Önyargılar, Ödüller, Gençler ve Bir Şehir

Eleştiri

muhammeduyar

Bugüne kadar bir çok film festivaline katılmak nasip oldu. Başından sonuna kadar bir birinden güzel ve eğlenceli anları yaşadığımız bu etkinliklerin son gecesi geldiğinde birden bire bir hüzün kaplıyor içimizi…

Geçtiğimiz haftayı Malatya’da, Malatya’nın belki de en önemli kültürel etkinliği diyebileceğimiz 6. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde geçirdim. Tam bir hafta boyunca güzel dostluklar edindim. Tanıdığım, tanımadığım herkesle hem muhabbetimizi hem de yemeğimizi ve çayımızı paylaştık. Yeri geldi hep birlikte film izledik.

Mesela aynı filmleri oyladık birlikte. Kemal Sunal Halk Ödülü’nü alacak filmi seçmek için birlikte jüri olduk. Hiç birbirimize siyasi görüşlerimizi falan da sormadık. Sonuçta film izlemek için bir aradaydık. Birbirimizin siyasi tercihlerini bildiğimiz arkadaşlarımız ile bile samimiydi muhabbetlerimiz.

Hep birlikte tahminlerde bulunduk sonra. Dedik ki şu özelliğinden dolayı şu ödülü bilmem kimin filmi alır falan diye. Halk filmlerden sonra söyleşilerde yönetmenlere ve oyunculara en samimi sorularını sordu. Kimisi “aydınlandım” derken kimisi de filmin sonunu beğenmediğini söyledi.

Ödül gecesi olduğunda ise özellikle bir konuda şok yaşadım. Halkın katılması için yapılan uluslararası bir festival organizasyonu düzenliyorsunuz. Halkın oylarıyla bir filme ödül bile veriyorsunuz ama ödül gecesini halka kapalı yapıyorsunuz! Bu nasıl bir anlayıştır?

Seneye bizi almayın o ödül törenine. Sinema yazarı olarak ben orada olmayabilirim. Ama halk o salonda olsun bir zahmet. Aldığım duyumlara göre Malatya Valisi Sn. Süleyman Kamçı da bu konuda bir adım atılmasını festival komitesine iletmiş. Umarım dikkate alınır.

Ulusal Uzun Film Yarışması Kemal Sunal Halk Ödülü ile Ulusal Uzun Film Yarışması Jüri Özel Ödülü Çağıl Nurhak Aydoğdu’nun yönetmenliğini üstlendiği “Yarım”a verildi. Abluka filmi SİYAD tarafından En İyi Film Ödülü’ne festival ana jürisi tarafından ise En İyi Yönetmen Ödülüne layık görüldü.

Barış Atay’ın festivalde seyirci ile buluştuğu söyleşide “bize ödül vermezler” dediği Eksik filmi ise En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödülünü aldı. (Demek ki önyargılar iyi bişey değilmiş Barış Bey!)

Her ne kadar bu sene festival ödül töreninde siyasi konuşmalar ön plana çıkmasa da bir kaç isim siyasi göndermeler yapmadan duramadı. Galiba ödül alanların içinde “durun ben şu mikrofonu açık bulmuşken sağa sola çatayım” diye bir kıpraşma oluyor. Zira filminde bile siyaset olmayan insanların ödül alınca çıkıp siyasî göndermelerde bulunması biraz ilginç geliyor bana.

Çifter Çifter Dağıtılan Ödüller

Ben yurt dışındaki festivallerin neredeyse hiç birisinde ödüllerin çifter çifter dağıtıldığını görmedim. Ama ülkemizde böyle bir adet başladı ve devam ediyor. “En İyi” adı altında ödüllerin ikişer kişiye verilmesi biraz abes değil mi? O zaman ödüllerin de isimleri değişsin. Madem bu kadar gerekiyor o zaman 3 kişiye de verilebilsin mesela. Bir filmde oynayan iki aynı oyuncuya aynı ödül verilebilir belki. Ama farklı filmlerde oynayan iki oyuncuya aynı ödülü vermek biraz garip oluyor. Sonuçta bu karar jürinin kararı. Hiç kimse benimle aynı düşünmüyor diye bir jürinin kararını sorgulama hakkına sahip değil.

1 (8)

Gecenin En Anlamlı Ödülü

Yeni Dünya filmi ile Soner Erzincan Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Soner otistik bir kardeşimiz, abimiz. Filmin yönetmeni Caner Erzincan’ın kardeşi.  Ödülü sahnede kendisi aldı. Bir de ödül konuşması yaptı. Ne söylediğini anlamadım ama eminim mutluluk ile ilgiliydi anlattıkları. Caner’i salonda göremedim. Kardeşinin bu konuşmasını salonda izlemesini isterdim açıkçası. Ağlamamak için zor tuttum kendimi. Helal olsun… Hem kardeşini filmde oynatma cesaretini gösteren Caner’e, hem o ödülü sonuna kadar hak eden Soner’e hem de Soner’e o anlamlı ödülü veren jüriye…

Festivalin Göz Bebeği Olan Gençler!

Festivalin bütün yükünü omuzunda taşıyan, gençlerden oluşan bir ekip vardı Malatya’da. Kimi üniversite öğrencisi kimi de yeni bitirmiş okulu. Hepsi özverili şekilde festivalin başından sonuna kadar bizlere canla başla yardımcı oldular. O kadar yoruldular ki muhtemelen hâlâ kendilerine gelememişlerdir.

Sinefesto adına bu gençler için güzel planlar yapmaya başladım bile. İnönü Üniversitesi özelinde bazı çalışmalar yaparak bu güzel şehirle irtibatı devam ettirmek istiyorum. İstanbul’un doyduğu etkinleri artık Anadolu’nun güzel şehirlerinde devam ettirmek gerekiyor.

Valilik ve Belediye Festivali Seviyor

Vali Sn. Süleyman Kamçı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır neredeyse tüm etkinliklere katıldı. Festivale sahip çıktıkları ve önümüzdeki süreçte bunun devam edeceğini görebiliyoruz. Kuşkusuz onlar da festivalin Malatya’ya kattığı kültürel değerin farkındalar. Umarım bu güzel şehre 6. kez uğrayan bu festivalin daha nice on yıllar devam ettiğini görürüz.

Teşekkürler Malatya…

twitter.com/muhammeduyar

————

Yorumlar

 
Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. 2011 yılında Sinefesto.com'u kurdu. Klark Medya'da kurucu ortak olarak iş hayatına devam ediyor.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up