Oscar’da Kaybedenlere Teselli Olarak İsrail Tatili

Dünya Manşet

Her sene oldğu gibi bu sene de Oscar adaylarından sadece bir kısmı altın Oscar ödülünü eve götürebilecek. Ancak Daily Beast’in haberine göre, tüm adaylara, kazananlara da kaybedenlere de, $200,000 değerinde ‘teselli paketi’ hediye edilecek. Yıldızların bu pakette bulacakları pahalı hediyelerin arasında cilt bakım ürünleri, ücretsiz Audi otomobil kiralama hizmeti, estetik ameliyatı ve İsrail tarafından karşılanan 10 günlük, birinci sınıf, $55,000 değerinde İsrail turu gibi çeşitli olanaklar bulunuyor.

oscar1

Bu hikayenin sadece tek bir yüzü yok. Global eşitsizliğin her geçen gün büyüdüğü zamanımızda, ünlü ve zengin kişilerin hayatlarındaki acayip aşırılıklar hakkında konuşabiliriz. Ulaşılması mümkün olmayan güzellik normlarını elde edebilmek için tek yolun daha fazla güzellik ve spor ürünü almak, daha sık bıçak altına yatmak olarak görüldüğü mide bulandırıcı toplumsal saplantıdan da bahsedebiliriz.

Ama asıl sormamız gereken soru şu: İsrail’e birinci sınıf bir gezi o paketin içinde ne arıyor?

Bu gezi, ünlülere sağlanmış, indirimli ya da ücretsiz, ilk İsrail gezisi değil. Hatta İsrail Turizm Bakanlığının sitesinde sanatçılara ayrılmış, özel bir kısım da bulunmakta. Bunu sadece tutkulu turizm elçilerinin girişimi olarak düşünmek büyük bir hatadır.

Brand Israel, İsrail’in ünlüleri cezbedip, onlara bedava geziler, ürünler verip, onları kamuda kendilerine karşı Filistinn haklarını savunmaktan men etmek için geliştirdiği yeni bir diplomatik stratejidir. 2006’da tanıtımı yapılan Brand Israel’in en temel hedefi, İsrail için daha az şiddet, askeri işgal ve daha fazla bilim, teknoloji, eğlence ve güneş içeren yeni bir hikaye yaratmak.

oscars

İsrail hükümeti bu amaç için milyonlarca dolar döktü. Hollywood yıldızlarını, siyaset ve iş adamlarını, hatta dini  azınlıkların temsilcilerini, İsrail hükümetinin yaptığı  mükemmel işleri görmeleri için özel olarak davet ediyorlar. Bu geziler muhakkak bir basın toplantısı ve İsrail’deki hükümet görevlileriye fotoğraf çekilme fırsatını içeriyor.

Peki bu konuklar tüm masrafları ödenmiş aşırı lüks gezilerinde neleri görmüyorlar?

Askerlerin, işgale karşı gösteri yapan Filistinlileri vurduğu, ayrım duvarı boyunca yerleştirilmiş keskin nişancı kulelerini ve kontrol noktalarını; çocukların da dahil olduğu Filistinli siyasi mahkumların düzenli olarak işkenceye maruz bırakıldığı ve her türlü tıbbi tedaviden yoksun edildiği cezaevi sorgulama odalarını; arazileri ve geçim kaynakları yerleşimciler tarafından çalınan ve daha sonra karakolları Filistin köylerine molotof kokteylleriyle saldırmak için kullanılan Filistinli çiftçileri; İsrail hükümeti her türlü inşaat malzemesini yasakladığı için hurda metal toplayarak aileleriyle yaşama tutunmaya çalışan çocukların olduğu Gazze Şeridi’ndeki bombalanmış mahalleri görmüyorlar.

GAZZE’DE DOĞMAK (BORN IN GAZA)

 

Bu ünlü turistler Filistin Halk Direnişini de görmüyorlar. İnsanların zulme, baskıya, ev yıkımlarına, arazileri el koyulmasına, ayrım duvarına karşı ne tür protestolar yaptıklarında ve nasıl manifestolar yayınladıklarından haberleri olmuyor. Orduya hizmet etmeyi reddettiği için hapis cezasına çarptırılan İsrailli gençlerle de tanışmıyorlar. Bu hikayelerin insanlar için ne kadar etkileyici oldukları ve insanları harekete geçirebilecek güçleri olduğu ortada. Bu durumda da İsrail hükümetinin bu hikayeleri bastırma çabası hiç de şaşırtıcı olmuyor.

Bu yeni tanıtım stratejisinin, 170’den fazla Filistinli sivil toplum örgütünün tüm insanları adalet için mücadele eden Filistinlilerle dayanışma içinde hareket etmeye çağırdığı, Filistin boykot, yatırımların geri çekilmesi ve yaptırımlar (BDS) hareketine katılmaya teşvik ettiği, İsrail hükümetinin baskıcı ve apartheid rejiminin bitmesi için desteğe çağırdığı zamanda başlaması tesadüf değil.

BDS hareketi, Brand Israel’in gizlemeye çalıştığı, İsrail sömürgeciliğinin arkasındaki gerçek vahşeti ortaya çıkarıyor. Güney Afrika apartheid rejimi de uluslararası kamuoyunda yükselen tepkilere karşı Brand Israel’inkiyle neredeyse özdeş olan taktikler kullanmıştı.

Birçok sanatçı ve akademisyen, İsrail hükümetinin ayrımcı politikasının vahşetini aklamak için İsrail’le birleşmeyi reddetti. Roger Waters, Brien Eno, Luryn Hill ve 1000’in üzerinde İngiliz sanatçı İsrail hükümetinin politikalarına karşı imza attılar. Birkaç ay önce, yüzlerce İngiliz akademisyen de aynı prensipler üzerine kurulmuş bir başka bildiriye imza atarak İsrail’in ayrımcı rejimine karşı tepkilerini ortaya koydular.

Bu sadece sanatçıların ve akademisyenlerin ellerini İsrail Devleti’nin işlediği suçlarla kirletmek istememesiyle alakalı değil. Daha çok, İsrail Hükümetinin sistematik olarak yaptığı rejimin gerçeklerini saklama girişimlerine karşı ortaya konulan bir tepki. Bu gerçekleri gizlemenin tek yolu, kimsenin onlarla ilgili konuşmaması ve herkesin kafasını başka yöne çevirmesidir. Ancak, bunun işe yaraması mümkün değil.

Oscar adaylarının edineceği İsrail’e bedava gezinin ardında yatan temel neden İsrail’in sürekli büyüyen, İsrail’in Filistin haklarını reddetmesinin ardındaki uluslararası suç ortaklığını gözler önüne seren BDS hareketinin baskısını hissetmesidir.

Ödül töreninin sonunda elinde ödülle kimin eve gittiğinin artık bir önemi yok. Çünkü, her geçen gün büyüyen BDS hareketi şunu gösteriyor ki; asıl kazananlar, özgürlük için acı çeken Filistinliler ve adalet için onlara destek olanlar olacaktır.

Ryvka Barnard-Your Middle East- Köşe Yazısı

(Teselli paketinin içinde bulunanlar:

First-class uçuşla 10 günlük İsrail turu

15 günlük Japonya turu

1 yıllık limitsiz Audi otomobil kiralama hizmeti

Hayat boyu Lizora cilt bakım ürünleri

Joseph’s lüks tuvalet kağıdı

 

Çeviri: Sümeyye Topkara

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up