Orman Çocuğu: İnsan Varsa Huzur Yok

Eleştiri Serbest Kürsü

Serkan Baştimar değerlendirdi.

İçinde aslan olmayan bir orman masalı ile karşı karşıyayız: Orman Çocuğu. Disney’in eğlenceli animasyonuna el atan yapımcılar öyküyü ‘çizgisinden’ çıkarıp vücuda getirdi. Kıssalı ve hisseli içeriği aksiyon ile örtülmüş film, bir insan evladının hayvanlar arasındaki öyküsünü anlatıyor.

Orman Çocuğu

Son olarak bir ‘yol ve yemek filmi’ Chief ile kendisine olan sevgimizi artıran Joh Favreau’nun yönettiği Orman Çocuğu, teknolojinin nimetlerinden yararlanmış eğlencelik bir yapım. Filme ailecek eğlenmeye gidecekseniz beklentinizi karşılayacaktır. Lakin yaşı küçük çocuklarınızı götürürken dikkatli olun. Zira bazı karakterler epey ürkütücü. Yüzünden insan yüzünden bir yara ile ‘kötücül’ kaplan Hollywood aksiyonlarındaki kötü adamların karizmasını bile gölgede bırakacak kadar etkili.

Tarzan’dan devşirme bir hikayeyi konu edinen film, olmaması gereken bir yerde olan insanın sırf varlığı ile bile hayvanlara verdiği huzursuzluğu anlatıyor. Bir kurt ailesinde kurt gibi büyütülen kahramanımız Mowgli, geçmişini insanlar tarafından zarar görmüş bir kaplanın intikam isteği ile hatırlıyor. Kaplan ve diğer hayvanlar arasında gerilime neden olan Mowgli için tek yol insanların bulunduğu yere gitmek kalıyor. Sonrasında bir yol macerasına dönüşen Orman Çocuğu, karakterimizin karşısına çıkan farklı türlerdeki hayvan ve kişiliklerin ona eşlik etmesiyle renkleniyor.

The Jungle Book

Simgesel olarak kullanılan iki şey var filmde. Su ve ateş. Doğanın bünyesinden çıkan nimetlerin en kutsalı su hayvanlar aleminde tüm türleri ortak bir barışa götürürken, insan elinden çıkan ‘kırmızı çiçek’ ateş ise felaketleri beraberinde getiriyor. Orman Çocuğu’nda, ateş sayesinde besin zincirinin en üst halkasına çıkan insan; gölgesiyle bile ürkünç ve menfi bir varlık olarak resmediliyor. Hakeza haklı da. Sokaklardaki köpeklerin, kedilerin hali ortada. İşgal ettiğimiz her ortamda hayvan ve bitki için yer yok. Vicdanımız rahatlatmak için evde beslediğimiz kediler ve saksılarda büyüttüğümüz çiçeklerden başka doğa için ne yapıyoruz?

Filmde, insan yok denecek az. Ama tür olarak benzeştiğimiz maymunların bile insanlığın hırslarından nasıl da etkilendiğini ortaya çıkarıyor. Maymunların dev kralı Louie’nin ormana hükmetmek için istediği şey ateş. İnsandan öğrendiği kötülükle bir hüküm ve iktidar sevdası maymunları zehirliyor.

Türleri gittikçe azalan hayvanlar belgeselciler tarafından bile bulunamazken, üstün teknoloji sayesinde panterler, kurtlar, filler ve tabiatın tüm dilsiz canlıları Orman Çocuğu’nda toplanıp görsel bir şölene dönüştürülmüş. Hepsi konuşuyor, özellikle panter Bagheera’ya kulak vermek lazım. Vaktiniz varsa sinemaya uğrayın ve Ormanın Kitabı’nı beyazperdede okuyun.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up