Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Oscarlık Film

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

İstanbul Japon Filmleri Festivali ” Benim Babam, Benim Oğlum” filmiyle başladı.
Ne çok isterdim size bu filmi izleyip yazabilmeyi…
Olmadı..
Çünkü İstanbul’da sandığımdan daha çok Japon filmi seven insan varmış. Şaşırdık.
1 saat öncesinden Aksanat’dan alınması gereken biletler için 2 saat öncesinden sıraya girildiğinden 5 dakika içinde biletler bitti.
“Ne dağıtıyorlar burda bedava? bu kuyruk neden?” diye soranlara film dediğimiz için kendimizi gururlu hissettiğimizle kaldık
Ama Taksim’e film izlemek için gitmişken bir sinemaya girmesem olmazdı.
halam geldi

Bu yüzden çok merak ettiğim “Halam Geldi” filmine gittim.
Halam Geldi bildiğiniz üzere gerçek bir olaydan uyarlanmış, Kamu yararına yapıldığı söylenen bir film.
Şimdi “söylenen” deyince kafanızda bir kuşku doğdu mu bilmiyorum.
ama en azından sormanızı sağlamak isterdim…

Film Türkiye’nin kanayan yarası diyebileceğimiz bir meseleye parmak basması, Burçin Yıldırım, Necip Memili, Onuryay Evrentan, Miray Akay gibi başarılı oyunculukların yer alması bakımından dikkat çekiyor. Çekimleri itibariyle başarılı, yer yer ağlatan yer yer güldüren bir film. Hatta boş zamanınızı birilerine sinirlenerek “cık cık” sesleriyle geçirmek istiyorsanız sizin için biçilmiş kaftan

halam-geldi08be85b27da8146f202e

Ama Burçin Terzioğlu ve Miray Akay’ın anne -kız ilişkisi, insanların vurdumduymazlığı ve iyi çocuk olma eğilimi, Necip Memili’nin muhteşem performansı bir yana film arka planda oldukça matematiksel işlenmiş

Kuzey Kıbrıs’ın cehennem Güney Kıbrıs’ın cennet olarak gösterilmesi..
Akraba evliliklerinden doğabilecek sakat çocukların sanki her akraba evliliğinde oluyor şeklinde anlatılması
ve Türkiye’den gelen ailelerin hepsi akraba evliliği yapıyormuş gibi verilmesi insanı düşündürüyor.
Ve film “Biz bu kadar kötü bir millet miyiz?” diye sorgulamızı istiyor.
Kimi zaman bazı eksik akıllardan süzülen “İstanbul Bizans’da kalsaydı daha iyi bir yerdi şimdi” hezeyanlarına benzer şekilde Kıbrıs Rumlar’a verilseydi daha güzel olurdu saçmalıklarını ayyuka çıkarıyor.
Tüm yanlışlar bizde; tüm iyiler batılılarda diyen eski tip “aydın” Türkiyesi’ ne götürüyor bizi.
ve bu performansları ile Oscar’a oynasa kazanabilecek kadar iddialı.
Yine de bu matematiksel hesaplar Reyhan’ın hayatının gerçek olduğunu değiştirmiyor maalesef..
Düşünceli Seyirler.

Halam-Geldi-443120

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler