Ödüllü Belgesel “Maddenin Halleri” Biz de Varız! Seçkisinde Çevrimiçi Yayınlanacak

Etkinlikler Günün Haberi

Antalya ve İstanbul film festivallerinde En İyi Belgesel seçilen Deniz Tortum filmi “Maddenin Halleri” 27 Aralık’ta seyirciyle buluşuyor.

Antalya Altın Portakal Film Festivali ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel seçilen, Engelsiz Filmler Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanan Deniz Tortum filmi Maddenin Halleri, 2020’nin son gösterimini İstanbul Modern Sinema’nın Biz de Varız! programında yapıyor. Türkiye sinemasının öne çıkan bağımsız yapımlarını buluşturan ve 9 yıldır sinemamızın en önemli seçkilerinden birine dönüşen Biz de Varız! kapsamında seyirciyle buluşacak olan film, 27-29 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

Katılımın sınırlı sayıda olacağı ve istanbulmodern.org üzerinden gerçekleşecek gösterimin son gününde ayrıca film ekibinin katılacağı bir söyleşi yapılacak. Saat 20:00’de başlayacak söyleşi, İstanbul Modern’in YouTube kanalında yayınlanacak.

Ocak ayında 48. Rotterdam Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve DokuFest’te yarışan  Maddenin Halleri, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıç tarihi olan 1827 yılında kurulan ve ülkenin en önemli sağlık kuruluşlarının başında gelen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki gündelik hayatı mercek altına alıyor. 2018’den beri süren ‘yerinde dönüşüm’ çalışmalarında “ömürleri bittiği” gerekçesiyle yıkılan Cerrahpaşa binalarının son zamanlarına da tanıklık eden belgesel; sağlık çalışanlarının hastane çatısı altında olup bitenle başa çıkabilme yetilerini, hastaların beden ile kurdukları kırılgan ilişkiyi ve hemen dışarıdaki Türkiye’yi de izliyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up