Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Oscar’a Aday Yabancı Filmler İstanbul Modern’de

Yayınlandı

tarihinde

İstanbul Modern Sinema, Oscar heyecanı yaklaşırken, “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisine aday olan filmleri anımsatarak, 8-18 Ocak tarihleri arasında “Oscar’ın Yabancıları”başlıklı programla, bu çekişmeli yarışta adı öne çıkan filmlerden bir seçki sunuyor.  Programda yer alan 12 film, Oscar adayı olmalarına rağmen aslında Hollywood kulvarının dışında, dünya festivallerinde başarılı olmuş, farklı dil ve kültürlerden filmlerin bir araya geldiği bir kategoriyi temsil ediyor.

oscar ödülleri

Bu yıl 87. yaşını kutlayan Akademi Ödülleri’ne 83 ülke film gönderirken, geçtiğimiz günlerde bu aday adayları arasından 9 filmlik kısa liste açıklandı. “Oscar’ın Yabancıları” programında bu 9 filmlik kısa listeden, 5 film bulunuyor. Filmler arasında; başrolünde İlyas Salman’ın oynadığı Gürcü filmi Mısır Adası (Simindis Kundzuli), 2014 Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” jüri özel ödülünü kazanan, Ruben Östlund imzalı İsveç filmi Turist (Force Majeure), “Altın Aslan” kazanan Dönüş’ten sonra bu yıl da Cannes Film Festivali’nden “En İyi Senaryo” ödülüyle dönen, Andrey Zvyagintsev imzalı Leviathan, Polonya’dan 2014 yılının en büyük sürpriz başarı hikayelerinden biri olan, anlatımı ve hissiyatıyla izleyicinin üzerinde iz bırakacak Pawel Pawlikowski imzalı İda ve Moritanya’nın Oscar adayı, Afrika sinemasının en büyük isimlerinden Abderrahmane Sissako’nun sessiz direnişi anlatan son filmi Timbuktu yer alıyor.

*İstanbul Modern Sinema: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4, 34433 Karaköy – İSTANBUL

Leviathan
LEVIATHAN, 2014

Rusya | DCP, Renkli, 141’ | Rusça
Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
Oyuncular: Alexey Serebryakov, Elena Lyadova, Vladimir Vdovitchenkov

Rusya’nın kuzeyinde Barents Denizi kıyısındaki bir kasabada yaşayan Kolya, otomobil tamirciliği yapmaktadır. Günün birinde belediye başkanı, Kolya’nın tüm mal varlığı olan dükkanını, evini ve arazisini satın almak ister. Her şeyini bırakıp anavatanından kopmak istemeyen Kolya, yozlaşmış düzenle zorlu bir mücadeleye girecektir. Eyüp Peygamber’in öyküsünden esinlenen ve otoriter rejime karşı bir başkaldırı öyküsü anlatan film, Cannes Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödülünü kazandı.

 

mommy
MOMMY, 2014

Kanada | DCP, Renkli, 134’ | Fransızca, İngilizce
Yönetmen: Xavier Dolan
Oyuncular: Anne Dorval, Antoine-Olivier Pilon, Suzanne Clément

Dul bir anne olan Diane, ergenlik çağında hiperaktivite bozukluğundan muzdarip oğlu Steve’in geçimini tek başına üstlenmiştir. Komşuları Kyla ile tanışmalarıyla, kimi zaman şiddet kimi zaman da şefkat dolu bir şekilde sürdürdükleri hayatları yeni bir düzene girecektir. Senaryosunu ve yönetmenliğini Xavier Dolan’ın üstlendiği bu modern melodram, Cannes Film Festivali’nden “Jüri Ödülü” ile döndü.

 

timbuktu-kidane-ibrahim-in-una-scena-del-film-con-toulou-kiki-372023_jpg_1400x0_q85
TİMBUKTU, 2014

Moritanya| DCP, Renkli, 97’ | Arapça, Fransızca
Yönetmen: Abderrahmane Sissako
Oyuncular: İbrahim Ahmed aka Pino, Toulou Kiki, Abel Jafri

Köktendinciler tarafından yönetilen Timbuktu, baskıların ve kısıtlamaların hüküm sürdüğü bir kasabadır. Kidane bu kaos ortamından uzakta, ailesiyle sakin bir hayat sürmektedir. Ancak istemdışı işleyeceği bir cinayet ile herkesin kaderini değiştirecek, faşist bir rejim sürdüren iktidarın ölümcül kanunlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Afrika sinemasının güçlü isimlerinden Abderrahmane Sissako’nun yönettiği film, şeriat yasalarına maruz kalan hayatların sessiz direnişlerini gözler önüne seriyor.

 

iki gün bir gece
İKİ GÜN, BİR GECE (DEUX JOURS, UNE NUIT), 2014

Belçika| DCP, Renkli, 95’ | Fransızca
Yönetmen: Jean Pierre, Luc Dardenne
Oyuncular: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Pili Groyne

Sandra depresyon nedeniyle aldığı izninden yeni dönmüştür ancak işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Patronu diğer çalışanlarına prim karşılığında Sandra’yı işten çıkarmayı teklif etmiştir ve karar iki gün sonraki oylama ile verilecektir. Sandra ise işte kalabilmek için herkesi ikna etmeye çalışacaktır. Dardenne Kardeşler son filmlerinde, ahlaki değerler üzerinden kariyer mücadelelerine ve varoluş çabalarına yer vererek toplumsal bir dram ortaya koyuyor.

 

Force Majuere
TURİST (FORCE MAJEURE), 2014

İsveç| DCP, Renkli, 118’ | İsveççe
Yönetmen: Ruben Östlund
Oyuncular: Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Kristofer Hivju

Fransa’ya kayak tatiline giden İsveçli bir ailenin tatilleri, yaşadıkları çığ tehlikesi sonrasında kabusa dönüşür. Çığ düştüğü sırada baba Tomas eşini ve çocuklarını bırakıp bir anlığına da olsa ortadan kaybolurken, anne Ebba ise çocuklarını korumak için hiçbir yere kıpırdamaz. Tehlike geçip, Tomas geri döndüğünde ise artık ilişkileri eskisi gibi olmayacaktır. Film, insanların beklenmedik olaylar karşısında verebileceği tepkileri ve modern aile yaşamındaki arketipleri mizahi bir şekilde sorguluyor.

 

 insan sermayesi-
İNSAN SERMAYESİ (IL CAPITALE UMANO), 2013

İtalya| DCP, Renkli, 109’ | İtalyanca
Yönetmen: Paolo Virzi
Oyuncular: Fabrizio Bentivoglio, Matilde Gioli, Valeria Bruni Tedeschi

İflasın eşiğindeki Rovelli ailesi ile zengin Bernaschi ailesinin kaderleri, bir trafik kazası ile kesişir. Bu trajik kazanın aileler üzerindeki etkilerini üç farklı farklı bakış açısından anlatan yönetmen kapitalist bir düzende arzunun, para hırsının ve toplumsal statülerin insani değerleri nasıl hiçe sayabileceğine  değiniyor. Sınıf eleştirisiyle cinayet esrarını stil bir dramda buluşturan film, katıldığı her festivalden bir ödülle döndü.

 

karanlık vadi
KARANLIK VADİ (DAS FINSTERE TAL), 2014

Avusturya| DCP, Renkli, 115’ | Almanca
Yönetmen: Andreas Prochaska
Oyuncular: Sam Riley, Tobias Moretti, Paula Beer

Greider adındaki süvari, bir dağ  kasabasına giderek kendini Amerikalı bir fotoğrafçı olarak tanıtır. Kış bitimine kadar konaklamak isteyen Greider, dul bir kadın olan Gader ve genç Luzi’nin yanına yerleşir. Ancak kasaba halkının güvenini kazanamayan Greider ansızın yaşanan cinayetlerin sırrını çözmeye çalışarak, fırsatı değerlendirmek isteyecektir. Thomas Willman’ın romanından uyarlanan film, klasik bir vahşi batı-intikam öyküsü.

 

ida
IDA, 2014

Polonya| DCP, Siyah-beyaz, 80’ | Lehçe, Latince
Yönetmen: Pawel Pawlikowski
Oyuncular: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, David Ogrodnik

Yıl 1962, Polonya. Anna, rahibe olmaya hazırlanan yetim bir kızdır. Son yeminini etmeden halen yaşayan bir akrabası olduğunu öğrenince onu ziyarete gider ve aslında Yahudi olduğunu, gerçek isminin de Ida olduğunu öğrenir. Birlikte geçirecekleri süre içerisinde kökenleriyle ilgili birçok sırrı daha keşfedecek, gerçek kimliği ile Nazi işgali sırasında hayatını kurtaran dini arasında seçim yapmak zorunda kalacaktır. 2014 yılının en büyük sürpriz başarı hikayelerinden biri olan Ida, anlatımı ve hissiyatıyla izleyicinin üzerinde iz bırakacak bir film.

 

beni baştan çıkart
BENİ BAŞTAN ÇIKAR! (ZAPELJI ME), 2013

Slovenya| DCP, Renkli, 83’ | Slovence
Yönetmen: Marko Santic
Oyuncular: Janko Mandic, Nina Rakovec, Natasa Barbara Gracner

Luka, ailesi onu terk ettikten sonra büyüdüğü yetimhaneden çıkar ve ailesinin izini sürmeye başlar. Çalıştığı yerde tanıştığı Ajda’ya aşık olur ve onunla aynı evde yaşamak ister. Ancak ilişkileri ilerledikçe hem kendinin hem de Ajda’nın ailesiyle ilgili sırları keşfedecektir. Film, sevgi dolu ve güven içerisinde yaşayabilecekleri bir yuva arayışında olan yetim gençlerin portresini çiziyor.

 

difret
DIFRET, 2014

Etiyopya| DCP, Renkli, 99’ | Amharca
Yönetmen: Zeresenay Berhane Mehari
Oyuncular: Meron Getnet, Tizita Hagere, Haregewine Assefa

Addis Ababa yakınlarında yaşayan 14 yaşındaki Hirut, okul dönüşü kaçırılır. Etiyopya’nın en eski geleneklerinden olan kaçırılma ile evlendirilecek olan kız, tutsak edildiği yerden kurtulur ve bir tüfekle “sözde” kocasını öldürür. Güçlü bir avukat olan Meaza Ashenafi ise küçük kızın meşru müdafaa sınırları içerisinde hareket ettiğini kanıtlamak için elinden geleni yapacaktır.
Gerçek olaylardan yola çıkan film, bir toplumun yıllardır süregelen geleneklerinden kopup modern yaşama uyum sürecinde çektiği sancılara değiniyor.

 

mısır adası ilyas salman
MISIR ADASI (SIMINDIS KUNDZULI), 2014

Gürcistan| DCP, Renkli, 99’ | Gürcüce, Abazaca
Yönetmen: George Ovashvili
Oyuncular: İlyas Salman, Mariam Buturishvili, Irakli Samushia

Gürcistan ile Abhazya sınırındaki küçük bir adada yaşayan dede ve genç torunu, toprağı belleyip mısır ekerek yaşamlarını sürdürmektedirler. Bir gün, uzayan mısırların arasına saklanan yaralı bir asker hem bu iki ada sakinin hayatını değiştirecek hem de yılların tarafsızlığını tehlikeye sokacaktır. İnsan ile doğa arasındaki bütünlüğün anlatıldığı bu psikolojik dramanın başrolünü İlyas Salman üstleniyor.

 

beton
BETON (BETONİYÖ), 2013

Finlandiya| DCP, Siyah-beyaz, 93’ | Fince
Yönetmen: Pirjo Honkasalo
Oyuncular: Johannes Brotherus, Jari Virman, Anneli Karppinen

Kırılgan ve savunmasız bir genç olan Simo’nun, abisi hapishaneye girmeden önce onunla geçireceği tek bir günü vardır. Helsinki sokaklarında beraber geçirecekleri bu günde hiç görmediği olaylara tanık olarak hayatı algılayış biçimi değişecek, gerçek kimliğinin farkına varacaktır. Şehrin endüstriyel kenar mahallesinde geçen film siyah-beyaz sinematografisi ve üç perdelik biçimiyle şiirsel bir etki yaratıyor.

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

“12 Punto TRT Senaryo Günleri”nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu sene üçüncüsü düzenlenen “12 Punto TRT Senaryo Günleri” ödül töreni ile son buldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

12 Punto TRT Senaryo Günleri

TRT’nin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiği “12 Punto TRT Senaryo Günleri” ödül töreni ile sona erdi. Törende konuşan TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, “12 Punto ile seçtiğimiz filmleri, önümüzdeki yıl tamamlandığında Türkiye’nin Oscar adayı olarak göreceğiz,” dedi.

Bu yıl 22-29 Haziran tarihleri arasında, 9 farklı ülkeden katılımla 3 ayrı platformda düzenlenen “12 Punto TRT Senaryo Günleri” ödül töreni ile sona erdi. TRT 2’den canlı yayınlanan ve TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren’in ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine Oscar Adayı TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis Aida?”nın yönetmeni Jasmila Zbanic, Oscar adayı TRT destekli Makedonya yapımı “Honeyland”in yönetmenleri Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov ile Türk ve dünya sinemasından önemli isimler katıldı.

12 Punto’nun sadece Türkiye’de değil uluslararası alanda bir marka haline geldiğini söyleyen Eren, “Bu organizasyonun diğer festivallerden farklı bir yapısı var. Sadece ödül vermek, destek vermek değil, her aşamasında takip ettiğimiz projeler oldu. Geçen sene Karlovy’de destek verdiğimiz film bu sene Macaristan’da ana yarışmaya kaldı. Onu da gelecek sene Macaristan’ın Oscar adayı olarak görmeyi umuyorum. 12 Punto ile seçtiğimiz filmleri, önümüzdeki yıl tamamlandığında Türkiye’nin Oscar adayı olarak göreceğiz,” dedi.

“TRT’nin 60 yıllık birikimi ve Türk sinemasının geldiği nokta 12 Punto’yu oluşturdu”

TRT’nin 1964’te kurulduğu günden beri bağımsız sinema ve Türk sinemasına destek verdiğini, ancak uluslararası festivallerde bir paydaş olmasının ve bu festivallerde katılımcının ötesine giden bir ilişki içerisinde olmasının çok eskiye dayanmadığını belirten Eren, “Bugün burada iki kıymetli misafirimiz var; ‘Honeyland’ filminin yönetmenleri Ljubomir, Tamara ve ‘Quo Vadis, Aida?’nın yönetmeni Jasmila buradalar. Her ikisi de Oscar’a aday oldular. Sarajevo Film Festivali ile başladığımız destek yolculuğumuz üç sene önce 12 Punto TRT Senaryo Günleri çatısı altında birleşti. TRT’nin bugüne dek 60 yıllık birikimi ve Türk sinemasının dünyada geldiği nokta birleşerek 12 Punto TRT Senaryo Günleri’ni oluşturdu,” şeklinde konuştu.

“12 Punto’da seçilen filmler dünyanın en seçkin festivallerinde ödül alacak”

TRT’nin destek verdiği filmlerin geçtiğimiz yıl 200’den fazla festivalde yarışarak 140’tan fazla ödül aldığına değinen Eren, “Bunların hepsi bizim için gurur vesilesi. 2017’de destek verdiğimiz filmler geçen sene Oscar adayı olmuştu. Ben inanıyorum ki 12 Punto’da seçtiğimiz filmler de sadece Akademi Oscar ödüllerinde değil, dünyanın en büyük, en seçkin festivallerinde de ödül alacak, finale kalacak,” dedi.

Türkiye’de de kadın sinemacıların artmasını istiyoruz”

12 Punto’da bu sene bütün jüri üyelerinin kadınlardan oluşmasının bir sebebi olduğunu belirten Eren, “Sinemada, uluslararası festival filmlerinde, bağımsız sinemada kadınların rolü her zaman çok büyük. Biz Türkiye’de de kadın sinemacıların artmasını istiyoruz. Jürinin hepsi kadındı ama ödül alanlarda kadınların ağırlığı daha azdı. Ben inanıyorum ki önümüzdeki dönemde etkinliğe yarışmacı olarak daha fazla kadın senarist ve yönetmen katılacak. Jürinin bu şekilde seçilmesi bir nevi kadınlarımızı sinemaya teşvik etmek amaçlı” ifadelerine yer verdi.

12 Punto’nun usta katılımcılarına teşekkür

Organizasyona ilk günden beri destek veren sektörün ustalarına da teşekkür eden Eren, organizasyonun çok yeni olmasına rağmen sektörde çok büyük tecrübesi olan, uluslararası alanda kendini kanıtlamış ustaların 12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde genç yönetmenlerle birlikte zaman geçirdiğini söyleyerek şunları ekledi:

“Bu projede ustalarla beraber emek veren, çaba sarf eden, ilk filmi için burada olan genç arkadaşlar bu iki haftanın sonunda başka bir insana dönüştüler ve ben geleceğe daha umutla bakabildiklerine inanıyorum. Bu vesile ile katılan tüm katılımcılara, yarışmacılara ayrıca ustalara da teşekkür ediyorum.”

Büyük ödüller sahiplerini buldu

Final töreninde bu yıl tamamı kadınlardan oluşan dünya sinemasının önemli beş ismi; Oscar Adayı TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis Aida?” filminin yönetmeni Jasmila Zbanic, Ken Loach’un yapımcısı Rebecca O’Brien, Asya Pasifik Film Ödülleri Başkanı Tracey Vieira, Berlin Film Festivali Ortak Yapım Marketi Direktörü Martina Bleis ve dünyanın en önemli satış ajanslarından Memento’nun Alım Direktörü Sata Cissokho’nun yer aldığı jürinin değerlendirmesi sonucu; iki projeye Uluslararası Ortak Yapım Ödülü, dört projeye TRT Ortak Yapım Ödülü, dört projeye TRT Ön Alım Ödülü ve dört projeye verilen Proje Geliştirme Ödülleri açıklandı.

TRT Ortak Yapım Ödülleri, TRT Ön Alım Ödülü, Proje Geliştirme Ödülü ve TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülleri; TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, TRT Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Alcan, TRT 1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz, TRT Sinema Müdürü Faruk Güven ve jüri üyesi Jasmila Zbanic tarafından kazanan projelerin sahiplerine verildi.

“12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021” Ödül Alan Projeler

TRT Ortak Yapım Ödülü

 • Gün Yüzü / Hear the Yellow / Yönetmen: Banu Sıvacı / Yapımcı: Zeynep Koray
 • Rahmet / Grace for Sale / Yönetmen: Gözde Yetişkin, Emre Sert / Yapımcı: Suzan Güverte
 • Tereddüt Çizgisi / Hesitation Wound / Yönetmen: Selman Nacar / Yapımcı: Diloy Gülün, Burak Çevik
 • Ölüleri Yakma Cemiyeti / The Cremation Society / Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun / Yapımcı: Gülin Üstün

TRT Ön Alım Ödülü

 • Can Kuşu / Aqua Vita / Yönetmen: Abdullah Şahin / Yapımcı: Halil Kardaş
 • Obruk / Sinkhole / Yönetmen: Seyid Çolak / Yapımcı: Seyid Çolak
 • Harabe / Ruin / Yönetmen: Senem Bay / Yapımcı: Senem Bay
 • 11 Yıldız Güneş ve Ay / The Sun The Moon and The 11 Stars / Yönetmen: Emir Külal Haznevi / Yapımcı: Emrah Özkan Tellioğlu, Emir Külal Haznevi

Proje Geliştirme Ödülü

 • Kurban / Sacrifice / Yönetmen: İsmail Güneş / Yapımcı: Aynur Güneş, İsmail Güneş
 • Battal / Battal / Yönetmen: Semih Gülen, Mustafa Emin Büyükcoşkun / Yapımcı: Arda Çiltepe
 • Gülizar / Gulizar / Yönetmen: Belkıs Bayrak / Yapımcı: Ayşe Şahinboy Doğan
 • Sus Payı / Hush Money / Yönetmen: Erden Kıral / Yapımcı: Murat Bayar

TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü

 • Meryem (Azerbaycan) / Yönetmen: Elçin Musaoğlu / Yapımcı: Suat Köçer
 • Man vs. Flock (Kuzey Makedonya) / Yönetmen: Tamara Kotevska / Yapımcı: Zeynep Atakan
Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Nitelikli Belgeseller Yeniden İstanbul’da

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri heyecan verici bir programla salonlara dönüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, pandemi arasından sonra 6-11 Temmuz’da salonlarda 14. yılını kutluyor. 3 Temmuz’da ise bugüne kadar festivalde ödül kazanan filmler bir hafta boyunca ücretsiz izlemeye açılıyor. Festivalin bu seneki Onur Konuğu, geçtiğimiz haftalarda Berlinale’de Teddy Ödülü’nü kazanan Eliane Raheb.

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri pandemi arasından sonra yakın dönemin nitelikli belgesellerinden oluşan heyecan verici bir programla salonlara dönüyor. Bu sene 14. kez gerçekleşen festival çevrimiçi bir bölümle başlayacak, ardından Beyoğlu civarındaki mekanlarda gerçekleşecek gösterimler ve yan etkinliklerle müdavimlerine belgeselle dolu bir hafta yaşatacak. Çevrimiçi bölümde, festival tarafından on yıldır dağıtılan Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü‘nü kazanmış filmler 3-9 Temmuz tarihleri arasında Sahneport.com platformu üzerinden dünyanın her yerinde izlenebilecek. Ardından, son dönemin öne çıkan yerli ve yabancı belgesellerinden oluşan geniş bir program 6-11 Temmuz’da salonlarda seyirciyle buluşacak.

Documentarist 14. İstanbul Belgesel Günleri‘nin Onur Konuğu, son filmiyle geçtiğimiz haftalarda Berlinale’de Teddy Ödülü’nü kazanan Lübnanlı tanınmış belgeselci Eliane Raheb. Raheb’in “Miguel’in Savaşı” (Miguel’s War, 2021) adlı yeni filmi, Berlinale’nin en çok ses getiren filmleri arasında yer almış ve Teddy Ödülü’nün yanısıra Seyirci Ödülleri’nde de ikinci olmuştu.

Eserleri Rotterdam, San Sebastian, Berlinale gibi büyük festivallerde gösterilen, bir çok belgesel festivalinden ödüllerle dönen Raheb, filmlerinde Lübnan’ın toplumsal fay hatlarını, yakın tarihte geçirdiği travmaları ve yüzleşmekten kaçındığı sorunları odağına alan bir belgeselci. Aynı zamanda belgesel eğitmeni ve Beyrut’un aktif bağımsız sinema kurumu Beirut DC’nin kurucularından biri. Festivalde Raheb’in son filminin yanısıra iki uzun metrajlı filmi daha gösterilecek: “Uykusuz Geceler” (Sleepless Nights, 2012) ve “Geride Kalanlar” (Those Who Remain, 2016).

Bu seneki Documentarist programında ‘XR: Yokoluş İsyanı‘ başlıklı bölüm öne çıkarken, içinde yaşadığımız küresel ekoloji krizinin muhtelif biçimlerine, kapitalist sömürü düzeni ile bağlantısına ve bu alanda verilen mücadelelere dair belgeseller programda geniş bir yer kaplıyor. Festivale Türkiye’den başvuran 150’den fazla film arasından seçilmiş geniş bir Türkiye Panorama bölümü ise, bir çoğu seyirciyle ilk kez buluşacak yerli belgesellerden oluşuyor. Bu bölüme ilk veya ikinci filmleriyle seçilen yönetmenler, her sene olduğu gibi Johan van der Keuken Yeni yetenek Ödülü‘ne aday olacak. JvdK Yeni Yetenek Ödülü’nün bu yılki jürisi Tarabya Kültür Akademisi sanat yönetmeni Pia Entenmann, yapımcı Armağan Lale, sinema yazarı Ayça Çiftçi, müzik yazarı akademisyen Feyzi Erçin ve geçen sene ödülü kazanan Ardin Diren‘den oluşuyor.

IDFA, Berlinale, Visions du Reel gibi saygın festivallerin programlarından seçilmiş uluslararası bir seçkiyi ise Maricke Nieuwdorp (Hollanda), Nadia Meflah (Fransa) ve Ahmet Gürata‘dan (Türkiye) oluşan FIPRESCI jürisi değerlendirecek ve bir filme Eleştirmenler Ödülü verecek.

Festivalin Uluslararası Panorama bölümü, yine dünya festivallerinden özenle seçilmiş ve Türkiye’de ilk kez gösterilecek belgesellerden oluşuyor.

Documentarist 14. İstanbul Belgesel Günleri‘nde film gösterimleri Pera Müzesi, Fransız Kültür Merkezi ve Arter‘de yapılacak. Hollanda Kraliyeti, İsveç Başkonsolosluğu, İsviçre Başkonsolsoluğu, Goethe Enstitüsü, Portekiz Elçiliği ve Fransız Kültür Merkezi’nin desteği, Pera Müzesi, Arter, Aynalı Geçit, Avam Kahvesi, Bova ve Zeytuna’nın işbirliği gerçekleşen festivalin dijital yayın sponsorluğunu Sahneport.com üstleniyor.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

“12 Punto TRT Senaryo Günleri” Yarın Başlıyor

Etkinlikler İstanbul Feriye Sineması’nda gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT’nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceği “12 Punto TRT Senaryo Günleri” dünyanın önemli sinemacılarının katılımıyla 22-29 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.  

Sinema ile ilgilenen herkes için okul olma özelliği taşıyan 12 Punto, bu yıl da sinema ustalarını bir araya getirerek Türk sinemasına katkı sağlayacak. Dünyadan da önemli isimlerin katılacağı 12 Punto’da paneller, masterclasslar, söyleşiler ve sunumlar gerçekleştirilecek.

Sinema ile ilgilenen herkesin merakla beklediği “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nin etkinlik takvimi açıklandı. Bu yıl üç ayrı platformda gerçekleştirilecek “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nde, uluslararası birçok etkinlik ve toplantı çevrim içi yapılacak. Bu çevrim içi etkinliklerin bir bölümünü izleyiciler sosyal mesafeye uygun bir biçimde İstanbul Feriye Sineması’nda izleyebilecek.

TRT 2’de her akşam canlı yayın ve özel programlar

TRT 2, 22-29 Haziran tarihleri arasında “12 Punto TRT Senaryo Günleri”ne özel olarak her akşam canlı yayınları ve özel içerikleriyle sinemaseverleri ekran başına çağıracak. Saat 19.00’da başlayacak yayınlarda “12 Punto’da Neler Oluyor?” ve “12 Punto’da Yarın” isimli programlar etkinlikle alakalı bilgi akışı sağlayacak. “12 Punto Film Saati” kuşağında Nuri Bilge Ceylan’ın her biri bir yönetmenlik dersi niteliğindeki kamera arkası belgeselleri gösterilecek. Ahlat Ağacı filminin kamera arkası görüntülerinden oluşan 3 bölümlük “Ahlat’ın Yolculuğu” ve Kış Uykusu filminin kamera arkası görüntülerinden oluşan “Uzun Sürmüş Bir Kış” belgeselleri TV’de ilk kez TRT 2’de gösterilecek. “12 Punto Film Saati” kuşağında TRT Ortak Yapımı filmler Honeyland, Kapan ve Odaklan Babaanne gösterimleri olacak.

Her akşam özel röportajlar ve masterclasslar’ın da yer alacağı program, 29 Haziran Salı akşamı yayınlanacak kapanış programı ile son bulacak.

Dünyanın önde gelen sinemacılarının katılımlarıyla gerçekleştirilecek panel ve masterclass programı şu şekilde;

22 Haziran Salı

 • Panel: Film Endüstrisinde Satış Ajanslarının Rolü
 • Konuşmacılar: Sata Cissokho (Alım Direktörü), Zeynep Atakan (Yapımcı)
 • Yer: Sinema Feriye
 • Saat: 11.00
 • Masterclass: Bir Ken Loach Filmi Yapmak
 • Konuşmacı: Rebecca O’Brien (Ken Loach Filmlerinin Yapımcısı)
 • Yer: Sinema Feriye
 • Saat: 17.00
 • Gösterim: Ben, Daniel Blake (Yönetmen: Ken Loach)
 • Yer: Sinema Feriye
 • Saat: 18.30

23 Haziran Çarşamba

 • Panel: Engelleri Aşmak: İlk Filmimi Nasıl Yaptım?
 • Konuşmacılar: Müge Özen (Yapımcı), Hilal Çelenk (Senarist), Orçun Köksal (Yönetmen), Bekir Bülbül (Yönetmen)
 • Yer: Sinema Feriye
 • Saat: 14.00

24 Haziran Perşembe

 • Masterclass: Uluslararası Ortak Yapımlar ve Ortak Yapım Marketleri
 • Konuşmacı: Martina Bleis (Berlin Film Festivali Ortak Yapım Marketi Direktörü)
 • Yer: Sinema Feriye
 • Saat: 14.00
 • Masterclass: Ortak Yapımların Yol Haritası
 • Konuşmacılar: Lise Lense-Møller (Kurslar Direktörü), Sezgi Üstün San (Yapımcı)
 • Yer: Sinema Feriye
 • Saat: 17.00

25 Haziran Cuma

 • Gösterim ve Söyleşi: Bal Ülkesi
 • Katılımıyla: Tamara Kotevska (Yönetmen), Ljubomir Stefanov (Yönetmen)
 • Yer: Feriye Bahçesi
 • Saat: 18.30

26 Haziran Cumartesi

 • Masterclass: Bal Ülkesi’ni Nasıl Yaptık?
 • Konuşmacılar: Tamara Kotevska (Yönetmen), Ljubomir Stefanov (Yönetmen)
 • Yer: Sinema Feriye
 • Saat: 16.00
 • Gösterim ve Söyleşi: Quo Vadis, Aida?
 • Katılımıyla: Jasmila Zbanic (Yönetmen), Damir Ibrahimovic (Yapımcı)
 • Yer: Feriye Bahçesi
 • Saat: 18.30
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler