Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Öğrenci filmlerinde final heyecanı

Yayınlandı

tarihinde

Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’ndaki finalist filmler belli oldu.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 17 – 25 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenecek Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamındaki ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nın ön değerlendirme sonuçlarının belli olduğunu açıkladı.

“AKDENİZ ÜLKELERİNDEN ALTIN KOZA’YA BÜYÜK İLGİ”…

Festival kapsamında her yıl düzenlenen ve Akdeniz Bölgesi’nde yeralan ülkelerdeki kısa filmcilerin katıldığı Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na bu yıl yine ilginin büyük olduğunu vurgulayan Başkan Vekili Aldırmaz, yarışmaya Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Malta, Slovenya, Hırvatistan, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan, Kıbrıs, Suriye, Lübnan, İsrail, Ürdün, Filistin, Mısır, Libya, Tunus, Cezayir, Fas ve Türkiye gibi çeşitli ülkelerden toplam 526 çalışmanın başvurduğunu belirtti.

Başvuru yapan filmlerin, ‘Kurmaca’, ‘Belgesel’, ‘Canlandırma’ ve ‘Deneysel’ dallarında değerlendirileceğini ifade eden Aldırmaz, “Başvuru yapan eserlerden bu 4 dalda, toplam 86 film finalist oldu. Seçilen bu filmler, yarışmanın jürisini oluşturan Daniel Baschieri (Yönetmen – Yapımcı / Fransa), Finlay Pretsell ( Scottish Documentary Institute Temsilcisi- İskoçya), M.Géza M.TÓTH (Canlandırma Film Yönetmeni – Macaristan), Madeleine Bernstorff (Oberhausen Film Festivali Program Seçicisi – Almanya) ve Defne Gürsoy (Sinema Yazarı – Türkiye) tarafından değerlendirilecek” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİ FİLMLERİ ALTIN KOZA İÇİN YARIŞACAK

Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, ülkemizdeki güzel sanatlar ile iletişim fakültelerinin
sinema – televizyon bölümlerine devam eden lisans öğrencilerinin katılabildiği ve filmlerin yine ‘Belgesel’, ‘Canlandırma’, ‘Deneysel’, ‘Kurmaca’ dallarında değerlendirildiği Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışmasıyla ilgili olarak ise, yarışamaya bu yıl, ülkemizdeki çeşitli üniversitelerden anılan dört dalda 160 eserin başvurduğunu, eserlerden 34’ünün yarışmaya hak kazandığını açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, konuyla ilgili daha sonra şu bilgileri verdi; “Yarışmanın Ön Değerlendirme Kurulu, Elif Ergezen (belgesel film yönetmeni), Deniz Yavuz (sinema yazarı – araştırmacı), Selda Çiçek (sanat yönetmeni, yazar, yapımcı, yönetmen)’den oluştu.
Filmler, Reis Çelik (yönetmen), Selen Uçer (oyuncu) Veli Kahraman (belgesel film yönetmeni – sanat yönetmeni), Murat Başol (animasyon film yönetmeni) ve Zeynep Dadak (sinema yazarı)’dan oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek”

KISA FİLMCİLERE DESTEK YİNE ALTIN KOZA’DAN…

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, yaptığı yazılı açıklamasında daha sonra şunları söyledi;

“Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda her dalda ‘En İyi Film’ seçilen çalışmanın yönetmenine 10.000 TL. para ödülü verilecek. Ayrıca yarışmada “Jüri Özel Ödülü”ne layık görülen eserler 2.500 TL ile ödüllendirilecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Adana yurt içinden ve yurt dışından gelecek olan çok sayıda genç yönetmeni ağırlayacak.’Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda toplam 50.000 TL ödül dağıtılacak.

‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda ise her dört dalda ayrı ayrı olmak üzere ‘En İyi Film’ seçilen çalışmalara 7.500 TL ödül veriliyor. Yine her dört daldaki Jüri Özel Ödüllü alan eserler ise 1.500 TL’nin sahibi oluyor. Bu dalda verilecek toplam para ödülü ise 36.000 TL.

Geleceğin sinemacılarını oluşturacak genç yönetmen adaylarına, yıllardır büyük önem veren Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali, festival kapsamında düzenlenecek ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda ödül alan filmlerin dışında, finale kalan tüm yönetmenlere, bu yıl da her film için 600 TL, toplam 15.600 TL gösterim bedeli vererek örnek davranışını sürdürecek.”

Öte yandan, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda finale kalan eserlere, www.altinkozafestivali.org.tr adresinden ulaşılabileceği ifade edildi.

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali “ÉCU” ile Ortaklık Anlaşması Yaptı

Paris merkezli festival, Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile anlaşma imzaladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ortaklık anlaşması imzaladı.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile ortaklık anlaşması yaptı. Paris merkezli bu festival genellikle Avrupa’nın Sundance’ı olarak anılıyor ve kendi sözleriyle dünyanın en iyi bağımsız film yapımcılarının keşfine ve ilerlemesine adanıyor.

Her yıl gerçekleşen ÉCU, “hem biçim hem içerik olarak kalite, yenilik ve yaratıcılık” konusuna titizlikle dikkat edilerek seçilmiş bir film seçkisi sunuyor. Başvurular, yedisi Avrupalı olmayan film yapımcılarına (Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya’dan) açık olmak üzere 14 kategoride değerlendirilmekte ve 25 ödülle sonuçlandırılmaktadır.

Ana hedeflerinden biri Türkiye’den kadın sinemacılara uluslararası görünürlük sağlamak olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ÉCU ile yaptığı işbirliğinin harika sonuçlarını görmeyi ve sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İstanbul Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Film Festivali Başvuruları

8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak 41. İstanbul Film Festivali “Türkiye Sineması” bölümüne başvurular festivalin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2022’de 41. yılını kutluyor. 41. İstanbul Film Festivali’nin 8-19 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak 2022. Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sayfası film.iksv.org’da yer alıyor. Festivalin yönetmeliklerine de aynı adresten ulaşılabilir.

41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Başvuru için

Festivale başvurular, festivalin resmi sitesi film.iksv.org üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılıyor. Başvurular, 2021-2022 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istfilmfest41 etiketini kullanarak siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” İtalya’da En İyi Film Seçildi

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki Şafak Arasında

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, Avrupa’nın önemli film festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, İtalya’nın önde gelen festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde “En İyi Film” ödülü, “İki Şafak Arasında” filminin oldu.

“Olağanüstü yönetmenlik becerileri”

Yönetmen Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında”, festival jürisi tarafından övgüye layık görüldü. Jüri, filme ödül verme gerekçesi olarak, “Olağanüstü yazma ve yönetmenlik becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca, ağırbaşlılıkla yönetilen ve yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran, olgun bir film.” ifadelerini gerekçe gösterdi.

Festival yolculuğu devam ediyor

2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen film, Kadir’in fabrikasında bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor. Film, önümüzdeki günlerde 21. Eskişehir Film Festivali ve 10. Malatya Film Festivali’nde de gösterilecek.

“İki Şafak Arasında” filminin yer aldığı festivaller ve aldığı ödüller ise şöyle:

  • 69. San Sebastian Film Festivali / İspanya (Dünya Prömiyeri)
  • 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Jüri Özel Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Cahide Sonku Ödülü)
  • 45. Sao Paolo Mostra Film Festivali / Brezilya
  • 9. Boğaziçi Film Festivali (En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü)
  • 17. Free Zone Film Festivali / Sırbistan (En İyi Film Ödülü)
  • 32. Ankara Film Festivali
  • 22. Arras Film Festivali / Fransa
  • 7. Lima Semana Del Cine Film Festivali / Peru
  • 26. Gezici Festival
  • 39. Torino Film Festivali / İtalya (En İyi Film Ödülü)
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler