En Çok Ödül Kazanan Oyuncu: Katharine Hepburn 

Dünya

Katharine Hepburn 12 Mayıs 1907’de Hatford’da eğitimli ve zengin bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Sinema tarihinde aykırı kişiliğiyle tanınan Amerikalı oyuncu 12 kez Oscar’a aday gösterildi ve 4 kez kazanarak Oscar tarihinde bir ilke imza attı. Amerikan Film Enstitü tarafından “Tüm Zamanların En Büyük Kadın Oyuncusu” ilan edilen Katharine Hepburn 96 yaşında, 23 Haziran 2003 tarihinde hayata veda etti.

Münteha Kor hazırladı

 

Katharina Hepburn’ın Rol Aldığı Unutulmaz 10 Film

Photo of the American actress Katharine Hepburn in

  1. Christopher Strong (1933)

Katharine Hepburn genç bir pilot kadını canlandırmıştır. Bu film için dünyanın ilk kadın pilotlarından Amelia Earhart’ın hayatından esinlenildiğini söyleyebiliriz.


2 morning glory

  1. Morning Glory (1933)

Ünlü olmak için Broadway’e gelen masum bir kızı canlandıran Katharine Hepburn bu filmle henüz 26 yaşındayken ilk Oscar’ını kazanmıştır.


3 alice adams

3.Alice Adams (1935)

Katharine Hepburn, bu filmde Amerika’nın küçük bir kasabasında yaşayan, orta seviyeden bir aileye mensup olan Alice’ın sınıf atlama sevdasını canlandırmış olduğu karakter ile ünü artarak, büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştır.


4 bringing up baby

  1. Bringing Up Baby (1938)

Bringing Up Baby’de Katharine Hepbur Susan karakteriyle izleyicinin karşısına çıkmıştır. Olaylar Susan’ın tesadüf eseri karşılaştığı paleontolog olan David Huxley ve ikilinin bebek diye isimlendirdikleri bir leopar etrafında gerçekleşmektedir. Film, screwball komedi türüne ait ilk örneklerdendir.


5 Philadelphia Story

  1. The Philadelphia Story (1940)

Tracy Lord rolü ile zengin bir kadını canlandıran Hepburn, çapkın eşinden ayrılıp, yeni bir evlilik hazırlığı içindeyken eski kocasının düğün için hazırladığı kötü planla her şeyin altüst olduğu film iki dalda Oscar alarak, o dönem gişe rekorları kırmıştır.


6 woman of the year

  1. Woman of The Year (1942)

Bu kez Hepburn bir gazetede çalışan, oldukça başarılı Tess Harding adlı meşhur feminist bir sunucuyu canlandırır. Tess ilk başta neftet duyduğu ama sonra aşık olduğu bir sunucuyla evlenir. Evlendikten sonra da Tess dışarda çok aktif bir kadındır ve zamanla gerçek bir kadın gibi davranmaktan vazgeçmesiyle evliliğinde yaşadığı sorunlar anlatılmıştır. Katharine Hepburn ve Spencer Tracy bu filmle birlikte 9 filmde birlikte rol almış ve o dönem haklarında skandal aşk haberleri çıkmıştır.


7 African Queen

  1. The African Queen (1951)

Birinci Dünya Savaşı sırasında Kongo’nun işgaliyle güvenli bir yere kaçmak için bir alkoliğin teknesine binip, Almanlardan kaçmaya çalışan Rose’un yaşadığı aşkı anlatan filmde, Hepburn Rose karakteriyle bir kez daha beğenileri üzerine toplamıştır.


8 Guess Who’s Coming to Dinner

  1. Guess Who’s Coming to Dinner (1967)

Kocasıyla birlikte liberal bir bakış açısına sahip bir kadını canlandıran Hepburn, kızlarını da aynı düşünce üzerinde yetiştirkten sonra onun zenci biriyle evlenmek istemesini ve yaşadıkları çelişkinin anlatıldığı film ile Katharine Hepburn 30 küsür yıl sonra En İyi Kadın Oyuncu dalında ikinci Oscar’ını kazanmıştır.


the lion winter 1968

  1. The Lion in Winter (1968)

Katharine Hepburn, bu filmde II. Henry zamanında sürgüne gönderilmiş bir kraliçeyi canlandırmıştır. Kraliçenin yapılacak seçimlerde söz hakkı sahibi olmak istediğini anlatan film Hepburn’a üçüncü Oscar’ını getirmiştir.


10 OnGoldenPond

  1. On Golden Pond (1981)

Bu film ile Katharine Hepburn En İyi Kadın Oyuncu dalında akademi ödülünü kazanarak, dördüncü Oscar’ıyla dünyanın en çok Oscar alan oyuncusu ünvanına ulaşmıştır. Hepburn filmde yaşlı bir kadını canlandırmıştır. Kızlarının erkek arkadaşı ve oğluyla İngiltere, Altın Göl’deki evlerini ziyarete gelmesiyle aile içi gelişen iletişimin anlatıldığı film toplamda 14 ödül sahibidir.

Katharine Hepburn’un Kazandığı Diğer Ödüller

BAFTA Ödülleri

En İyi Kadın Oyuncu

1968 The Lion in Winter

1968 Guess Who’s Coming to Dinner

1982 On Golden Pond

Emmy Ödülleri

En İyi Kadın Oyuncu – Minidizi/TV filmi

1976 Love Among the Ruins

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up