Oscar Kazandıktan Sonra Kariyerleri Düşüşe Geçen 10 Yönetmen

Liste

İsimlerini Akademi Ödülleri‘nden tanıdığımız Oscarlı ünlü yönetmenlerin kariyer hayatları boyunca aynı başarıyı sürdüremediklerine birçok kez şahitlik etmişizdir. İşte En İyi Film Oscar‘nı kazandıktan sonra kötü yapımlara imza atan 10 yönetmen ve filmi karşınızda. İyi seyirler.

Cats (2019) Tom Hooper IMDb 2,7

Jellicles adlı bir kedi kabilesi, bir gece içerisinde yaşamlarını kökünden değiştirecek olaylara dahil olurlar. Kediler için bir çeşit cennet olan Heaviside isimli bir yer vardır. Heaviside ise yeniden doğuşu simgeler. Kralın görevi de oraya gidecek olan kediyi seçmektir. Ancak Macavity isimli kötü kedi, kralı kaçıracaktır. Olacakları engellemek de diğer kedilere düşer. Filmde seçici kişiyi kral olarak değil yalnızca Old Deuteronomy adıyla ve Judi Dench’in canlandırmasıyla görüyoruz. Kötü kedi Macavity’yi ise Idris Elba canlandırıyor. Filmin kadrosunda Taylor Swift, Rebecca Wilson, Jennifer Hudson gibi birçok yıldız isim yer alıyor.

Büyük İskender (2004) Alexander – Oliver Stone IMDb 5,6 

Makedonya Kralı Büyük İskender, tarihte adı en büyük güce sahip komutanlarda biri olarak geçer. Askerlerini Pers İmparatoru’nun üzerine sürer ve onları sekiz yıl gibi bir süre içerisinde ortadan kaldırır. Yerine de büyük bir imparatorluk kurar. Cesareti, yönetme becerisi, ordularına hakimiyeti üzerine hakkında birçok hikayeler anlatılmaktadır. Bu film ise onun, hem hırslarını hem de aşk yaşamındaki duruşunu mercek altına alarak izleyicisi ile buluşturuyor bu büyük kahramanı. Başrolde Colin Farrell olması da ayrı bir tad.

Da Vinci Şifresi (2006) The Da Vinci Code – Ron Howard IMDb 6,6  

Sembol uzmanı Robert Langdon, kendini bir anda gizemli bir cinayet olayının içinde bulur. Kurbanlar, torunu ve Robert ile birlikte Da Vinci tablosunda bir takım ip uçları bulan kriptoloji uzmanı Sophie Neveu’dur. Robert ile Sophie, gerçeğe ulaşabilmek için Paris’ten Londra’ya doğru yola çıkarlar. Bu yolculukta kendileri ile hem dost ve müttefik olan hem de düşman olanlarla karşılaşacaklardır. Yol onları her nereye götürürse götürsün, açığa çıkartmak üzere oldukları gerçek insan türünün temelini kökünden sarsacaktır.

Envy (2004) Barry Levinson IMDb 4,8

Çok yakın arkadaş ve komşu olan Nick ve Tim, aynı zamanda beraber çalışmaktadırlar. Nick sürekli kısa sürede zengin olma hayali kurmakta ve bu konuya kafa yormaktadır. Bu konudaki son projesi ise, Vapoorizer adını verdiği, köpek dışkısını buharlaştırarak yokeden bir spreydir. Tim’in kıskançlığı ve Nick’in projesini sahiplenmeye çalışması, ikilinin yolunu bu durumdan faydalanmaya çalışan J-Man adlı garip bir adamla kesiştirir.

15:17 Paris Treni (2018) The 15:17 to Paris – Clint Eastwood IMDb 5,2

Amerikan askerleri olan Spencer Stone, Anthony Sadler ve Alek Skarlatos, Paris treninin yolcuları arasındadır. Sakin bir yolculuk yapmayı bekleyen üçlünün bilmediği şey ise büyük bir IŞID atağına hazırlanmakta olan Ayoub El-Khazzani’nin silahlı bir şekilde, aynı trende olduğudur. Terör saldırısı başladığında, 3 asker, başkalarını korumak için kendi hayatlarını ortaya koyacak ve tarihe geçecek bir olaya imza atacaklardır.

Jack (1996) Francis Ford Coppola IMDb 5,8

Ciddi bir yaşlanma hastalığı olan Jack Powell, yaşıtlarına oranla dört kat daha hızlı yaşlanınca 10 yaşında bir çocuk olmasına rağmen 40 yaşında bir adam gibi görünür. Ailesi tarafından sürekli korunan Jack, özel öğretmeni Lawrence Woodruff sayesinde okula başlayacaktır.

Karate Kid 3 (1989) The Karate Kid Part III – John G. Avildsen IMDb 5,2  

Çok sevilen Karate Kid serisinin üçüncü filmi olan yapıtın hikayesi ilk filmden bir yıl sonrasına odaklanır. Cobra Kai ve tüm öğrencileri ortadan kaybolduktan sonra, John Kreese, Vietnam Savaşı’ndaki arkadaşı Terry Silver’ı ziyaret eder. Bir karate uzmanı olan Terry, onu Vietnam Savaşı’nda defalarca kurtaran Kreese’ye bir hayat borçludur. Terry aynı zamanda Cobra Kai dövüş okulunun sahibidir ve bu okulu tekrar eski başarılı haline döndürmeye çalışıyordur. Bu aşamada Kreese’den yardım isteyen Terry; Karate Çocuk Daniel ve hocası Mr. Miyagi’den intikam almaya çalışacaktır.

Marwen’a Hoş Geldiniz (2018) Welcome to Marwen – Robert Zemeckis IMDb 6,2

“Welcome to Marwen” sanatsal hayal gücünün insanın ruhunu nasıl eski haline getirebileceğini fark eden yıkılmış bir adamın mucizevi gerçek hikayesini anlatıyor. Mark Hogancamp korkunç bir saldırıya maruz kalır ve hafızasını kaybeder. Hiç kimsenin iyileşmesini beklemediği Mark, eski ve yeni hayatındaki parçaları birleştirerek iyileşebileceği ve kahraman olabileceği harika bir şehir yaratır. Hayal dünyasının yardımıyla dudak uçuklatan bir sanat eseri ortaya çıkaran Mark, gerçek hayattaki zaferine de adım adım yaklaşır.

İkizler Projesi (2019) Gemini Man – Ang Lee IMDb 5,7

İkizler Projesi, eski bir kiralık katilin peşine düşen klonundan kurtulmak için verdiği mücadeleyi konu ediyor. Henry, işinde uzman olan bir kiralık katildir. Artık bu işlerden kurtulup hayatına yeni bir yön vermek isteyen Henry, bir anda kendisini büyük bir girdabın içinde bulur. Kiralık katilin peşine, kendisini öldürmek için gizli bir ajan düşmüştür. Üstelik peşindeki ajan, Henry’den 25 yıl önce alınan genlerle oluşturulan bir klondur. Henry, her hareketini önceden tahmin edebilen bu klonunda kurtulmak için zorlu bir savaş vermek zorunda kalır. Filmin yönetmenliğini, daha önce “Pi’nin Yaşamı” ve “Kaplan ve Ejderha”yı yöneten Ang Lee üstleniyor.

Deal of the Century (1983) William Friedkin IMDb 4,7

Güney Amerikalı bir diktatöre ellerindeki silahları satmaya çalışan tüccarların hikâyesi.

Kaynak: Taste Of Cinema

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up