Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Öğrenci filmlerinde final heyecanı

Yayınlandı

tarihinde

Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’ndaki finalist filmler belli oldu.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 17 – 25 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenecek Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamındaki ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nın ön değerlendirme sonuçlarının belli olduğunu açıkladı.

“AKDENİZ ÜLKELERİNDEN ALTIN KOZA’YA BÜYÜK İLGİ”…

Festival kapsamında her yıl düzenlenen ve Akdeniz Bölgesi’nde yeralan ülkelerdeki kısa filmcilerin katıldığı Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na bu yıl yine ilginin büyük olduğunu vurgulayan Başkan Vekili Aldırmaz, yarışmaya Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Malta, Slovenya, Hırvatistan, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan, Kıbrıs, Suriye, Lübnan, İsrail, Ürdün, Filistin, Mısır, Libya, Tunus, Cezayir, Fas ve Türkiye gibi çeşitli ülkelerden toplam 526 çalışmanın başvurduğunu belirtti.

Başvuru yapan filmlerin, ‘Kurmaca’, ‘Belgesel’, ‘Canlandırma’ ve ‘Deneysel’ dallarında değerlendirileceğini ifade eden Aldırmaz, “Başvuru yapan eserlerden bu 4 dalda, toplam 86 film finalist oldu. Seçilen bu filmler, yarışmanın jürisini oluşturan Daniel Baschieri (Yönetmen – Yapımcı / Fransa), Finlay Pretsell ( Scottish Documentary Institute Temsilcisi- İskoçya), M.Géza M.TÓTH (Canlandırma Film Yönetmeni – Macaristan), Madeleine Bernstorff (Oberhausen Film Festivali Program Seçicisi – Almanya) ve Defne Gürsoy (Sinema Yazarı – Türkiye) tarafından değerlendirilecek” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİ FİLMLERİ ALTIN KOZA İÇİN YARIŞACAK

Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, ülkemizdeki güzel sanatlar ile iletişim fakültelerinin
sinema – televizyon bölümlerine devam eden lisans öğrencilerinin katılabildiği ve filmlerin yine ‘Belgesel’, ‘Canlandırma’, ‘Deneysel’, ‘Kurmaca’ dallarında değerlendirildiği Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışmasıyla ilgili olarak ise, yarışamaya bu yıl, ülkemizdeki çeşitli üniversitelerden anılan dört dalda 160 eserin başvurduğunu, eserlerden 34’ünün yarışmaya hak kazandığını açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, konuyla ilgili daha sonra şu bilgileri verdi; “Yarışmanın Ön Değerlendirme Kurulu, Elif Ergezen (belgesel film yönetmeni), Deniz Yavuz (sinema yazarı – araştırmacı), Selda Çiçek (sanat yönetmeni, yazar, yapımcı, yönetmen)’den oluştu.
Filmler, Reis Çelik (yönetmen), Selen Uçer (oyuncu) Veli Kahraman (belgesel film yönetmeni – sanat yönetmeni), Murat Başol (animasyon film yönetmeni) ve Zeynep Dadak (sinema yazarı)’dan oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek”

KISA FİLMCİLERE DESTEK YİNE ALTIN KOZA’DAN…

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, yaptığı yazılı açıklamasında daha sonra şunları söyledi;

“Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda her dalda ‘En İyi Film’ seçilen çalışmanın yönetmenine 10.000 TL. para ödülü verilecek. Ayrıca yarışmada “Jüri Özel Ödülü”ne layık görülen eserler 2.500 TL ile ödüllendirilecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Adana yurt içinden ve yurt dışından gelecek olan çok sayıda genç yönetmeni ağırlayacak.’Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda toplam 50.000 TL ödül dağıtılacak.

‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda ise her dört dalda ayrı ayrı olmak üzere ‘En İyi Film’ seçilen çalışmalara 7.500 TL ödül veriliyor. Yine her dört daldaki Jüri Özel Ödüllü alan eserler ise 1.500 TL’nin sahibi oluyor. Bu dalda verilecek toplam para ödülü ise 36.000 TL.

Geleceğin sinemacılarını oluşturacak genç yönetmen adaylarına, yıllardır büyük önem veren Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali, festival kapsamında düzenlenecek ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda ödül alan filmlerin dışında, finale kalan tüm yönetmenlere, bu yıl da her film için 600 TL, toplam 15.600 TL gösterim bedeli vererek örnek davranışını sürdürecek.”

Öte yandan, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda finale kalan eserlere, www.altinkozafestivali.org.tr adresinden ulaşılabileceği ifade edildi.

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler