Öldürmeyen Acı Güçlendirir

Manşet

muhammeduyar

Nietzsche der ki: Beni öldürmeyen acı güçlendirir.

Yayıncılık dünyasında kişisel gelişim furyasıyla birlikte başlayan ve halen devam eden bir ‘başarı hikayeleri’ sevdası vardır. Kısıtlı imkanlara sahip veya imkanı olmayan, fakir, sıfırı tüketmiş diyebileceğimiz insanların nasıl birer başarı abidesine dönüştüğünü okuruz bu kitaplarda. Bazen de sizin nasıl onlar gibi olabileceğinizi öğütleyen kitaplar olur. Kişisel gelişim denilince -bir otobüste unuttuğum- Malih Arat imzalı ‘7. Vites’ kitabı gelir aklıma. Kitabın sloganı “kişisel gelişim yolunda vitesinizi yediye takın” idi.

Bu yılın en iddialı filmlerinden birisi olan Whiplash vitesini yediye takmış, müzikseverlerin tekrar tekrar izlemek isteyeceği bir başarı hikayesi.

Başarı ve mükemmellik tutkusu aşırı uçlarda gezen bir müzik eğitmeni Terrence Fletcher… Ve “bu oyunda ben de varım” diyen müzik akademisi birinci sınıf öğrencisi Andrew Neyman… Gecenin bir vakti keşfedilen ve ‘aferin’siz bir çalışma temposu ile içindeki cevher işlenmeye başlayan Neyman’ı izlerken yer yer gerilmeden edemiyorsunuz.

Filmin en artistik repliklerinden birisi olan “İngiliz dilindeki en tehlikeli iki kelime ‘Good job’ dır..”a katılmıyorum. Elleri kan içerisinde kalana kadar çalışan Neyman’ı görünce filmin yönetmeni Damien Chazelle’e, “Bizde ‘marifet iltifata tabidir’ diye bir söz var dostum!” diyesim geldi.

whiplash

15 yaşından beri bateri çalan Andrew Neyman rolündeki Miles Teller filmin bir çok sahnesinde dublör kullanmamış. Filmi izlediğinizde  böyle bir filmde dublör kullanmamanın nasıl bir şeye karşılık geldiğini daha iyi anlayacaksınız. Zira filmde dublör kullanılan bir çok aksiyon filmine taş çıkartacak ‘aksiyon dolu’ sahneler var.

Filmde Terrence Fletcher rolündeki JK Simmons’ı siyah tişörtü ile her gördüğünüzde ayağa fırlayıp ceketinizin düğmesini ilikleyesiniz geliyor. Bu yıl Oscar’ın en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü bu ‘sert adam’ alacak gibi görünüyor.

Gelelim filmin hem senaristi hem de yönetmeni olan Damien Chazelle’e. 2013 yılında yine müzik üzerinden ilerleyen bir aksiyon filmi olan ‘Grand  Piano’ filminin senaryosuna imza atan Damien Chazelle aynı yıl içerisinde Whiplash’ın çalışmalarına başlamış. Grand Piano, Whiplash gibi eli ayağı düzgün olmasına rağmen müzik temasını aksiyona alet eden eden havası nedeniyle çok başarılı değil. Damien Chazelle’in Whiplash’ı Grand Piano’dan sonra yazmış olması kariyeri açısından gerçekten iyi olmuş.

Bütçe yetersizliği nedeniyle ilk olarak kısa film olarak çekilmiş ve Sundance Film Festivali’nde Kısa Film Jüri Özel Ödülü’nü kazanmış. (Not: Filmin kısa versiyonu 10 haftada, uzun metrajlı hali ise sadece 19 günde çekilmiş.) Filmin ilk sekansını en az 10 kere izledim ve filmin o ilk sekans ile sona ermesinin bile yeterli olacağını düşündüm. Tabii filmin devamını, hele son bölümünü izlediğimde bu görüşüm ister istemez değişti. Büyük acılar çekilerek elde edilen başarıların tadı her zaman başka oluyor.

Filmin bir bölümünde zillerin üzerinde ‘İstanbul’ yazdığını göreceksiniz. Bu sizi dünya haritasında Türkiye’yi bulmuş kadar sevindirirse şaşırmayın.

Farkettiyseniz müzik temalı bir filmin yazısında müzikten pek fazla bahsetmedim. Bunun sebebi hem jazzdan iyi anlamıyor olmam hem de filmin akışı içerisinde sizin bu bilgilere zaten sahip olacak olmanız.

Oscar adaylıklarını bir başarı kıstası olarak görmeden, kaliteli, güzel ve müziklerin sizi filme dahil etmek için kullanılmadığı, tam tersi sizin müzik duymak için merakla beklediğiniz bu filmi mutlaka izleyin.

Filmi ailecek izlemeyi düşünenler için bazı sahnelerde küfürlü sözlerin olduğunu da belirtelim.

twitter.com/muhammeduyar

Yorumlar

 
Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. 2011 yılında Sinefesto.com'u kurdu. Klark Medya'da kurucu ortak olarak iş hayatına devam ediyor.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up