Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Ortalama Bir Yalnız

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Bir uzun yol şoförü olan Ruben, Jacinta ve küçük kızı Anahi’yi de alarak Paraguay’dan Buenos Aires’e doğru yola çıkar. Ruben’ nin anne kızı yanına alma sebebi patronunun ona yaptığı bir emrivakidir. Jacinta’ nın annesinin de Ruben ‘in patronuna çalışması, Ruben ile Jacinta’ nın sosyal statülerinin birbirinden pek farklı olmadığını anlamamızı sağlar.
Buna rağmen yolculuğun başında Ruben Jacinta’ ya; Jacinta da Ruben’ e güvenmez.

Ruben Jacinta ‘yı sınırdan birlikte geçemeyeceklerini söyleyerek kamyondan indirir, sınır kapısından ayrı ayrı geçerler.

Jacinta kamyondan inerken küçük bebeği Anahi ile birlikte taşıması zor olsa da 4 bavulunu da yanında götürür.

Bu ayrıntı “Acaba Jacinta geri gelebilecek mi? , Ruben’ i bulabilecek mi? ” diye düşünmemize neden olur.

Ayrıca oldukça sessiz sedasız ilerleyen neredeyse başlangıç düzeyde İspanyolca bile birinin altyazısız anlayabileceği filmde,

Ruben ’in yolcusundan rahatsız olduğunu zoraki katlandığını anlamamıza yeter bu durum.
Jacinta kamyondan indiğinde bir daha nasıl bineceğini düşünür dururuz, kucağında bir çocukla yolda kalan kadın kafamızı kurcalar.

acacias_1

Ruben Jacinta’yı kamyona geri alacak mıdır? Yoksa görmezlikten gelip önlerinden geçip gidecek midir?

Ruben acımasız taş kalpli bir makine midir? Yoksa sadece çoğu insan gibi ortalama bir yalnız mı?

Biraz spoiler vererek soracak olursak Ruben Jacinta’ ya ve babasız bir tatlılık muskası Anahi ’ye babalık yapmak isteyecek kadar onlarla yakınlaşıp, onları sahiplenecek midir?
Rubin, sınırdan geçp jacinta’yı  alması gerekiği zaman geldiğinde Jacinta’yı gördüğü halde kamyonu durdurmaz, daha yavaş da olsa yoluna devam eder ancak bir süre sonra durur. Sanki kontrolün kendisinde olduğunu bilmek istemektedir.

Jacinta kucağında Anahi, kollarında dört çanta ile kamyona doğru gelir yorulmuştur, beklemiştir ama hiç sesini çıkarmaz, şikâyet etmez.
Jacinta çocuğunu bırakıp gitmiş bir adam yüzünden erkeklerden hiçbir şey beklemez hale gelmiştir çünkü. ,
Birçok bahtsız kadın gibi erkeklerden ümidini kesmiştir sanki.

Las-Acacias-(1bis)

Bu yüzden Ruben, Jacinta’ya sigara teklif ettiğinde de ona teşekkür eder.

Ama elbette ki iyi bir anne olarak çocuğunun yanında sigara içmeyecektir. Ruben sigarayı yaktığında Bebek Aniha rahatsız olur ve ağlamaya başlar.
Ruben ne kadar konuşmayı sevmese de samimi olmasa da anlayışsız biri değildir ve sigarayı söndürür.

Jacinta yine tüm munisliği ile teşekkür eder ve bu olaydan sonra Ruben ile daha çok yakınlaşmaya başlarlar.

Jacinta Anahi’yi Ruben’e emanet etmekte bir sakınca görmemektedir artık.

Jacinta uyuduğunda Ruben bundan cesaretle Aniha ile oynamaya başlar.

Masumluğu yüzüne yansıyan, belki de hayatınızda gördüğünüz göreceğiniz en tatlı bebek olan Aniha, Ruben’in katılaşmış ama taşlaşmamış yüreğine dokunmuştur.
las_acacias_6

Olaylardan çok duygular üzerine kurulmuş, kelimelerden çok hislere hallere dayanan Akasyalar ‘ın başrol oyuncusu da bence tüm duyguların kaynağı olan bebek Anahi’ dir.

Anahi ’nin tatlılığı, Akasyalar’ ın benzer diğer filmlerden ayrılmasını sağlayan en büyük etkenlerden biridir.

Filmlerde çocukların/bebeklerin kullanımının en güzel örneklerinden birini ortaya koyan, beş aylık bir bebeğin mimiklerini çok güzel yakalayan yönetmen Akasyalar filmini izleyen herkesin kalbini çalar.

Bu yüzden eminim filmi sıkıcı bulanlar bile sırf Anahi için filmin tamamını izlemek isteyeceklerdir.

Son sahnede acaba Ruben’i unutacaklar mı? Ruben ,kapının dışında sadece bir şoför, bir yardımcı olarak mı kalacak diye endişeleniriz.

Filmin başında belki nefret ettiğimiz, düşüncesiz bulduğumuz adam için üzülür hale gelmişizdir.
Akasyalar aslında birçok filmde gördüğümüz gibi yalnız bir annenin yola çıkması ile başlar;  çocuğun bir yuva olabilecek sahip çıkabilecek babayı/baba adayını bulması ile sonuçlanır.

las_acacias_4-990x300

Çocuğunu bırakıp giden babalığa hazır olmayan babaların yanında, geçmişte hatalar yapsa da  kendisinin olmayan bir çocuğa babalık yapacak, ona sahip çıkacak kalbini açacak yürekte  adamlar vardır.

Yani umut, aile ve mutluluk siz sahip olmasanız da dünyanın  bir yerinde hala yaşamaktadır.

* Dünya prömiyeri 2011 Cannes Film Festivali’nde yapılan ve burada Altın Kamera Ödülü (Caméra d’or) sonrasında film, Toronto, São Paulo, Selanik Film Festivali gibi pek çok organizasyonu gezdi. Pablo Giorgelli’nin yönetmenliğini üstlendiği bu yol filminin senaryosunda yönetmenle birlikte Salvador Roselli’nin imzası var.
IMDB Puanı: 6.9

Aile ile izlenebilir.

Yazarın Puanı:4.1/ 5

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler