Ömer Lütfi Akad vefat etti

Manşet Türkiye

Türk sinemasının büyük yönetmenlerinden Ömer Lütfi Akad 95 yaşında hayatını kaybetti.

Akad, Fransız Sainte Jeanne d’Arc Okulu, Galatasaray Lisesi, İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu Maliye Bölümü’nü bitirdi.

Tiyatro ve sinema yazıları yazdı. Sema Film’de mali danışmanlık ve yapım yönetmenliği yaptı. 1947 yılında Seyfi Havaeri’nin Damga filminde yönetmenliğe başladı.

1948 yılında Vurun Kahpeye ile başladığı yönetmenliğini halk masalları uyarlamalarıyla sürdürdü, polisiye filmleriyle sinema dilini geliştirdi.

Kendinden önceki sinemacılardan farklı olarak sinema tekniği ve diline yeni bir anlayış getirdi. Belgeseller çekti, senaryo yazarlığı yaptı. Işıkla Karanlık Arasında adlı Deneme Biyografisini yazdı.

Son olarak Film Arası Dergisi ünlü yönetmen için özel bir sayı hazırlamıştı. Yönetmenin hem şahsi hayatı hem de sinema hayatı açısından önemli bilgilerin yer aldığı dergi Lütfi Akad’a ithaf edilmişti.

Ünlü yönetmene Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Sinefesto Haber Merkezi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up