Ömer Lütfi Akad’ın Külliyatı Görücüye Çıkıyor

Editörün Seçtikleri Etkinlikler Türkiye

İstanbul Modern Sinema, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, “Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad” sergisine paralel bir film programı sunuyor. Bu yıl 100. yaşını andığımız Lütfi Akad, Türkiye sinemasının kurucu yönetmenlerinden, adını tarihe “ustasız usta” olarak yazdırmış, sinema tarihimizde “Sinemacılar Dönemi” olarak anılan dönemin öncüsü.

lütfi akad

10 filmlik program kapsamında Akad’ın ilk filmi olan ve Türkiye sinema tarihinde bir dönüm noktası kabul edilen Vurun Kahpeye (1949) de dahil olmak üzere yakın zamanda restore edilmiş Hudutların Kanunu (1966), Vesikalı Yarim (1969), “Göç Üçlemesi” olarak anılan Gelin (1973), Düğün (1973), Diyet (1974) ve Akad’ın 1990 yılında son kez kamera arkasına geçtiği, İstanbul’u dört başlık altında farklı yanlarıyla ele alan ve uzun zamandır kayıp belgeseli Dört Mevsim İstanbul yer alıyor.

Program ise aşağıda:

program

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up