Orhan Kemal’in Kayıp 7 Senaryosu Daha Bulundu

Türkiye

Orhan Kemal’in kayıp eserlerine bir yenisi daha eklendi. Yazarın oğlu Işık Öğütçü’nün araştırıp yayına hazırladığı “Orhan Kemal Bilinmeyen Senaryolar” kitabında, gün ışığına çıkmamış 7 film senaryosu bulunuyor.

Gün ışığına çıkmamış 7 film senaryosu daha bulundu.

Habertürk’e konuşan Işık Öğütçü, “Babam bir gazeteye verdiği röportajda 300 senaryo yazdığını söylemiş. Ben de bunları araştırmaya başladım.  7 tanesine ulaşarak yayımladım” dedi. Sansür Kurulu Orhan Kemal imzalı eserleri içeriğine bakmadan sansürlediği için babasının o dönemde bu senaryoları müstear isim kullanarak satabildiğini söyleyen Öğütçü, “Senaryoyu yazıyor, telifini alıyor. Fakat bunun üstüne kim, ne isim yazılıyor bunu hiçbir zaman önemsemiyor. Örneğin senaryolardan birisinde İlhan Fahri Demir ismini kullanmış. Yönetmenler bu orijinal senaryolarla film de çekebilecekler, belki dizi bile çıkacaktır” diye konuştu. Öğütçü, “1950-60’larda dergide yayınlanan öykülerini, 2017’ye kadar da Orhan Kemal’in karşılıklı mektuplaşmalarının tamamını toplamayı planlıyorum. Babamın ne yazdığını, ne cevap aldığını hazırlayacağım” dedi.

Kaynak: HaberTürk

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up