Once Upon a Time in Hollywood’a İlham Veren Filmler ve Oyuncular

Hollywood

Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood’u yazarken ilham aldığı filmleri ve oyuncuları açıkladı.

Dünya prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde yapan Once Upon a Time in Hollywood’a ait yeni detaylar filmin yönetmeni Quentin Tarantino tarafından paylaşıldı. 2019’un en çok merak edilen filmleri arasında yer alan Once Upon a Time in Hollywood’un etkileyici oyuncu kadrosunda Al Pacino, Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt gibi oyuncuların yanı sıra Margot Robbie, Timothy Olyphant, Luke Perry, Damian Lewis, Dakota Fanning, Kurt Russell, Emile Hirsch gibi isimler yer alıyor.

Sharon Tate’in kapı komşusu Rick Dalton ile onun uzun süredir birlikte çalıştığı dublörü Cliff Booth’un hikâyesinin konu edildiği filme dair geçtiğimiz aylarda açıklama yapan Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood benim Los Angeles’a yazdığım bir aşk mektubu.” sözlerini dile getirmişti. Aynı zamanda Tarantino, dönemi ilk olarak roman olarak yazmaya başladığını da açıklamış fakat yıllar geçtikçe hikâyeyi bir filme dönüştürme fikrinin daha da belirginleştiğini fark ettiğinden söz etmişti.

Tarantino, Los Angeles’taki New Beverly Cinema’da sinemaseverlere sunduğu seçkiyle yeni filmine ilham veren yapımları bir araya getirdi. Tarantino’nun sahibi olduğu New Beverly Cinema’da bu ay gösterilecek filmlerin başında Vince Edwards’ın başrolünü üstlendiği The Mad Bomber, Barbarella, Raquel Welch’li Fantastic Voyage, 100 Rifles, Jane Fonda’lı Cat Ballou, The Chase, Natalie Wood’lu Gypsy, This Property Is Condemned gibi filmler geliyor.

Ayrıca Tarantino, 1960’lı yıllarda adından söz ettiren oyunculardan da ilham aldığını söyledi. Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) karakteri hakkında: : “Televizyondan sinemaya geçmek büyük bir olay ama Rick’in uğraşması gereken sadece bu değil, asıl uğraşması gereken değişen kültür. Ona göre bütün dünya tepetaklak olmuş ve Hollywood’da yeni bir erkek başrol dönemi başlamış durumda, bu yüzden Rick Dalton bir yanıyla o dönemdeki oyuncuları yansıtıyor. Rick Dalton biraz George Maharis, biraz Edd Byrnes, biraz Tab Hunter, biraz Fabian, biraz Vince Edwards. Bunlar yakışıklı ve sert görünümlü erkek başrol oyuncularıydı. Kariyerlerini saçlarını arkaya tarayarak geçirdiler. Sonra bir anda erkek başrol oyuncuları bu uzun dalgalı saçlı, androjen tiplere dönüştü; Michael Sarrazin, Peter Fonda, genç Michael Dogulas, Arlo Guthrie gibi zayıf androjen tipler, ünlü insanların hippi çocukları. Rick onlarla bir filmde rol aldığında muhtemelen onları tutuklayan polisi oynamak zorunda kalacak.” ifadelerini kullandı.

Cannes’da gösterim sonrasında dakikalarca ayakta alkışlanan film, ülkemizde 23 Ağustos‘ta vizyona girecek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up