Bizimle İletişime Geçin

Ortadoğu Sineması

“Omar ve Biz” 35. Hayfa Uluslararası Film Festivali’nde

“Omar ve Biz” festival yolculuğuna devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar ve Biz” festival yolculuğuna Hayfa Uluslararası Film Festivali’nin “Uluslararası Ana Yarışması”nda devam edecek…

OMAR VE BİZ’in yönetmenleri dünya prömiyerini 35. Varşova Film Festivali’nde yaptıktan yalnızca birkaç gün sonra Akdeniz’in en önemli sinema olaylarından Hayfa (Haifa) Film Festivali’nde filmin gösterimine katılacak.

Cannes, Berlin, Venedik, San Sebastian gibi festivallerden ödülle dönen filmlerin Ana yarışmasında olduğu festivalde Polonyalı Yönetmen Krzysztof Zanussi’n Jüri başkanı olarak görev alacak.

OMAR VE BİZ’in yönetmenleri dünya prömiyerini 35 Varşova Film Festivali’nde yaptıktan yalnızca birkaç gün sonra Akdeniz’in en önemli sinema olaylarından Hayfa (Haifa) Film Festivali’nde filmin gösterimine katılacak.

Cannes, Berlin, Venedik, San Sebastian gibi festivallerden ödülle dönen filmlerin Ana yarışmasında olduğu festivalde Polonyalı Yönetmen Krzysztof Zanussi’n Jüri başkanı olarak görev alacak.

OMAR VE BİZ; Türkiye | Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet (Cem Bender)’in komşusu Sabri (Menderes Samancılar)’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evlerinde misafir etmeye başlaması ile istemediği iki yeni komşusuyla arasındaki derin çatışmalı hikâyeyi anlatıyor.

“Omar ve Biz” filmini izleyenler, oğlu Kemal’in (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya yerleşen ve uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerin iki göçmenle komşu olmak zorunda kalması ile kendisini beklemediği olaylar içinde bulmasını takip ederken İsmet’in yaşadığı insani tecrübe ile politik bakış açısı, önyargılarıyla yüzleşmesi yolculuğuna tanık olacaklar.

Filmin ana karakterleri Omar ve Mariye’yi oynayan Taj Sher Yakub ve Hala Alsayasneh Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırılıyor. “Omar ve Biz”, Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekildi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asya Sineması

İranlı oyuncu Taraneh Alidoosti 5 ay hapis cezasına çarptırıldı

İranlı oyuncuya hapis cezası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Özellikle Asghar Farhadi filmleriyle tanınan İranlı oyuncu Taraneh Alidoosti 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Asghar Farhadi’nin Oscar ödüllü “Satıcı” filminin İranlı başrol oyuncusu Taraneh Alidoost, kolluk kuvvetleriyle ilgili attığı olumsuz tweetler nedeniyle 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. BBC Persia’nın aktardığı bilgiye göre, tweetlerinden birinde, peçe takmaya zorlanan kadınlara karşı protestoları desteklediği bir video yer alıyordu.

Alidoost‘in başka bir suç işlemediği sürece hapis cezasının 2 yıl ertelenmesine karar verildi.

Kaynak: Deadline

Okumaya Devam Et

Ortadoğu Sineması

Belgesel Film “Kudüs’ün Işıkları” Artık Online

Kaçırmayın.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İşgal altındaki şehirde bir Ramazan gününü anlatan Kudüs’ün Işıkları belgeseli online erişime açılıyor. M. Abdülgafur Şahin imzalı film renkli şehrin tezatlarını yansıtıyor.

Dünya prömiyeri Mart 2019’da ABD’de yapılan Kudüs’ün Işıkları bir grup Filistinli çocuğun günlük hayatından kesitler sunuyor. Belgesel, kutsal şehirdeki özel birgünün yirmi dört saatini kayıt altına alıyor. Kadim şehrin dar sokaklarındaki büyük dünya bir sosyal antropoloğun, bir fırıncının, bir seyyahın ve bir öğretmenin gözünden yansıtılıyor. Çekimleri 2018 yılında Ramazan ayında tamamlanan film bu ayın Kudüs’teki hayatı nasıl değiştirdiğini, Kudüslülerin bu aya özel hangi gelenekleri yaşattıklarını belgeliyor.

Festival yolculuğu boyunca Boston, Gazze, İstanbul, İzmir, Kazan, Kudüs, Vaşington’un da aralarında bulunduğu çok sayıda şehirde seyirci ile buluşan filmGüney Afrika’daki Uluslararası Turizm Film Festivali’nde ikincilik ödülü kazandı.

Kudüs’ün Işıkları 9 Mayıs Cumartesi saat 21.30’da YouTube üzerinden prömiyer yapıyor. Sarkaç Film’in YouTube kanalında Türkçe, İngilizce ve Arapça dil seçenekleriyle sunulan belgesele Ramazan Bayramı’nın sonuna kadar erişilebilecek.

Belgeselin linkine buradan erişebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Avrupa Sineması

Altın Ayı Ödüllü Mohammad Rasoulof Hapis Cezasına Çarptırıldı

Ödüllü yönetmene hapis cezası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Geçtiğimiz hafta Berlin Film Festivali’nde “Şeytan Diye Bir Şey Yoktur” filmiyle Altın Ayı kazanan İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof, İran Devrim Mahkemesi tarafından bir yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

Şeytan Diye Bir Şey Yoktur filmiyle 70. Berlin Film Festivali’nde En İyi Film dalında Altın Ayı ödülünü kazanan İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof, İran Devrim Mahkemesi tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mohammad Rasoulof‘un avukatı Nasser Zarafshan çarşamba günü yaptığı açıklamada, yönetmenin İran hükümeti tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Rasoulof, ulusal güvenliği tehlikeye atmak ve İslam hükûmetine karşı propaganda yapmak suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırılmış, yurt dışına olan seyahatleri iki yıl engellenmişti.

Yeni filmi Şeytan Diye Bir Şey Yoktur ile baskıcı rejimin toplum üzerindeki etkilerini beyaz perdeye yansıtan yönetmen, bu yıl politik film seçkisiyle dikkat çeken Berlin Film Festivali’nin öne çıkan isimlerinden biri olmuştu.

Birçok filmi İran hükümeti tarafından yasaklanan yönetmenin karara itiraz edeceği söylenenler arasında.

Kaynak: Variety

Okumaya Devam Et

Popüler