Orta Çağ’ın Karanlığına Işık Tutan 8 Film

Liste Manşet

Agah Bilal Köroğlu Hazırladı…

Son Şövalyeler

Last Knights (Son Şövalyeler) 2015

Bir intikam mücadelesini konu alan filmde başrolleri Clive Owen ve Morgan Freeman paylaşıyor. Uzak doğu etkisini hissettiğimiz filmin yönetmen koltuğunda ise ülkesinde çektiği epik filmlerle adından sıkça söz ettiren, Kazuaki Kiriya var. Birden fazla kahramanlık hikayesinden esintilerin bulunduğu film bu yönüyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Farklı etnik kökenli oyuncuların şövalyeleri canlandırdığı filmde intikam uğruna çıkarılan isyan ve savaş stratejisi izleyiciye seyir keyfi veriyor.

___

Cennetin Krallığı

Kingdom of Heaven (Cennetin Krallığı) 2005

Gladyatör filminin yönetmeni olan Ridley Scott’un yine bir kahramanlık hikayesiyle seyirciyle buluştuğu film, Ortaçağ’da Kudüs’te geçen tarihi bir aksiyonu konu ediniyor. İddalı oyuncu kadrosuyla seyirciyle buluşup tarihi bir olaya ışık tutan film, 12 ve 13. yy’da Haçlı seferleri sırasında Müslüman ve Hristiyanların “Kudüs” için yaptıkları savaşlardan izler taşıyor. Orlando Bloom’un ailesini kaybetmiş olan Balian canlandırdığı genç, demircilik yapmaktadır. Ama kader onun için bambaşka planlar hazırlamıştır. Kaderi onu büyük bir şövalye yapacaktır ve ardından yüreğine ateş düşüp bir prensese gönlünü kaptıracaktır. Bir asır önce Kudüs’ü kuşatan Haçlılar’ın kaderini ise yine bu genç şövalye belirleyecektir.

__

Kral Arthur

King Arthur (Kral Arthur) 2004

Britanya mitolojisinde efsanevi Camelot Kralı Olan Arthur, Britanyalılar için savaşta ve barışta ideal kralın simgesi olmuştur. Birçok kez sinemada boy gösteren Kral Arthur, yönetmen Antoine Faqua tarafından tekrar sinemaya aktarılmıştır. Dekorların, kostümlerin ve silahların tarihsel gerçekliğe uygun olarak yapıldığı film özellikle tarih ve politika penceresinden Arthur’un yönetimde olduğu döneme ışık tutuyor. King Arthur’u, Clive Owen’in canlandırdığı film macera ve etkileyici savaş sahneleriyle izleyiciye keyifli dakikalar yaşatıyor.

___

Cennetin Kapısında

Valhala Rising (Cennetin Kapısında) 2009

Yönetmenliğini Nicolas Winding Refn’in üstlendiği ve başrolünde Mads Mikkelsen’in oynadığı, Valhala Rising Viking mitolojisinden izler taşıyan bir sanat filmi olarak seyirciye hitap ediyor. İskandinav ikliminin kasvetli, sisli, karanlık ve iç bunaltıcı hali ve bu topraklardan türeyen mitolojik cennet ve cehennem tasvirini sanatsal biçimde izleyiciye aktarma adına; çekim planları ve kullanılan müzikle adeta seyircinin sabrını zorlayan bir film. Mikkelsen’in ‘Tek Göz’ adında dilsiz bir savaşçıyı canlandırdığı baş aktörümüz, uzun yıllar bir Norman’ın elinde tutsak kalmıştır. Tek Göz, 11 yaşındaki Are isimli bir köle ile birlikte kaçmayı başarır. İskandinavya’ya gitmek için bir Viking gemisine binerler ama kendilerini hiç de tanımadıkları bir ülkede bulurlar. Tek Göz bu ülkede kendi özünü bulacaktır.

___

Cesur Yürek

Braveheart (Cesur Yürek) 1996

Yönetmenlik, görüntü yönetimi, makyaj, efekt ve en iyi film dallarında Oscar ödülüne layık olan film, William Wallace’ın hayatını konu ediniyor. “Uzun Bacaklı” Edward İskoçya’nın büyük bir kısmını işgal eder ve Wallece’ın babasıyla ağabeyini öldürür. Bir süre amcası tarafından başka topraklarda büyütülen Wallece, yıllar sonra zalim yönetimin hüküm sürdüğü İskoç topraklarına geri döner. Çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürüp her türlü beladan uzak durmaya çalışsa da yönetimin zalimce kararlarıyla karşı karşıya kalır. Ardından bir dönemin kapanması için verdiği mücadele hafızalara kazınacaktır.

___

Son Savaşçı

Centurion (Son Savaşçı) 2010

Savaş sahnelerindeki detaylar ve gerçekliğiyle estetik kaygısından uzak kalarak seyir zevki veren filmin yönetmeni Neil Marshall. Romalılar’ın İngiltere’yi işgali esnasındada geçen film, Pict saldırısında geriye kalan son savaşçı Quintus Dias adında bir askerin öyküsünü anlatıyor. Mısırdan İspanya’ya kadar doğuda Karadeniz’e kadar sınırlarını genişleten Roma’lılar, Kuzey Britanya karşısında aynı başarıyı yakalayamamıştır. Britanya’da işgale karşı direnen direnişçi birlikler adeta Roma’nın gücüyle alay ederler. Gerilla taktikleri kullanarak yenilmez düşman haline gelen bu direnişçiler karşısında Romalılar, acımasız saldırılarını daha da artırarak geriye kalan bu son savaşçıları yok etmeye kararlıdır.

___

Krallar Savaşıyor

Excalibur 1981

“Bir insan yalan söylediğinde dünyanın bir kısmını öldürüyor demektir.” sözüyle hafızalara kazınan film, ortaçağın en girdaplı dönemlerini anlatan yine bir Kral Arthur hikayesi. 1981 yapımı ve yönetmenliğini John Boorman’ın yaptığı kült film, Kral Arthur’un Exalibur (Kesilmiş Demir) kılıcı peşindeki epik macerasını anlatıyor. Kral Arthur ve yuvarlak masa şövalyelerinin en çarpıcı şekilde sinemaya aktarıldığı filmin başrolünü Nigel Terry üstlenmiş.

___

Kara Ölüm

Black Death (Kara Ölüm) 2010

Ortaçağın sonlarına doğru Kara Ölüm adıyla adlandırılan veba salgının konu edindiği filmde genç bir keşişin insanların yeniden hayata döndürüldüğü iddasıyla bir köye doğru yola koyuluyor. Başrolünü Ortaçağ savaş filmlerinin başarılı oyuncusu Sean Bean’nin, canlandırdığı Osmund’un sevdiği kadın ölür. Daha doğrusu Osmund, onun öldüğünü zanneder. Oysa sevdiği kadın, halk tarafından cadı olarak adlandırılan bir kişi tarafından yaralı bulunup ilaçlarla uyuşturup iyileştirmeye çalışır. Sevdiği kadının gözü önünde sersemleşerek uyandığını görünce içine şeytan kaçtığını düşünür ve öldürür. Film bu şekilde fantastik görünümün altında Hristiyanlık ve Paganizim çatışmasına ışık tutan tipik bir ortaçağ filmi olarak izleyicilere hitap ediyor.

____

Bonus: Gülün Adı (1986) Der Name der Rose

İtalya’nın kuzeyinde bir manastırda cinayet işlenmiştir. Saygın ve bilgili bir Fransisken olan Baskerwilleli rahip William (eski sorgucu), olayı araştırmak üzere imparator tarafından görevlendirilir. Babası tarafından, rahip William’ın yanına eğitilmesi için verilen genç rahip Melkli Dom Adso da, bu görevde hazır bulunur.

Umberto Eco uyarlaması film, kilisenin din adı altında çevirdiği naneleri ve onlarca bilimsel ve felsefi kitabı nasıl yok ettiğini de gözler önüne seriyor.

____

Bonus 2: Yedinci Mühür (1957)

Savaştan bıkmış bir Orta Çağ şövalyesi, yanında bayraktarı ile Haçlı Seferi’nden dönmektedir. Vebanın kasıp kavurduğu Avrupa’yı gördükçe Tanrı’dan kuşku duymaya ve onun yolundan sapmaya başlayan şövalye, çok geçmeden ölümün eşiğine gelir. Ancak ölüme meydan okuyarak Ölüm’ü satranç oynamaya davet eden şövalye, kaybederse canını vermeye razıdır. Ingmar Bergman’ın 3. dönem filmlerinden biri olan Yedinci Mühür, ilk planlarından itibaren kamerayı gökyüzüne çevirmesi ile metafiziğe yönelen yönetmenin bu döneminin ilk filmidir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up