Ortalama Bir Yalnız

Genel

saziye-ayas

Bir uzun yol şoförü olan Ruben, Jacinta ve küçük kızı Anahi’yi de alarak Paraguay’dan Buenos Aires’e doğru yola çıkar. Ruben’ nin anne kızı yanına alma sebebi patronunun ona yaptığı bir emrivakidir. Jacinta’ nın annesinin de Ruben ‘in patronuna çalışması, Ruben ile Jacinta’ nın sosyal statülerinin birbirinden pek farklı olmadığını anlamamızı sağlar.
Buna rağmen yolculuğun başında Ruben Jacinta’ ya; Jacinta da Ruben’ e güvenmez.

Ruben Jacinta ‘yı sınırdan birlikte geçemeyeceklerini söyleyerek kamyondan indirir, sınır kapısından ayrı ayrı geçerler.

Jacinta kamyondan inerken küçük bebeği Anahi ile birlikte taşıması zor olsa da 4 bavulunu da yanında götürür.

Bu ayrıntı “Acaba Jacinta geri gelebilecek mi? , Ruben’ i bulabilecek mi? ” diye düşünmemize neden olur.

Ayrıca oldukça sessiz sedasız ilerleyen neredeyse başlangıç düzeyde İspanyolca bile birinin altyazısız anlayabileceği filmde,

Ruben ’in yolcusundan rahatsız olduğunu zoraki katlandığını anlamamıza yeter bu durum.
Jacinta kamyondan indiğinde bir daha nasıl bineceğini düşünür dururuz, kucağında bir çocukla yolda kalan kadın kafamızı kurcalar.

acacias_1

Ruben Jacinta’yı kamyona geri alacak mıdır? Yoksa görmezlikten gelip önlerinden geçip gidecek midir?

Ruben acımasız taş kalpli bir makine midir? Yoksa sadece çoğu insan gibi ortalama bir yalnız mı?

Biraz spoiler vererek soracak olursak Ruben Jacinta’ ya ve babasız bir tatlılık muskası Anahi ’ye babalık yapmak isteyecek kadar onlarla yakınlaşıp, onları sahiplenecek midir?
Rubin, sınırdan geçp jacinta’yı  alması gerekiği zaman geldiğinde Jacinta’yı gördüğü halde kamyonu durdurmaz, daha yavaş da olsa yoluna devam eder ancak bir süre sonra durur. Sanki kontrolün kendisinde olduğunu bilmek istemektedir.

Jacinta kucağında Anahi, kollarında dört çanta ile kamyona doğru gelir yorulmuştur, beklemiştir ama hiç sesini çıkarmaz, şikâyet etmez.
Jacinta çocuğunu bırakıp gitmiş bir adam yüzünden erkeklerden hiçbir şey beklemez hale gelmiştir çünkü. ,
Birçok bahtsız kadın gibi erkeklerden ümidini kesmiştir sanki.

Las-Acacias-(1bis)

Bu yüzden Ruben, Jacinta’ya sigara teklif ettiğinde de ona teşekkür eder.

Ama elbette ki iyi bir anne olarak çocuğunun yanında sigara içmeyecektir. Ruben sigarayı yaktığında Bebek Aniha rahatsız olur ve ağlamaya başlar.
Ruben ne kadar konuşmayı sevmese de samimi olmasa da anlayışsız biri değildir ve sigarayı söndürür.

Jacinta yine tüm munisliği ile teşekkür eder ve bu olaydan sonra Ruben ile daha çok yakınlaşmaya başlarlar.

Jacinta Anahi’yi Ruben’e emanet etmekte bir sakınca görmemektedir artık.

Jacinta uyuduğunda Ruben bundan cesaretle Aniha ile oynamaya başlar.

Masumluğu yüzüne yansıyan, belki de hayatınızda gördüğünüz göreceğiniz en tatlı bebek olan Aniha, Ruben’in katılaşmış ama taşlaşmamış yüreğine dokunmuştur.
las_acacias_6

Olaylardan çok duygular üzerine kurulmuş, kelimelerden çok hislere hallere dayanan Akasyalar ‘ın başrol oyuncusu da bence tüm duyguların kaynağı olan bebek Anahi’ dir.

Anahi ’nin tatlılığı, Akasyalar’ ın benzer diğer filmlerden ayrılmasını sağlayan en büyük etkenlerden biridir.

Filmlerde çocukların/bebeklerin kullanımının en güzel örneklerinden birini ortaya koyan, beş aylık bir bebeğin mimiklerini çok güzel yakalayan yönetmen Akasyalar filmini izleyen herkesin kalbini çalar.

Bu yüzden eminim filmi sıkıcı bulanlar bile sırf Anahi için filmin tamamını izlemek isteyeceklerdir.

Son sahnede acaba Ruben’i unutacaklar mı? Ruben ,kapının dışında sadece bir şoför, bir yardımcı olarak mı kalacak diye endişeleniriz.

Filmin başında belki nefret ettiğimiz, düşüncesiz bulduğumuz adam için üzülür hale gelmişizdir.
Akasyalar aslında birçok filmde gördüğümüz gibi yalnız bir annenin yola çıkması ile başlar;  çocuğun bir yuva olabilecek sahip çıkabilecek babayı/baba adayını bulması ile sonuçlanır.

las_acacias_4-990x300

Çocuğunu bırakıp giden babalığa hazır olmayan babaların yanında, geçmişte hatalar yapsa da  kendisinin olmayan bir çocuğa babalık yapacak, ona sahip çıkacak kalbini açacak yürekte  adamlar vardır.

Yani umut, aile ve mutluluk siz sahip olmasanız da dünyanın  bir yerinde hala yaşamaktadır.

* Dünya prömiyeri 2011 Cannes Film Festivali’nde yapılan ve burada Altın Kamera Ödülü (Caméra d’or) sonrasında film, Toronto, São Paulo, Selanik Film Festivali gibi pek çok organizasyonu gezdi. Pablo Giorgelli’nin yönetmenliğini üstlendiği bu yol filminin senaryosunda yönetmenle birlikte Salvador Roselli’nin imzası var.
IMDB Puanı: 6.9

Aile ile izlenebilir.

Yazarın Puanı:4.1/ 5

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up