sevenlerini mutlu eden filmin yapımcılığını ise Ziggy Marley, Rita Marley ve Cedella Marley üstlenecek.

Okumaya Devam Et

Hollywood

43. Annie Ödülleri’nin Adayları Açıklandı

Netflix 40 aday çıkartarak zirveye ulaştı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

43. Annie Ödülleri'nin Adayı Soul

Animasyon filmlerin ödüllendirildiği “43. Annie Ödülleri”nin 2021 adayları belli oldu.

Bu sene 43. kez düzenlenecek Annie Ödülleri‘nin adayları belli oldu. Animasyon sevenlerinin ilgiyle takip ettiği tören, 1972’den beri dağıtılıyor. Yıl içinde dikkat çeken animasyon filmlerinin taçlandırılacağı ödül töreni, 16 Nisan‘da düzenlenecek.

Bu yılın dikkat çeken animasyonlarından biri olan Pixar imzalı Soul ve AppleGKIDS’in Wolfwalkers filmleri on adaylıkla öne çıkan yapımlar arasında bulunuyor. Dünya genelinde 200 milyon aboneyi geçen Netflix ise çıkarttığı 40 aday ile en fazla aday sunan platform oldu.

43. Annie Ödülleri'nin Adayı The Croods: A New Age

En İyi Animasyon Filmi

  • Onward, Pixar Animation Studios
  • Soul, Pixar Animation Studios
  • The Croods: A New Age, DreamWorks Animation
  • The Willoughbys, Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
  • Trolls World Tour, DreamWorks Animation
43. Annie Ödülleri'nin Adayı Wolfwalkers

En İyi Bağımsız Animasyon Filmi

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon, Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment, an Aardman Production for Netflix
  • Calamity Jane, Maybe Movies
  • On-Gaku: Our Sound, Rock’n Roll Mountain, Tip Top
  • Ride Your Wave, Science SARU
  • Wolfwalkers, Apple / GKIDS

Okumaya Devam Et

Popüler