Öğrenci filmlerinde final heyecanı

Festivaller Manşet

Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’ndaki finalist filmler belli oldu.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 17 – 25 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenecek Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamındaki ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nın ön değerlendirme sonuçlarının belli olduğunu açıkladı.

“AKDENİZ ÜLKELERİNDEN ALTIN KOZA’YA BÜYÜK İLGİ”…

Festival kapsamında her yıl düzenlenen ve Akdeniz Bölgesi’nde yeralan ülkelerdeki kısa filmcilerin katıldığı Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na bu yıl yine ilginin büyük olduğunu vurgulayan Başkan Vekili Aldırmaz, yarışmaya Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Malta, Slovenya, Hırvatistan, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan, Kıbrıs, Suriye, Lübnan, İsrail, Ürdün, Filistin, Mısır, Libya, Tunus, Cezayir, Fas ve Türkiye gibi çeşitli ülkelerden toplam 526 çalışmanın başvurduğunu belirtti.

Başvuru yapan filmlerin, ‘Kurmaca’, ‘Belgesel’, ‘Canlandırma’ ve ‘Deneysel’ dallarında değerlendirileceğini ifade eden Aldırmaz, “Başvuru yapan eserlerden bu 4 dalda, toplam 86 film finalist oldu. Seçilen bu filmler, yarışmanın jürisini oluşturan Daniel Baschieri (Yönetmen – Yapımcı / Fransa), Finlay Pretsell ( Scottish Documentary Institute Temsilcisi- İskoçya), M.Géza M.TÓTH (Canlandırma Film Yönetmeni – Macaristan), Madeleine Bernstorff (Oberhausen Film Festivali Program Seçicisi – Almanya) ve Defne Gürsoy (Sinema Yazarı – Türkiye) tarafından değerlendirilecek” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİ FİLMLERİ ALTIN KOZA İÇİN YARIŞACAK

Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, ülkemizdeki güzel sanatlar ile iletişim fakültelerinin
sinema – televizyon bölümlerine devam eden lisans öğrencilerinin katılabildiği ve filmlerin yine ‘Belgesel’, ‘Canlandırma’, ‘Deneysel’, ‘Kurmaca’ dallarında değerlendirildiği Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışmasıyla ilgili olarak ise, yarışamaya bu yıl, ülkemizdeki çeşitli üniversitelerden anılan dört dalda 160 eserin başvurduğunu, eserlerden 34’ünün yarışmaya hak kazandığını açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, konuyla ilgili daha sonra şu bilgileri verdi; “Yarışmanın Ön Değerlendirme Kurulu, Elif Ergezen (belgesel film yönetmeni), Deniz Yavuz (sinema yazarı – araştırmacı), Selda Çiçek (sanat yönetmeni, yazar, yapımcı, yönetmen)’den oluştu.
Filmler, Reis Çelik (yönetmen), Selen Uçer (oyuncu) Veli Kahraman (belgesel film yönetmeni – sanat yönetmeni), Murat Başol (animasyon film yönetmeni) ve Zeynep Dadak (sinema yazarı)’dan oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek”

KISA FİLMCİLERE DESTEK YİNE ALTIN KOZA’DAN…

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, yaptığı yazılı açıklamasında daha sonra şunları söyledi;

“Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda her dalda ‘En İyi Film’ seçilen çalışmanın yönetmenine 10.000 TL. para ödülü verilecek. Ayrıca yarışmada “Jüri Özel Ödülü”ne layık görülen eserler 2.500 TL ile ödüllendirilecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Adana yurt içinden ve yurt dışından gelecek olan çok sayıda genç yönetmeni ağırlayacak.’Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda toplam 50.000 TL ödül dağıtılacak.

‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda ise her dört dalda ayrı ayrı olmak üzere ‘En İyi Film’ seçilen çalışmalara 7.500 TL ödül veriliyor. Yine her dört daldaki Jüri Özel Ödüllü alan eserler ise 1.500 TL’nin sahibi oluyor. Bu dalda verilecek toplam para ödülü ise 36.000 TL.

Geleceğin sinemacılarını oluşturacak genç yönetmen adaylarına, yıllardır büyük önem veren Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali, festival kapsamında düzenlenecek ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda ödül alan filmlerin dışında, finale kalan tüm yönetmenlere, bu yıl da her film için 600 TL, toplam 15.600 TL gösterim bedeli vererek örnek davranışını sürdürecek.”

Öte yandan, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda finale kalan eserlere, www.altinkozafestivali.org.tr adresinden ulaşılabileceği ifade edildi.

Sabah

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up