Ömer Lütfi Akad’a En Anlamlı Hediye

Türkiye

USTALARIN USTASI LÜTFİ AKAD FİLM ARASI’NDA!

Türk Sineması’nın ulu çınarı Ömer Lütfi Akad için özel bir sayı hazırlayan Film Arası Sinema Dergisi, ünlü oyuncu ve yönetmenlere Akad’ı sordu. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Yavuz Turgul ve Çağan Irmak’ın da yer aldığı sinemacılar, büyük ustayı anlattı.

Aylık Sinema Dergisi Film Arası, yeni yayın dönemine çok özel bir sayıyla girdi. Yayımladığı haber ve röportajlarla sinema gündemine damgasını vuran dergi, değişen tasarımını hazırladığı önemli sayıyla taçlandırdı. Film Arası Ömer Lütfi Akad Özel Sayısı sunumuyla çıkan dergi, Türk Sinemasının büyük ustası Ömer Lütfi Akad’ı ünlü oyuncu ve yönetmenlere sordu. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Sezer Sezin, Yavuz Turgul, Ülkü Erakalın, Çağan Irmak, Mesut Uçakan, İhsan Kabil, Selma Köksal Çekiç, Ege Görgün, Kerem Akça ve Yıldız Ramazanoğlu’nun da yer aldığı oyuncu, yönetmen, sinema eleştirmenleri ve yazarlar, büyük usta Lütfi Akad’ı anlattı. 52 sayfalık özel sayıda yer alan bazı demeçlerden başlıklar şöyle;

TÜRKAN ŞORAY: ONUNLA ÇALIŞMAM OYUNCULUĞUMUN DÖNÜM NOKTASI OLDU

Benim sinema yaşamımda onunla çalışmak dönüm noktası oldu. Kalıplaşmış melodram oyunculuğundan geçiş dönemim oldu. Ana ve Vesikalı Yârim… Sade, yalın oyunculuğu bu filmlerle başardım. Lütfi Akad sevecen, sezgileri güçlü, kendinden emin ve çok nazik bir insan.

HÜLYA KOÇYİĞİT: LÜTF İ AKAD BENİM İÇİN BİR YOL GÖSTERİCİYDİ

Birlikte çalıştığımız ilk filmde, Lütfi Akad benim için sadece bir yönetmen değil, aynı zamanda bir eğitmen, bir yol gösterici oldu. Onu tanıyıp çalışmaktan sonra, yaptığımız işle ilgili yeni düşüncelerimiz oluştu. Yeteneğimi geliştirmek, yeni, gerçek bir yol çizmek için kendime sorular sormaya başlamıştım. Mesleğime tutkuyla bağlı olduğumu, nasıl ciddiye aldığımı, farklı karakterleri talep ettiğimi gören Lütfi Bey, benimle çok önem verdiği o üçlemesini gerçekleştirdi.

YAVUZ TURGUL: AKAD, ‘USTALARIN USTASI’ SIFATINI HAK ETMİŞ BİR PİRDİR

Akad kişiliğiyle, ciddiyetiyle, işine duyduğu saygıyla, sinemaya verdiği önemle ustaların ustası sıfatını sonuna kadar hak etmiş bir pirdir. Genç sinemacıların ustanın filmlerini tekrar tekrar izlemelerini öneririm.

ÇAĞAN IRMAK: LÜTFİ AKAD BENİM İLHAM KAYNAĞIM

O benim ilham kaynağımdır. Lütfi Akad’ın bütün filmleri, hayatımda karşılığını, değerini buldu. Hepsi çok güzel birer anı oldular benim için. Türk sineması deyince aklıma hemen onun gelivermesi, bundan belki de.

 VESİKALI YÂRİM’İ ANLATTILAR

Her ay önemli bir konunun özel bir dosyayla gündeme getirildiği Sinema Meclisi’nin bu ayki konusu ise Ömer Lütfi Akad’ın unutulmaz filmi Vesikalı Yârim oldu.  Başrollerini Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın paylaştığı filmle ilgili yönetmenler Ülkü Erakalın ve Selma Köksal Çekiç, sinema eleştirmenleri Ege Görgün, Kerem Akça ve Sadi Çilingir, yazarlar Yıldız Ramazanoğlu ve Nihan Kaya, duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Yenilenen tasarımı ve özel sayısıyla Film Arası Sinema Dergisi, 23 Eylül’de Türkiye genelinde, seçkin kitap evlerinde.

Sinefesto Haber Merkezi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up