Oscar jürisi gençleşiyor!

Türkiye

Taxi Driver, Yurttaş Kane, Sıkı Dostlar gibi sinema tarihinin önemli filmlerinin Oscar ödülü alamamış olması, zaman zaman gündeme gelir.

Amerikan Sinema Akademisi’nin yaptığı bu ‘affedilmez’ hatalar, Oscar’ın tarihinde kara bir leke olarak duruyor. Bu ‘yanlışların’ sebebi olarak genellikle Akademi’nin yaşlı üyelerinin tutucu oyları gösterildi. Yıllardır bu eleştirileri göğüsleyen Akademi, sonunda pes etti ve gençleşmeye karar verdi. Artık, Oscar ödüllerinin seçiminde 178 yeni üye oy kullanacak. Girilen değişik atraksiyonlara rağmen son yıllarda ödül töreninin izlenilirliğinin azalması ve Oscar yarışındaki heyecanın sönük olması, Akademi’yi bir dizi karar almaya itmişti. Öncelikle, geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanan, en iyi film aday sayısının beşten ona yükseltilmesine son verildi. Şimdi de aralarında, 20’li yaşlardaki Jennifer Lawrence, Mia Wasikowska, Ellen Page, Jesse Eisenberg, Mila Kunis ve Beyonce Knowles gibi genç yıldızların bulunduğu yeni isimler Oscar ödüllerinde oy kullanacak. Oyuncu, yönetmen, sanat yönetmeni, animatör, müzisyen, yapımcı, senarist gibi sektörün farklı kollarından yeni isimleri bünyesine katan Akademi, yapılan bu ‘taze kan’ takviyesiyle ödül seçimlerini de gençleştirme peşinde. Yönetmen kategorisinde bu yılın yabancı film Oscar’ını alan Susan Bier’in yanı sıra, Zoraki Kral’ın yönetmeni Tom Hooper, John Cameron Mitchell ve bir başka Oscar’lı isim Japonya’dan Yojiro Takita da var. Oyuncularda ise Russel Brand, Gerard Butler, Vincent Cassel, Bradley Cooper gibi popüler isimler var. Bu yeni üyelerin önümüzdeki Oscar ödüllerinde belirleyici olup olmayacağı ise merak konusu.

[Kaynak: Zaman]

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up