Oscar Ödülleri’nde Yapılacak Değişiklikler Belli Oldu

Hollywood Manşet

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin yıllık toplantısı dün gerçekleşti.

Her yılın başında bir araya gelerek bir sonraki yılın Oscar Ödülleri için kuralları belirleyen Akademi Yönetim Kurulu üyeleri, önümüzdeki Oscar ödülleri için önemli kararlar aldı. Steven Spielberg’ün Netflix filmlerinin Oscar yarışında olmaması için yaptığı itiraz sonrasında gözler Akademi üyelerine çevrilmişti. Gerçekleştirilen toplantıda seçki, Netflix filmlerinin Oscar yarışında yer almasına engel olacak herhangi bir kural değişikliği yapılmaması kararını aldı.

Akademi üyelerince Oscar Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisini ismi de değiştirildi. Geçtiğimiz ödül töreninde Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetmeni ve Yabancı Dilde En İyi Film kategorilerinde ödül kazanan Alfonso Cuaron’un yaptığı konuşmada “Yabancı” ifadesinin evrensel bir kavramı karşılamadığını dile getirmesinin ardından, bu kategoride ödüllerin de En İyi Uluslararası Film olarak verilmesi uygun görüldü.

Uzun metraj filmlerin bu kategoride yarışması için yapımının Amerika dışında gerçekleşmiş olması ve filmdeki diyalogların büyük bölümünün İngilizce olmayan bir dilde olması gerekiyor.

En İyi Animasyon Film kategorisinin Akademi Ödülleri’nde yer alması için her yıl en az sekiz animasyon film yayınlanması gerektiğini belirten kuralın ise kaldırılmasına karar verildi. Ayrıca En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı kategorisinde ise adayların sayısı üçten beşe çıkarıldı.

92. Akademi Ödülleri, 9 Şubat 2020’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up