Öğretmenlerin Hayatımızdaki Önemini Anlatan 11 Film

Liste Manşet

Tuğba Güner hazırladı.

Keman Öğretmeni 2015 IMDb 6.8

“İyi çalınan bir şarkı en vahşi hayvanı bile sakinleştirebilir.”

Brezilyalı yönetmen Sérgio Machado’nun yönettiği film, umudun ve sevginin gücüne inanan amatör bir orkestranın nelere kadir olabileceğini anlatıyor.

Sao Paulo senfoni orkestrasına girmeyi kafasına takmış başarılı bir keman virtüözü art arda gelen başarısızlıklardan bıkmış ve geçici olarak bir lisede müzik öğretmenliği yapmaya karar verir. Ancak gittiği lise Sao Paulo’nun en belalı mahallesi Heliopolis’dedir. Başlarda her şey imkansız gibi görünse de her zorluğa rağmen umut ve sevgi dolu bu orkestra hem öğretmenin hem de orkestra üyelerinin hayatını tamamen değiştirecektir.

___

 

Yerdeki Yıldızlar

Her Çocuk Özeldir ( 2007 )
IMDb 8.5

“İlgi çok önemlidir. İyileştirme gücüne sahiptir. Acıya merhem olur.”

Bir Aamir Khan filmi, diğer çeviri ismiyle Yerdeki Yıldızlar. Bazı harfleri, sayıları, şekilleri diğer arkadaşları gibi algılayamayan  bir öğrencinin eğitim hayatı boyunca tembel muamelesi görmesini anlatır. Akademik anlamda arkadaşlarından hep geride kalmıştır. Yatılı okula verildiğinde tanıştığı resim öğretmeni onun hayatını değiştirecektir. Aslında öğrencinin kimsenin fark etmediği özel bir durumu vardır. Pek çok bilim adamında olduğu gibi.


Black

Black ( 2005 )
IMDb 8.3

“Düşler, gören gözler değildir akıldır. Gözlerim görmüyor ama yine de düşlüyorum.”

Sağır ve gözleri görmeyen Michelle büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. Babası onu bir kliniğe kapatmayı bile düşünür. Ama Michelle’nin hayatı Debraj Sahai ile değişecektir. Bu özel eğitim öğretmeni gönüllü olarak Michelle ile ilgilenir. Onun kimsenin tahmin bile edemeyeceği üst seviyelere ulaştığı yolda her zaman yanındadır. Helen Keller’in gerçek yaşamının anlatıldığı kitaptan uyarlanan film Hint yapımı.

———————————-

Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği ( 1989 )
IMDb 8

“Kim ne derse desin. Sözcükler ve düşünceler, dünyayı değiştirebilir.”

Robin Williams’ın başrolü oynadığı film Tom Schulman’a en iyi senaryo ödülünü getirmiştir. Welton Akademisi sıkıcı, disiplinli ve başarıya odaklanmış bir okuldur. Çevresi tarafından adı olan saygın bir kurumdur. Öğrenciler okulun ve idarecilerin tutumlarından oldukça sıkılmışlardır. Okula yeni gelen İngilizce Öğretmeni John Keating okulun statükocu tavrının tam zıddı bir yapıdadır ve her şey değişecektir.

—————————————

Koro

Koro ( 2004 )
IMDb 7.9

“…gecenin kalbinde umut dalgasını

Yaşam hevesini, zaferin izini hisset.”

Clement Mathieu bir yatılı okula müdür olarak atanır. Normalde müzik öğretmeni olan Mathieu, öğrencilerin asi ve kural tanımaz davranışlarından çok yorulur. Müziğin gücünden destek alarak zorlukları aşmaya çalışır.

—————————————-

Freedom Writers

Özgürlük Yazarları ( 2007 )
IMDb 7.5

Ben bir öğretmenim. Rengim önemli değil. Bazılarına  göre renk çok önemli. Ne hak ettiğine, istediğini hak edip etmediğine böyle karar veriliyor! Beyazlar dünyayı yönettiğini sanıyor.”

Erin idealleri olan genç bir öğretmendir. Hitap ettiği sınıftaki öğrencileri ise farklı ırklardan oluşan çok çeşitli kişilerdir. Dışarıda bambaşka hayatları olan öğrencilerin sınıf içinde birbirlerine karşı düşmanca tavırları vardır. Erin, öğrenciler tarafından fazla idealist olması sebebiyle eleştirilir. Onların düşüncelerini de dikkate alan Erin artık yavaş yavaş öğrencilerle iletişim kurup sınıfta olumlu duygular estirecektir. Özgürlük Yazarları, gerçek bir hikaye sunuyor bizlere.

————————————–

Canım Öğretmenim

Canım Öğretmenim ( 2011 )
IMDb 7.5

Göçmen olan Lazhar, öğrencileri tarafından çok sevilen ama intihar etmiş bir öğretmenin yerine aceleyle işe alınır. Bu sınıf taki öğrenciler de kendisi gibi kötü günler geçirmiştir. Zamanla öğrencilerine alışır öğrencileri de onu çok sever. Ama Lazhar’ın geçmişini ve yaşadığı sıkıntıları kimse bilmemektedir.

——————————————-

İki Dil Bir Bavul

İki Dil Bir Bavul ( 2008 )
IMDb 7.5

“Hiçbir şey yok anne. Hani farkındaydım bir köye geleceğimin ama burada hiçbir şey yok…”

Türkçe öğretmeni, Doğu’da Kürt nüfusun yoğun olduğu bir köye atanır. Ne kendisi Kürtçe bilmektedir ne çocuklar Türkçe. Bir yıl boyunca onlara Türkçe öğretmeye, iletişim kurmaya çalışırken bir yandan da eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmeye çalışır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir kültür içindeki yalnızlığına, öğrencilerin değişim ve ilerlemelerine tanık oluyoruz.

———————————-

Entre les murs

Sınıf ( 2008 )
IMDb 7.5

François Marin ve meslektaşları birbirinden farklı kültürdeki öğrencilerin olduğu zor sınıfların öğretmenleridir. Olumsuz davranışlar, düşük maaş alan öğretmenlerin idealistlik ve çalışkanlık şevklerini kırar. François ise olumlu bir sınıf ortamı oluşturmakta kararlıdır ve kendine has yöntemleri vardır.

————————————

İmparatorlar Klübü

İmparatorlar Kulübü ( 2002 )
IMDb 6.9

“Gençlik, toyluk gelişir, cahillik eğitilebilir, sarhoşluk ayılır; ama aptallık sonsuza kadar kalır.”

St. Benedict’s Akademi’de eğitmenlik yapan ve mesleğine tutkuyla bağlı olan William Hundert’ın sınıfına yeni öğrenciler gelmiştir. Ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell de bunlardan biridir.  “The Emperor’s Club” isimli geleneksel yarışma için öğrencilerin ilk üçe girmesi gerekmektedir. Bell ile birlikte durumlar değişecektir.

———————————–

Karatahta

Kara Tahta ( 2000 )
IMDb 6.9

“Çocuğun her şeyden önemlidir.”

Belgesele yakın bir tarzda çekilen film, İran kırsalında sırtlarında tahtalarla kendilerine öğrenci arayan öğretmenlerin öyküsünü anlatıyor. Bu tahtalar yalnızca eğitim amaçlı değil, seyyah gibi gezerken kendilerini korudukları bir kalkan görevi de görüyor. Geçtikleri her yerde savaşın ve yoksulluğun izlerini görebilmek mümkün.

————————————-

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up