Ocar Ödülünü Reddedenler ve Almayanlar

Liste

92. Akademi Ödülleri yaklaşırken sinema dünyasının nabzını tutan Oscar heykelciğini geri çeviren ve almayan isimleri sizler için listeledik.

George C. Scott

“Patton” filmi ile En İyi Aktör adaylığını reddeden George C. Scott, Oscar Akademisi’ne, töreni saçma bulduğunu ve eğer ödülü kazansa dahi kabul etmeyeceğini bildirir. Akademi her şeye rağmen Scott’ı ödüle layık görür.

Paul Newman

6 adaylık ve Oscar Onur Ödülü’nden sonra sonunda En İyi Aktör Oscar’ını “Paranın Rengi” ile 1987 yılında kazanan Paul Newman ödülü kabul etmek için törende yer almaz. Newman’ın bu sözleri söyler: “Bu güzel bir kadını 80 sene boyunca kovalamaya benziyor. Sonunda yumuşuyor ama sen de ‘Çok özür dilerim, yoruldum’ diyorsun.”

Marlon Brando

Baba filmindeki Vito Corleone rolüyle 1973 yılında Oscar ödülüne aday olduğunu öğrenen Marlon Brando, Akademi Ödülleri’ni boykot eder. Ödül törenine kendi yerine temsilci olarak Amerikan yerlisi diğer bir deyişle Kızılderili aktivist Sacheen Littlefeather’ı yollar.

Peter O’Toole

44 yıl içinde, En İyi Erkek Oyuncu ödülüne sekiz kez aday gösterilip ödülü hiç kazanamayan aktör Peter O’Toole, 2003 yılında layık görüldüğü Oscar Onur Ödülü’nü reddeden ilk isim olur.

Roman Polanski

“Piyanist” filmiyle 2003 yılında kazandığı En İyi Yönetmen Oscar’ını almak için törene katılmayan Roman Polanski’nin ödülünü onun adına aktör Harrison Ford kabul eder.

Alice Brady

1937 yılında “In Old Chicago”daki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan Alice Brady törene katılmaz. İsmi açıklandığında onun adına bir adam sahneye çıkar ve ödülü alır. Ancak adam ve ödül hiçbir zaman bulunamaz. Akademi de Brady’ye yeni bir ödül gönderir.

Terrence Malick

Oscar ödül törenlerini boykot eden bir diğer isim olan usta yönetmen Terrence Malick,”İnce Kırmızı Hat” filmi ile 1998 yılında iki ayrı kategoride aday gösterildiğinde dahi törene katılmayı reddeder.

Katharine Hepburn

Dört ödülle hala en çok Oscar ödülü sahibi oyuncu olan Katharine Hepburn, ödüllerini kabul etmek için hiçbir zaman törene katılmaz ancak ödülleri de hiçbir zaman reddettiğini açıklamaz.

Stanley Kubrick

En İyi Yönetmen Oscarı’nı hiçbir zaman kazanamayan usta yönetmen Stanley Kubrick, 1969 yılında çektiği bilimkurgu efsanesi “2001: Uzay Yolu Macerası” ile En İyi Görsel Efekt dalında oscarı kazandığında da törende yer almaz.

Eminem

2002 yılında “8 Mil” filminde hem başrol oynayıp hem de müziklerini yapan rap şarkıcısı Eminem, katılmadığı ödül töreninde “Lose Yourself” isimli parçasıyyla “En İyi Orijinal Şarkı” Oscarını kazanır.

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up