‘Oğul’un ilk durağı Kanada

Festivaller Manşet

Nisan ayında İstanbul Film Festivali’nde ilk kez yüzünü gösteren ‘Oğul’ filmi, dünya turuna çıkmaya hazırlanıyor.

Atilla Cengiz’in yönetmenliğini yaptığı film, Kanada’nın Montreal şehrinde bugün başlayacak Monde Film Festivali’nde gösterilecek. Oğul, 18-28 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan festivalin Focus On World Cinema bölümünde festival izleyicisiyle buluşacak. Atilla Cengiz’in filmi, Kanada’dan sonra Hindistan’da iki festivalin konuğu olacak. Geçtiğimiz yıl, Çoğunluk filminin en iyi ilk film ödülünü aldığı Mumbai Film Festivali’nde bu yıl Oğul filmi gösterilecek. Oğul, aralık ayında da yine Hindistan’da 8. Uluslararası Chennai Film Festivali’nin ‘Dünya Sineması’ yarışma bölümünde yarışacak.

Rıza Akın, Enes Atış, Şahin Ergüney’in oynadığı filmde 18 yaşındaki Soner, Tunceli’de mevsimlik fındık işçiliği yapan sevdiğini görmek için Giresun’dan yola koyulur. Kasabanın dışına yaptığı bu ilk yolculukta, dağlar arasından ilerleyen otobüs bir geçici karakolda durdurulur. Sorgulanmak üzere karakola alınan delikanlı Tunceli’ye gitmeyip memleketine geri dönmesi öğütlenerek bir yol kavşağında bırakılır, ancak söylenenleri dinlemez ve işçi taşıyan bir kamyonetle yoluna devam eder. Kamyonet kaza yapınca, dağa çıkmış bir gencin babası olan Musa’yla yolları kesişir. Askerler Musa’yı uyarır: Birkaç gün içinde dönecek olan fındık işçilerinin içinde oğlunu görmezlerse bunun hesabını soracaklardır.

On5Yirmi5.com

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up