Oscar Kazanmış 11 Kısa Animasyon Film

Kısa Filmler Liste

1. Father and Daughter (2000)

Bir baba genç kızına veda eder ve gider. Geniş Hollanda manzaraları mevsimden mevsime geçerken genç kız da kendi mevsimlerini yaşamaktadır. Genç kadın olur, evlenir, aile kurar, zamanla yaşlanır ama her zaman içinde babasına karşı derin bir özlem duyar.

2. For the Birds (2001)

Bir grup geveze ve kendini beğenmiş kuş biraz dinlenmek üzere telefon tellerine konar. Yanlarına gelen diğer bir kuşla, saf ve çirkin olduğu için alay ederler. Ancak onu dışlamak istediklerinde hata yaptıklarının farkına varmaları çok uzun sürmez.

3. Harvie Krumpet (2003)

Mary and Max’in yönetmeni Adam Elliot’un ilk dikkatleri çektiği kısa animasyonu. Yoksullaşmış Orta Avrupa’da doğan ve boynunda tuttuğu kitaba sürekli notlar ekleyen Harvie’nin üzücü ve garip hikayesi. Bir çocukluk trajedisinden sonra Avustralya’ya göçen ve önemsiz işlerde başarılı olan Harvie kendini birden huzurevinde bulur. Huzurevine kadar olan süreçte kötü şansına, mıknatıs haline gelen kafasındaki çelik tabak da eklenir. Animasyon Türkçe altyazılıdır ayarlar sekmesinden açmayı unutmayınız.

4. Peter & the Wolf (2006)

Peter, Rusya’da bir köyde, dedesiyle yaşayan bir çocuktur. Bir gün doğada gezinirken bir ördek, bir kuş ve bir kedi görür. Kedi, kuşu yakalama gayreti içindedir; ancak, neyse ki Peter kediyi korkutup kuşu kurtarmayı başarır; kuş ağaca tırmanmış, kediden kurtulmuştur. Bu arada, Peter’in dedesi, ormanda tek başına gezdiği için onu azarlar ve hemen eve dönmesini ister; ormanda bir kurdun ona saldırabileceği endişesini taşımaktadır.

5. The House of Small Cubes (2008)

Su seviyesinin hergün biraz daha yükseldiği balıkçı kasabasın sakinlerinden yalnız ve yaşlı bir adam bir gün uyandığında odasının su dolduğunu görür görmez daha önce çok kez yaptığı gibi evinin üzerine yeni bir kat çıkarak evinin sular altında kalmasına karşı önlem almaktadır, inşaat sırasında piposunu evin su dolmuş alt katmanlarına düşüren yaşlı adam piposunu tekrar alabilmek için tüple suya dalar ve su gibi akıp giden zamanın ondan alıp götürdüğü çocukluğuna, gençliğine kısacası zamanın asla öldüremeyeceği tüm güzel anılara doğru bir yolculuğa çıkar.

6. Logorama (2009)

Silahlı bir suçlu, tamamen kurumsal logolardan ve yine kurumsal logolarda kullanılan karakterlerden oluşan bir Los Angales’da terör estirmek üzere… Polisin ise yapması gereken tek bir şey var. Bu adamı yakalamak.

7. The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (2011)

İham verici; Katrina Kasırgası, Buster Keaton, Oz Büyücüsü ve Kitaplar için bir aşk. The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore dokunaklı ve nükteli bir alegorik hikayenin iyileştirici güçleri hakkında. Çeşitli teknikler, kullanarak (minyatür, bilgisayar animasyon, 2D animasyon) ödüllü yazar/çizer William Joyce ve yardımcı yönetmen Brandon Oldenburg eski sessiz filmlere ve MGM müzikallerine kulak vererek karışık stilde bir animasyon hazırlar. Morris Lessmore içinde soyadı gibi zıtlıkları barındıran hem eski moda hem modern bir karakter..
______

8. Paperman (2012)

20. yüzyılın ortalarında New York’un soluk, monoton, kasvetli ortamında geçen, genç ve yalnız bir ofis çalışanının hikâyesi. Evinden iş yerine doğru giderken şans eseri karşılaştığı genç bayanla ikinci kez yüz yüze gelme fırsatını yakaladığında, kahramanımız ilginç bir yöntem geliştirir. Ancak bunun sonucunda da hiç ummadığı bir durumla karşı karşıya kalır.

9. Mr.Hublot (2014)

Filmde futuristik bir dünyada, mekanik sistemlerin egemenliğinde geçen bir zaman dilimini anlatan Mr. Hublot, dış dünyadaki değişimden korkan bir adamın, mekanik ve evcil bir köpek almasıyla alt üst olmaya başlayan hikâyesini anlatılıyor.

__

10- Piper (2016)

Piper isminde aç bir Kızılbacak kuşunun yem için verdiği mücadele…

11- Dear Basketball (2017)

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up