Bizimle İletişime Geçin

Hollywood

Oscar’a Bu Sene Renk Geldi

Bu sene ırkçılık tartışması olmayacak gibi.

Yayınlandı

tarihinde

Geçtiğimiz yıl yaşanan ırkçılık çalkantıları bu yıl yerini sessizliğe bıraktı. ‘Oscar Çok Beyaz’ gitti, Oscar’a renk geldi.

Bu yılki Oscar Ödülleri’ne aday yapımlar ve isimler açıklandı; ‘La La Land’ 14 dalda adaylıkla iddialı filmler arasında olduğunu ispatladı. Bir diğer ilgi çekici detay ise, 6 siyahi aktörün ve Afro-Amerikalılar’ı konu alan 3 filmin de aday gösterilerek, Oscar tarihinde yeni bir rekora imza atılmasıydı.

8 adaylık, siyahi bir dansçının zorlu hayatını anlatan ‘Moonlight’ filmine gitti. ‘Moonlight’, ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ gibi iddialı kategorilerde en iyilerle birlikte yarışmaya layık görüldü.

fences

Fences

Bizi 1950’lerin Amerikası’na götüren ve başrollerini Denzel Washington ile Viola Davis’in paylaştığı ‘Fences’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ da dahil olmak üzere 4 dalda Oscar’lara aday oldu.

NASA için çalışan 3 siyahi Amerikalı kadının ilham verici hikayesinin konu alındığı ‘Hidden Figures’ ise 3 dalda altın heykelcik için aday görüldü.

Afro-Amerikan Film Eleştirmenleri Birliği Başkanı Gil Robertson, bu adaylıkları şöyle değerlendiriyor:

Bu birçok siyahi aktörün ve yeteneğin tanınmış olduğunu göstermesi adında Afro-Amerikan toplumuna hitap ediyor. Ancak halen Dev Patel dışında Asyalı topluma hitap edilmiyor. Kamera arkasında yönetmenlik ve montaj gibi teknik işlerde hak ettikleri şans verilmeyen Latin kökenli yetenekler var, Müslümanlar var, kadınlar var. Yani halen almamız gereken çok yol var.”

Afro-Amerikan etkisi belgesellerde de kendini gösteriyor. ‘En İyi Belgesel’ adaylarından ‘O.J.:Made In America’, ülke tarihinin en medyatik davalarından biri olan Amerikan futbol yıldızı O.J Simpson’un tartışmalı hayat hikayesini gözler önüne seriyor.

I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro’ belgeselinde ise yazar James Baldwin, tamamlanmayan romanı ‘Remember This House’dan yola çıkarak Amerika’da ırk ve ırk tartışmalarının kökenine iniyor.

Afro-Amerikan Film Eleştirmenleri Birliği Başkanı Gil Robertson’un aday filmler için yorumları şöyle:

“Şunu farkediyorsunuz ki tüm bu evrende birlikte yaşıyoruz. ‘Fences’ in temelinde baba ve oğulun zamansız mücadelesini görüyoruz. ‘Hidden Figures’te ise yapabileceklerini göstermek için fırsat kollayan kadınların hikayelerine şahit oluyoruz. Ve dediğim gibi bunlar çok evrensel konular. ‘Moonlight’ta ise sadece ailesinin sosyo-ekonomik durumu sebebiyle değil, seksüel tercihleriyle de zorluklar yaşayan genç bir adamın hikayesini dinliyoruz. Ve bu da çok evrensel.”

Tabii ki de 14 adaylıkla ‘La La Land’ Oscar’ların favorisi konumunda, ancak rekor sayıda siyahi isim ve bu konuların anlatıldığı filmin aday olmasıyla da bu seneki Oscar’lara Afro-Amerikalıların damgasını şimdiden vurduğunu söylemek mümkün.

Altın heykelciklerin bu seneki sahipleri 26 Şubat’ta belli olacak.

Kaynak: EuroNews

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Mads Mikkelsen Indiana Jones 5’ın Kadrosuna Dahil Oldu

Kadroya katılan farklı isimler de var.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Mads Mikkelsen

Mads Mikkelsen merakla beklenen Indiana Jones serisinin son filmi olacak Indiana Jones 5’ın oyuncu kadrosuna dahil oldu.

Indiana Jones serisininin merakla beklenen beşinci filminin oyuncu kadrosu genişlemeye devam ediyor. Mads Mikkelsen, dünya çapında yaklaşık 2 milyar $ hasılat elde eden film serisinin son bölümü olacak Indiana Jones 5‘ın oyuncu kadrosuna dahil oldu. Mads Mikkelsen‘ın son olarak başrolünde yer aldığı Another Round filmi ise en iyi yönetmen ve en iyi uluslararası film dahil olmak üzere iki farklı kategoride 93. Oscar adaylığı elde etmişti.

Yönetmen koltuğuna diğer dört filmden farklı olarak James Mangold oturacak. Serinin diğer filmlerini ise usta yönetmen Steven Spielberg yönetmişti. Spielberg‘in şimdi de filmin yapımında yer alması bekleniyor. Filmin yapımcılığını ise Kathleen Kennedy, Frank Marshall ve Simon Emanuel üstlenecek.

Konusuna dair detaylı bilgilerin verilmediği filmde Mads Mikkelsen‘a yine eski Indiana Jones filmlerinden tanıdığımız Harrison Ford ve Phoebe Waller-Bridge eşlik edecek.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Martin Scorsese’nin Killers of the Flower Moon Filminin Kadrosu Genişliyor

Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro filmin başrolünde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 Killers of the Flower Moon

Martin Scorsese‘nin merakla beklenen Killers of the Flower Moon filminin oyuncu kadrosuna yeni isimler eklendi.

David Grann’in Killers of the Flower Moon: The Osage Murders adlı romanından ekranlara uyarlanan Killers of the Flower Moon filminin oyuncu kadrosu genişliyor. Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro‘nun başrollerini paylaşacağı filme Tatanka Means, Michael Abbott Jr., Pat Healy ve Scott Shepherd dahil oldu. Yönetmen koltuğuna usta isim Martin Scorsese‘nin oturacağı filmin gösterim tarihi ise henüz belirsiz.

Forrest Gump, The Curious Case of Benjamin Button gibi yapımlarla tanınan Eric Roth’un senaryosunu kaleme aldığı film, 1920’lerin Oklahoma’sında gerçekleşen cinayetlerin perde arkasında yaşanan olaylara odaklanıyor. Osage bölgesinde petrol bulunmasının ardından yerlilerin teker teker katledildiği hikaye gerçek olaylara dayanıyor.

Okumaya Devam Et

Hollywood

Steven Spielberg Otobiyografisine Paul Dano Dahil Oldu

Oyuncu kadrosu genişliyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Steven Spielberg Otobiyografisine Paul Dano Dahil Oldu

Adı henüz açıklanmayan Steven Spielberg’ün otobiyografik filminin oyuncu kadrosuna Paul Dano dahil oldu.

There Will Be Blood, Little Miss Sunshine ve Okja gibi dikkat çeken filmlerde yer almış Paul Dano şimdi de Steven Spielberg’ün adı henüz açıklanmayan yarı otobiyografik filminin oyuncu kadrosuna dahil oldu. Spielberg‘ün çocukluğunu geçtiği Arizona’da geçecek yarı otobiyografik filmde Dano, Spielberg’ün babası Arnold olarak seyirci karşısına çıkacak. 2022 yazına vizyon planı yapan filmde Spielberg‘ün annesi olarak Blue Valentine ile parlayan Michelle Williams‘ı izleyeceğiz. Yönetmenin dayısı rolünü ise daha önce Superbad ve This Is the End gibi filmlerde rol almış komedyen Seth Rogen üstlenecek.

Steven Spielberg‘ün hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstleneceği otobiyografik filmde, kendi karakterini farklı bir isimle ekranlara taşıyacağı konuşuluyor. Oyun yazarı Tony Kushner‘in ise yönetmenin senaryosuna eşlik ettiği biliniyor.

Okumaya Devam Et

Popüler