Ortak Kabusumuz Bir Başkası Olmak

Eleştiri Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Türk sineması en üretken dönemlerini yaşıyor. 2000’li yıllar Yeşilçam geleneğinin geride bırakılarak artık yeni bir dönemin başlangıcı oldu sinemamızın. Ve adı geçen miladi zamandan bu yana “irili ve dolayısı ile ufaklı” birçok yapım sinema külliyatında yerini alıyor.

Peki sayıca çokluk bir memnun olma durumunu getirir mi? Sanmıyorum.

Mevsim başlarında ya da hasat dönemlerinde yüzü gülen çiftçi kısa bir süre sonra mutsuzlaşır; zira ürün bol olunca fiyat düşer. Meyve dalında, üzüm bağında kalır. Tüketiciye de gına gelir aynı meyveyi ya da sebzeyi sofrada görmekten.

Sinemamızda da tam böyle olmamakla birlikte buna benzer bir durum var. Sayı arttıkça seçkin eser sayısı da azınlık olarak kalıyor.

mavi_gece_filmi_006_50218_4607894

Dram ve komediye yatkın olan sinemamızın en büyük sorunu bu türlerde de çeşitliliği ve hikayenin renk skalasını dar tutmak. Örneğin; bu hafta vizyona giren Ahmet Hoşsöyler‘in yönettiği Mavi Gece filmi. Tesadüf ki adı da renk üzerine.

Daha önce defaatle seyrettiğimiz ‘beden değiştirme’ mevzuuna değinen Mavi Gece, o mevzuya sadece değinmekle kalıyor. Kadın ve erkek kimyasını cinsellik üzerinden kuran Mavi Gece, tesadüfen beden değiştiren iki insanın kaygılarını bel altındaki uzuvların eksikliğine yoruyor. Bedenlerine düşman kesilen ruhlar, karşıt cinste olmaya tiksinti ile bakıyor. Kadının kıllı bir bedende olmasına tahammülsüzlüğü ve erkeğin cinsel organsız kalmasını felaket olarak nitelemesi filmi kalitesizleştiriyor. Yine bu iki bedenin eşlerinin yanında süs gibi bırakılması, “kocamdır, döver de sever de” düsturunun oldukça kabul görülmüş bir şey olarak lanse edilmesi, erkek egemen toplum yapısını komik ama acı bir ifade ile destekliyor.

Peki film komik mi? Evet, zaman zaman. Durum komedisi, zıtlıklar kullanarak yönetmen seyirciyi ufak bir tebessüme çekebiliyor. Yeterli mi? Hayır. 5 üzerinden 1 yıldız. O da emeğe.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up