Bizimle İletişime Geçin

Kısa Filmler

Oscar Kazanmış 11 Kısa Animasyon Film

Ödüllü kısalar.

Yayınlandı

tarihinde

1. Father and Daughter (2000)

Bir baba genç kızına veda eder ve gider. Geniş Hollanda manzaraları mevsimden mevsime geçerken genç kız da kendi mevsimlerini yaşamaktadır. Genç kadın olur, evlenir, aile kurar, zamanla yaşlanır ama her zaman içinde babasına karşı derin bir özlem duyar.

2. For the Birds (2001)

Bir grup geveze ve kendini beğenmiş kuş biraz dinlenmek üzere telefon tellerine konar. Yanlarına gelen diğer bir kuşla, saf ve çirkin olduğu için alay ederler. Ancak onu dışlamak istediklerinde hata yaptıklarının farkına varmaları çok uzun sürmez.

3. Harvie Krumpet (2003)

Mary and Max’in yönetmeni Adam Elliot’un ilk dikkatleri çektiği kısa animasyonu. Yoksullaşmış Orta Avrupa’da doğan ve boynunda tuttuğu kitaba sürekli notlar ekleyen Harvie’nin üzücü ve garip hikayesi. Bir çocukluk trajedisinden sonra Avustralya’ya göçen ve önemsiz işlerde başarılı olan Harvie kendini birden huzurevinde bulur. Huzurevine kadar olan süreçte kötü şansına, mıknatıs haline gelen kafasındaki çelik tabak da eklenir. Animasyon Türkçe altyazılıdır ayarlar sekmesinden açmayı unutmayınız.

4. Peter & the Wolf (2006)

Peter, Rusya’da bir köyde, dedesiyle yaşayan bir çocuktur. Bir gün doğada gezinirken bir ördek, bir kuş ve bir kedi görür. Kedi, kuşu yakalama gayreti içindedir; ancak, neyse ki Peter kediyi korkutup kuşu kurtarmayı başarır; kuş ağaca tırmanmış, kediden kurtulmuştur. Bu arada, Peter’in dedesi, ormanda tek başına gezdiği için onu azarlar ve hemen eve dönmesini ister; ormanda bir kurdun ona saldırabileceği endişesini taşımaktadır.

5. The House of Small Cubes (2008)

Su seviyesinin hergün biraz daha yükseldiği balıkçı kasabasın sakinlerinden yalnız ve yaşlı bir adam bir gün uyandığında odasının su dolduğunu görür görmez daha önce çok kez yaptığı gibi evinin üzerine yeni bir kat çıkarak evinin sular altında kalmasına karşı önlem almaktadır, inşaat sırasında piposunu evin su dolmuş alt katmanlarına düşüren yaşlı adam piposunu tekrar alabilmek için tüple suya dalar ve su gibi akıp giden zamanın ondan alıp götürdüğü çocukluğuna, gençliğine kısacası zamanın asla öldüremeyeceği tüm güzel anılara doğru bir yolculuğa çıkar.

6. Logorama (2009)

Silahlı bir suçlu, tamamen kurumsal logolardan ve yine kurumsal logolarda kullanılan karakterlerden oluşan bir Los Angales’da terör estirmek üzere… Polisin ise yapması gereken tek bir şey var. Bu adamı yakalamak.

7. The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (2011)

İham verici; Katrina Kasırgası, Buster Keaton, Oz Büyücüsü ve Kitaplar için bir aşk. The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore dokunaklı ve nükteli bir alegorik hikayenin iyileştirici güçleri hakkında. Çeşitli teknikler, kullanarak (minyatür, bilgisayar animasyon, 2D animasyon) ödüllü yazar/çizer William Joyce ve yardımcı yönetmen Brandon Oldenburg eski sessiz filmlere ve MGM müzikallerine kulak vererek karışık stilde bir animasyon hazırlar. Morris Lessmore içinde soyadı gibi zıtlıkları barındıran hem eski moda hem modern bir karakter..
______

8. Paperman (2012)

20. yüzyılın ortalarında New York’un soluk, monoton, kasvetli ortamında geçen, genç ve yalnız bir ofis çalışanının hikâyesi. Evinden iş yerine doğru giderken şans eseri karşılaştığı genç bayanla ikinci kez yüz yüze gelme fırsatını yakaladığında, kahramanımız ilginç bir yöntem geliştirir. Ancak bunun sonucunda da hiç ummadığı bir durumla karşı karşıya kalır.

9. Mr.Hublot (2014)

Filmde futuristik bir dünyada, mekanik sistemlerin egemenliğinde geçen bir zaman dilimini anlatan Mr. Hublot, dış dünyadaki değişimden korkan bir adamın, mekanik ve evcil bir köpek almasıyla alt üst olmaya başlayan hikâyesini anlatılıyor.

__

10- Piper (2016)

Piper isminde aç bir Kızılbacak kuşunun yem için verdiği mücadele…

11- Dear Basketball (2017)

https://youtu.be/Hr3dX6__-hU

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

David Lynch’in 17 Dakikalık Kısa Filmi Netflix’te Yayınlandı

What Did Jack Do?, Netflix’te yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

David Lynch’in yönettiği, aynı zamanda başrolünde yer aldığı 17 dakikalık kısa filmi What Did Jack Do?, Netflix’te yayınlandı.

Eraserhead, The Elephant Man, Blue Velvet, Mulholland Dr. gibi filmlerle sinema dünyasında iz bırakan David Lynch‘in What Did Jack Do? adını taşıyan belgeseli Netflix’te yayınlandı.

Playlist’in haberine göre David Lynch, What Did Jack Do?’yu 2016 yılında çekmiş ve kısa film, 2018 yılında çeşitli festivallerde gösterilmiş. Ancak kısa filmin IMDB’ye eklenmemiş olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Siyah beyaz formatta çekilen ve David Lynch’in başrolünde yer aldığı bu kısa filmde bir dedektif, cinayet zanlısı bir maymunu sorguya çekiyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

’18. Sinema Burada’ Festivali Kısa Film Başvuruları Devam Ediyor

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında 18. Sinema Burada Festivali 12-16 Eylül 2018 tarihlerinde İzmir Sanat Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında 18. Sinema Burada Festivali 12-16 Eylül 2018 tarihlerinde İzmir Sanat Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşacak. 

Beş gün sürecek olan festivalin ilk gününde Onur ve Başarı Ödülleri sahiplerini bulacak. İki gün Oyunculuk Atölyesi ve bir gün Zeynep Özbatur Atakan yönetiminde Yapım Atölyesi ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Festivalde 3’ü galalı olmak üzere 9 uzun metrajlı film gösterilecektir. Bu yıl üçüncüsü yapılan “Kısa Film Proje Yarışması”nın ödül töreni festivalin ilk günü açılış töreni ile birlikte yapılacaktır.

KISA FİLM PROJE YARIŞMASI
Sinema Burada Festivali kapsamında bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan Kısa Film Proje Yarışması (Work in Progress) kısa film alanındaki yönetmen ve yapımcılarına yapım aşamasında destek olmak üzere düzenlenen bir yarışmadır.

Kısa Film Proje Yarışması Jüri Üyeleri
Prof. Dr. Ahmet Şefik Güngör; Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Film Tasarımı Bölüm Başkanı ve öğretim üyesi.
Melikşah Altuntaş; Sinema eleştirmeni, Bantmag yazarı.
Gürcan Keltek; Yönetmen

3. Kısa Film Proje Yarışması’nın son başvuru tarihi 10 Ağustos 2018
3. Kısa Film Proje Yarışması finalistlerin açıklanması: 31 Ağustos 2018
3. Kısa Film Proje Yarışması finali: 11 Eylül 2018

Okumaya Devam Et

Festivaller

Haluk Bilginer ve Serkan Keskin’in Başrolde Olduğu The Last Schnitzel !f İstanbul’da

Bilginer, Türkiye’nin başkanı rolünde.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Haluk Bilginer ve Serkan Keskin’in başrolünde olduğu The Last Schnitzel adlı kısa film prömiyerini 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde yapacak.

Sıra dışı bir hikâyesi olan filmde Haluk Bilginer; Birleşmiş Milletler’in, “Dünyayı tahliye edin ve Mars’taki kolonilere yerleşin” çağrısına uymadan önce, tavukların soyu 200 yıl önce tükenmesine rağmen şnitzel yemek isteyince olaylar gelişecek. Haluk Bilginer, uzak bir gelecekte geçecek ‘The Last Schnitzel’ adlı fantastik kısa filmde Büyük Türk Devleti’nin bilmem kaçıncı başkanını canlandıracak.

serkan-keskin-the-last-schnitzel

Film, prömiyerini 16 Şubat’ta 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali‘nin Geceyarısı, Türkiye’den Kısalar bölümünde yapacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler