Osman Sınav’dan Hicaz Demiryolları Filmi

Manşet Türkiye

Ünlü Yönetmen Osman Sınav, Sultan 2. Abdülhamid’in perspektifine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 2. Abdülhamid ve Hicaz Demiryolları üzerine film yapmak istediğini açıkladı.

osman sınav
Yunus Emre Enstitüsü’nün Ürdün’de düzenlediği “Türkiye Günleri” etkinliklerine katılan Sınav, Osmanlı treni ile gerçekleştirilen tarihi Hicaz Demiryolu seyahati hakkındaki duygularını paylaştı.

‘TARİH FARKLI OLURDU’

Hicaz Demiryolu’nu “müthiş proje” olarak tanımlayan Sınav, “Trenle nostaljik gezi süresince hep şunu düşündüm; Abdülhamid Han, Berlin-Bağdat-Hicaz demiryolu hattını tamamlayabilseydi, tarih acaba bugün nasıl olurdu? Herhalde tarih, bugün biraz farklı olurdu” diye konuştu.

‘BUNA İHTİYACIMIZ VAR’

Projenin “tarihin akışını değiştirecek bir proje” olduğuna dikkat çeken Sınav, “Maalesef demiryolu sabotajlarla tamamlanamadığı için tarihin akışı değiştirilememiş. Bugün belki demiryoluna ihtiyacımız yok ama Abdülhamid Han’ın o perspektifine ihtiyacımız var. O perspektiften bakarak bugün Ortadoğu meselesine yeni yorum getirmek gerekli diye düşünüyorum” dedi.

Sabah

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up