Bizimle İletişime Geçin

Manşet

‘O’ senarist konuştu

Yayınlandı

tarihinde

“Dizide çok saçmalıyoruz ama hepimizin hayatı gibi komik, hüzünlü ve saçma. En azından benimki öyle”

Kısa sürede fenomene dönüşen TRT’nin absürd dizisi ‘Leyla ile Mecnun’un 25 yaşındaki senaristi Burak Aksak, “Dizide çok saçmalıyoruz ama hepimizin hayatı gibi komik, hüzünlü ve saçma. En azından benimki öyle” diyor.

Geçen yıl TRT’de yayımlanan ‘Ramazan Güzeldir’ dizisi, şimdi ise yine TRT’de bir fenomene dönüşen ‘Leyla ile Mecnun’… Henüz 25 yaşındasınız… Bildiğim kadarıyla sinema okumadınız, nasıl girdiniz bu dizi, sinema işlerine?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi’ni kazandım 2005’te, okulla çok alakasızdım, orada yarım dönem okuduktan sonra bıraktım, şimdi dizideki Mecnun misali Açıköğretim’de Kamu Yönetimi okuyorum. Okulu bıraktıktan sonra tamamen kısa filme yöneldim. Festivallerde biraz tanınmaya başlamıştım. Plato Film’den burs verdiler. Bursun amacı eğitimin sonunda kısa film çekmekti. Ben zaten kısa film çekiyordum. Onlar da beni Ayla Algan’a yönlendirdiler, üç sene onunla beraber devam ettim.

Peki televizyoncuları nasıl ikna ettiniz? Kolay değildir ilk başta…

TRT’de Bülent Ata diye benim çok sevdiğim biri var, bu mizahı o çok iyi anlıyor, ‘Ramazan Güzeldir’i o da çok sevmişti. TRT’nin kurulunda da çok sevmişlerdi. ‘Ramazan Güzeldir’ çok konsept bir işti, ramazana özgü bir durumdu. Ama oradaki o dili, o mizahı gördüler ve başka bir şey daha yapmak istemişlerdi. Kafamda bazı absürd denilebilecek saçma şeyler vardı. Bu fantastik dünyayı yakalayabilecek adam da Onur Ünlü diye düşündük. Bundan çok mutluyum gerçekten. Bu işi onun yapıyor olması, işe çok büyük bir artı kattı.

Onur Ünlü’yle daha önceden tanışıyor muydunuz?

Filmlerinden biliyordum. Şiirlerini de seviyordum. Çok istiyordum bu projeyi onun yapmasını. Senaryo ona gitmiş. Bir sabah beni aradı, ‘Ben Onur Ünlü ve biz bu işi yapacağız’ dedi. Bu kadar hızlı gelişeceğini hiç tahmin etmiyordum. Senaryoyu beğenir mi beğenmez mi bilmiyordum.

Böyle absürd bir ‘Leyla ile Mecnun’ fikrinin nasıl ortaya çıktığını merak ediyorum.

Başlarken bu dizi belli saçmalıklar içersin, çok absürd olsun diye başlamadım. Çok sıkıntılı bir dönemdi aslında benim için. İşimi bırakmıştım, evdeydim ve bir şey yapmam lazımdı. Ne yapacağım ben diye düşünüyordum. Böyle bir durumda size, şunu yap senin için iyisi bu diyebilen birine ihtiyaç duyuyorsunuz. Ak sakallı dede figürü canlandı gözümde. Peki bu bir âşığa yardım ederse ne olur diye düşünürken Leyla ile Mecnun geldi aklıma. Aslında biz insan hayatının hikayelerini anlatıyoruz ‘Leyla ile Mecnun’da. En temel şey bu. Çok saçmalıyoruz ama özünde hepimizin hayatı gibi komik, hüzünlü ve saçma. En azından benim hayatım öyle. Ne yaşamışım diye baktığım zaman geri, kendimi komik, hüzülü ve saçma buluyorum.

Aslında böyle bıçak sırtı bir proje ya fenomene dönüşür ya da kimse anlamaz ve rezil olunur. Peki siz böyle fenomene dönüşeceğini düşünmüş müydünüz?

Başta kötü bir düşüncemiz vardı daha sonra dedik ki boşverelim hiçbir şeyle kıyaslamayalım. Biz iyi bir iş yapıyoruz. Farklı bir şey olacağı kesindi. Bu kadar büyük iş yapacağını bilmiyorduk ama. Bu bir kimya işi. Kadro çok güzel. Onur ağabey ilk defa başına böyle bir şey geldiğini söyledi. Benim için de öyle.

Dizi ilk bölümünden itibaren özellikle de sosyal medyada, sözlüklerde patladı. O noktada ‘Tamam oldu bu iş’ dediniz mi?

Dün 22’nci bölümü yazdım daha hâlâ diyemiyorum. Başarılı bir iş için ‘olmuş’ demek biraz riskli. Çünkü aynı başarıyı diğer bölümlerde devam ettirebileceğinizi bilmiyorsunuz.

Sözlüklerden anladığımız kadarıyla çok dikkatli bir izleyici kitleniz var. Her şeyin altında bir şey arıyorlar. Sizin gönderme yapmadığınız ama onların bulduğu bir şeyler var mı?

Tabii, yabancı bir diziye çok güzel bir gönderme yapılmış demişler geçenlerde. Oturup göndermeler yapalım diye başlamıyoruz işe. Bu hikayeyi yazarken ben masa başında geliyor göndermeler. Bilinçaltından çıkıyorlar.

Dizide ‘Tatar Ramazan’dan ‘Matrix’e, ‘127 Saat’e birçok filme de gönderme oluyor. Facebook sayfanızda da ‘Ne de güzeldi beraber izleyemediğimiz filmler’ diye onlarca filmin fotoğrafları var.
Orada kişisel olarak beğendiğim filmler var. Biriyle bir film izlersiniz ve o film onunla izlediğiniz için güzel olur, tekrar izleyince aynı olmaz dersiniz. Ama sonra filmi tek izlersiniz ve o film gene de güzeldir.

Attila İlhan’dan, Cemal Süreya’ya edebi metinlerden alıntılar bolca. Bu tür edebi alıntıları popüler kültür örneği bir diziye yedirme amacı nedir? Hatırlatma, ilgi çekmek, izleyenin bu ne deyip araştırması… Hangisi?

Başta öyle bir misyon üstlenmedim. Ben bunu da senaryoya koyayım, insanlar bilsin diye değil, bunlar zaten bilinen edebiyatçıların bilinen şiirleridir. Ben bu edebiyatçıları çok seviyorum. Yaptığınız bir işte, kurduğunuz bir cümlede sevdiğiniz şairlerden ya da mesela Sait Faik’ten bir şeyler olması sizi mutlu ediyor. Sadece hatırlatmak değil, onların oradaki varlığı beni mutlu ediyor.

Çok gençsiniz ama dizide 80’ler, 90’lar kuşağının çocukluğuna ait pek çok şey var. Bu nasıl oluyor?

Aslında 90’lar kuşağı dediğimiz şey 80’ler kuşağıyla neredeyse aynı şey. Mahalle kültürü dediğimiz şey var biraz da. Mahalle durumu 70’lerden beri aynıdır. Babalarınız ve sizin o çevrede yaşadığınız şeyler birbirine yakındır. Böyle bir gidiş var. Bazı temel şeyler hiç değişmiyor. İskender ve Mecnun’un durumu gibi. En zengininden en fakirine aynıdır, baba sever ama sevdiğini söyleyemez durumu…

Siz nasıl bir ortamda büyüdünüz? Şehirde mi kasabada mı?

Ben şehirde, İstanbul’da büyüdüm. İlkokul 5’e kadar sokaktaydım. O mahalle dediğimiz şeyin içindeydim. Daha sonra taşındık ve o yeni mahalleye adapte olamadım. Ondan sonraki bütün hayatım evde geçti. Kitap okumaya başladım. Filmler falan derken, yedik kafayı!

Dizide yönetmenlerin (Onur Ünlü ve Murat Onbul) müdahaleleri, oyuncuların doğaçlamaları beklentini karşılıyor mu? Bazı senaristler her şeyin yazdıklarıyla bire bir olmasını ister.

Başta bir korkum vardı. Ben bir hikâye anlatıyorum. Oturup bir sezon boyunca ne işleyeceğiz diye konuşmadık. Benim ruh halim nasılsa ona göre yazıyorum. Kişisel acılar, kişisel yaşantılar olduğu için başta bir çekince oldu. Ne yaparlar acaba diye. O kritik noktaları çok iyi biliyorlar. Birbirimizi çok iyi tanımaya başladık. Aynı şeylere gülüyoruz, aynı şeylerden hoşlanıyoruz. Çok güzel bir iş çıkarıyorlar doğaçlama yaptıklarında. Doğaçlama yapmasalar bile bana öyle gelen sahneler var. En çok onlar hoşuma gidiyor. O kadar güzel oynamışlar ki doğaçlama zannediyorum.

Evet, oyuncular kendileri bulmuş gibi coştukça coşuyorlar dizide.
Dizideki oyunculardan başkasını bu dizide düşünemiyorum. Mecnun’u Ali Atay, İsmail Abi’yi Serkan Keskin, İskender’i Ahmet Mümtaz Taylan, Erdal Bakkal’ı Cengiz Bozkurt’tan başkası oynayamazmış gibi geliyor. Dizinin hayranı olduğum için belki de başka oyuncuları onların yerinde düşünemiyorum. Onların doğaçlamaları benim bir sonraki bölümümde malzeme olabiliyor. Farkında olmadan paslaşıyoruz, böyle bir durumumuz var.

Örnek verebilir misin? Mesela İsmail abinin (Serkan Keskin) ‘Ağzının dediğini kulağın duysun’ deyimini bir türlü söyleyememesi gibi…

Evet, böyle saçmalar oldu, daha sonra biz onu her bölümde farklılaştırarak devam ettirmeye çalıştık. Daha önemli bir şey var mesela… Bir sahnede nişanı basar Mecnun. Leyla gittikten sonra Mecnun’la Arda’nın iki kelimelik bir repliği vardı. Çekimde “Hakikaten atla mı geldin?” diye başladılar, uzattıkça uzattılar. O sahneden sonra anladık ki, aslında arada Leyla olmasa Arda ile Mecnun çok iyi arkadaş olabilirler. Sadece bir doğaçtan çıkan bir şeydi. Çok da güzel oldu.

Oyuncular ortamla ilgili ‘Tiyatro kumpanyasında gibiyiz’ diyorlar, siz de öyle hissediyor musunuz?

Geçenlerde diziye konuk oyuncu olarak gelen arkadaşlardan biri ‘Dizi çekerken, açı ayarlanır, belli bir kadraj yapılır, bu kadrajın dışına çıkmamak gerekir. Sizin dizide oyuncular önce genel planda oynuyorlar, sonra onların oyununa göre kadraj yapılıyor” dedi. Bence o kumpanya havasını veren de bu. Ben de yazarken çok keyif alıyorum.

Espriler çok zekice, yerli yerinde, dozunda… Bunun bir formülü var mı?

Hiç yok. Hiç bilmiyorum bunun dozu nedir. Bazen çok mu kaçırdım acaba dediğim yerler oluyor. Bir dizi senaryosu yazmak, yazarlığın esnaflık hali gibi bir şey. Hep yazıyorsunuz. Bozuk mal satmayan bir esnaf olmaya çalışıyoruz.

Dizide komedi, hikaye erkek karakterler üstünden yürüyor. Kadın karakterler geri planda kalıyor. Dizi hakkındaki tek eleştiri bu.
Benim hikâyemde erkekler kadınlara âşık olur. O nedenle Yavuz da İsmail de Mecnun da böyle adamlar, kadınlara âşık oluyorlar. Bir kadın dünyasına girip oradan bir şeyler anlatmak benim açımdan zor. Bilmediğim şeye temkinli yaklaşıyorum. Yapmayacağız diye bir şey yok.

Dizinin şarkıları da fenomen oluyor. Sözlerini siz mi yazıyorsunuz?
Hayır. Ali Atay ve Osman Sonat ve müzisyenler yazıyor. Onlar kafa kafaya veriyorlar ve bir şeyler yapmak istiyorlar. Yeni sezonda da Leyla’nın dönüşüyle ilgili bir şarkı hazırlayacaklar. Ben de katılacağım onlara. Ben sadece bölüm şarkılarını seçiyorum.

Ne zaman bir Burak Aksak filmi izleyeceğiz?

Para bulduğum an film çekmek istiyorum. Buradan yapımcılara sesleniyorum. Senaryom hazır. Ama dizi gibi komik değil. Sponsor bulamasam da, kendi kazandıklarımla bir şeyler yapmak isterim. Para almadan oynayacak oyuncular var, onları oynatabiliriz.

‘Leyla ile Mecnun’ film olacak mı?

Dizi kısa bir süre içinde biterse filmini çekebiliriz. Onur abinin de benim de kafamda bir hikaye var ama ikimiz de üzerinde hiç konuşmuyoruz ki sonra elimizde malzeme kalsın. Uzarsa diziye de yedirilebilecek bir hikaye.
‘Leyla ile Mecnun’un yeni sezon bölümleri 8 Ağustos Pazartesi gününden itibaren TRT 1’de.

İçki yasak öyleyse üzüm yesinler…

Genelde RTÜK’ün, özelde de TRT’nin içki ve sigara yasaklarını dizide çok güzel ti’ye alıyorsunuz. İçki yerine üzüm, erik, incir… Sigara yerine sakız filan. Bu konuda uyarı geliyor mu size?

Şu ana kadar gelmedi. İnşallah bu röportajı okuduktan sonra da gelmez! RTÜK’ün ekranlarda belli yasakları var. Bu belli şeyleri yapamamak insanı kısıtlıyor gibi gözükür. Ama aslında sizin yaratıcılığınızı da artırır. Benim alanım bu, ben bunları yaparım, seyirci sıkılmış olur ama ben gene de paramı alırım. Bir bu mantık vardır bir de bundan sıkılma durumu vardır. Açıkçası her tür yasak beni sıkar. Sansür bana çok saçma gelir. Nasıl atlatabilirim, ne yaparım da bana dokunamazlar? Günlük hayatta sigara, içki kullanan insanlar var. Bunların olmadığı bir dünya yaratacaksak bu gerçeküstü bir dünya olur.

Radikal

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum

2 Comments

  1. calarsanda dogru

    16 Nisan 2013 at 18:04

    senaryoyu facebooktan birinin oynadığı oyunu çalmak marifet olsa gerek.Espriler çok zekice, yerli yerinde, dozunda… Bunun bir formülü var mı var oda bir yaşın olgunluğu büyük bir tercübe sahibi olmasın ben gülerim senin gibi yalancıya

  2. deniz ak

    17 Nisan 2013 at 01:33

    kusura bakmayın ama “laf söledi bal kabağı gel bize bazı bazı” derler bizim orada sizin bu yazdıklarınıza

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Metafor Dolu 10 Film

Anlam karmaşası içerisinde beyaz perde.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema duyguların dışa vurumlarından oluşan; insanı insana, insanla anlatan sanat dallarından biridir. Hal böyleyken bazı yapımlar yansıtmak istediği duygu ve düşünceleri seyircinin kucağına bırakıp kaçarken, kimi filmler metafor aracılığıyla temellendirmelerini yapar. İşte etkisinden çıkmayacağınız ‘Metafor Dolu 10 Film‘ sizlerle. İyi seyirler.

İz Sürücü (1979) Stalker IMDb 8,2

Uzak bir gelecekte, bambaşka bir yaşam düzeni içerisinde, ismi olmayan bir ülkede, dünyaya düşen dev göktaşı yaşamı yerle bir ederken Zone adında esrarengiz, yeni bir bölge oluşmuştur.

Bu bölgeden içeriye girebilen insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair söylentiler vardır. Askerler tarafından korunan Zone bölgesine sadece gerekli olgunluğa erişmiş cesur Stalker’lar girebilmekte, bölgeye giren insanlara eşlik etmektedirler. Kahramanımız Stalker, ailesinin tüm itirazlarına rağmen bölgeye girmek isteyen bir bilim adamına ve bir yazara eşlik etmeye karar verir.

Stalker, dev bir göktaşının yaşamı alt üst etmesinin akabinde oluşan esrarengiz Zone bölgesi ve buraya girmek isteyen bir bilim insanı ile yazara eşlik eden bir Stalker’ın hikâyesini anlatıyor.

İhtiyarlara Yer Yok (2007) No Country for Old Men IMDb 8,1

Llewelyn Moss, bir olay yerinde bulduğu çantayı alır ve başını hiç ummadığı bir belaya sokar. Artık peşinde bir kiralık katil vardır. Moss bir Vietnam gazisidir ve bir şekilde uyuşturucu olaylarının ortasında soruna dönüşen bir meseleye karışır. Peşindeki katil Anton Chigurh planı konusunda kararlıdır çünkü işini yarım bıramak niyetinde değildir. İşin için çok sayıda masum insanın ve suçluların da karışacağı soluk soluğa bir takip başlayacaktır.

Bugün Aslında Dündü (1993) Groundhog Day IMDb 8,0

Hava durumu spikeri olan Phil Connors Pennsylvania’daki bir kasabaya geleneksel Groundhog Day şenliklerini görüntülemek için gönderilir. Kendini beğenen ve kibirli biri olan Phil, kasabadaki bu basit ve sıradan insanlarla bir arada olmaktan hiç hoşlanmaz. Berbat bir gün geçirir ve kar fırtınasından dolayı yollar kapandığı için orada sabahlamak zorunda kalır. Tek istediği bu ortamdan bir an önce kurtulmaktır ama sabah uyandığında anlamakta zorlanacağı bir şeyle karşılaşır. Zaman döngüsüne yakalanmış ve o nefret ettiği günü her gün yeniden yaşamak zorundadır. Tek çaresi gününü güzel geçirmeyi sağlayacak şeyler bulmak olan Phil her gün aynı şeyleri yaşıyor olmanın da avantajını kullanmaya başlar. Bill Muray’ın kendisine hayran bırakacağı Harold Ramis imzalı bu film eğlenceli bir klasik.  

Persona (1966) IMDb 8,1

Persona, Bergman filmografisinin en şaşırtıcı ve en aykırı parçası. Yönetmenin ustalığının ve modern sinemayı etkilemekle kalmayıp onu nasıl büyük ölçüde kendinden çıkardığının en güzel kanıtlarından biri. Sinamotografisinin ustalığını bir yana bırakırsak, buradaki sinema dilinin günümüzdekinden geri kalan yanı yok. Sinematografi de işin içine girdiğinde Bergman fersah fersah öteye gidiyor. Kuralları kim koydu diye merak ediyorsanız işte size Bergman, sinemanın gerçek babası. Örneğin Lynch Mulholland Çıkmaz’ını yazarken bu filmi en az on kez izlemiş olmalıdır.

Solaris (1972) Solyaris IMDb 8,1

Ağır işleyen filmlerindeki muhteşem görsellikle sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan Rus yönetmen Andrey Tarkovskiy’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Solyaris”, Tarkovsky’nin en önemli yapımları arasında yer alır. İnsanlığın sadece utanç duygusuyla kurtulabileceğine inanan yönetmen, Solaris gezegeni bölgesine kurulu olan bir uzay istasyonunda iki bilim adamının yaşadığı insanlık deneyimini aktarıyor.

Doktor Kris Kelvin, gönderilen bilim insanlarının geri dönmediği Solaris gezegenine gider. Burada olup bitenleri anlamaya çalışan Doktor, kısa bir süre sonra gezegenin sırrını anlayacak ve büyük bir vicdan muhasebesi yaşayacaktır.

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar (2003) Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom IMDb 8,0 

Mevsimler ve doğanın o kusursuz çağrısı, yarattığı teslimiyet arzusu belki de başka hiçbir şeyde benzeri olmayan. Yüzen bir ev ki doğaya dair ne varsa muhteşem olan onu çevrelerken o göl ortasında yüzmekte. Yaşlıca bir rahip ve kendisine refakat eden diğer genç-çocuk rahip adayı.Yaşlı rahip, ona her şeyi bilgelikle ama bir o kadar da doğal bir akış içinde öğretir. Bu şekilde geçip giden mevsimler ile büyüyen çocuğun geçirdiği evrim, son derece doğal bir ahenk içinde ilerlerken sıra artık büyümüş olan çocuğun öğrendiklerini gerçek hayata nasıl yansıtacağını görmeye gelir. Ufak yaştan beri öğretilen erdemlere rağmen asıl öğretimin hayatın kendisi tarafından yapıldığının farkında olan bilge rahip için ise bekleme ve görme zamanıdır. Gerçek bir görsel şölen olarak beyazperdeye yansıyan ve gösterildiği bütün festivallerde büyük beğeni ile karşılanan bir film.

Hiç Bitmeyen Öykü (1984) Die unendliche Geschichte IMDb 7,4  

Zorbalığa uğrayan Bastian, okulunun tavan arasına kapanır ve ejderhalar, yarış salyangozları gibi sihirli yaratıkların ülkesi Fantasia hakkında bir kitap okumaya başlar.

Kaynak (2006) The Fountain IMDb 7,2

Ölümsüzlüğün ağacı: Hayat Ağacı.

The Fountain, bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için giriştiği ebedi savaşımı anlatan bir yolculuk. Destansı yolculuk, 16. Yüzyıl İspanya’sında bir fatih olan Tomas’ın (Hugh Jackman), ölümsüzlük bahşettiğine inanılan efsanevi bir varlık olan Gençlik Çeşmesi’ni aramaya çıkmasıyla başlar. Hikaye, modern bir bilim adamı olan Tommy Creo, sevgili karısı Isabel’ı yavaş yavaş öldüren kanseri tedavi edebilmek uğruna ümitsiz çırpınışlarını anlatarak devam ediyor. 26. Yüzyılda derin uzayda yolculuk eden astronot Tom, kendisini bin yıldır yiyip bitiren gizemleri kavramaya başlar. Bu bin yıla yayılan üç hikayede, tüm zamanların Thomas’ı olan savaşçı, bilimadamı ve kaşif; hayat, aşk, ölüm ve yeniden doğuş kavramlarıyla yüzleşir. Bu üç adamın hikayesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır.

Eraserhead (1977) IMDb 7,4

Sinema tarihinin en orjinal filmlerinden birisi olan film, David Lynch’in ilk uzun metraj filmidir. Dev makinelerin çalıştığı dumanlarla kaplı bir evrende geçen filmde Jack Nance’in canlandırdığı Henry Spencer’ın özürlü kız arkadaşı olan Mary X’den (Charlotte Stewart) mutant bir çocuğu olur. Bu öykü etrafında ilerleyen film, 30 dakika boyunca Spencer’ın kabusuna bizi davet eder. Filmde Henry Spencer evi terk eden kız arkadaşının öfkesini bebeğini öldürerek dindirir. Bir sürü rahatsız edici imge, izleyicinin algısını allak bullak eden bir ses bandı ve siyah-beyaz görüntüleriyle, ‘Eraserhead’ bir deneysel sinema başyapıtıdır. Filmde fantastik görüntüler çoğunluktadır.

Kutsal Motorlar (2012) Holy Motors IMDb 7,1

Cesar o gün her sabah yaptığı gibi işe gitmek için elinde çantası, yaşadığı görkemli malikaneden çıkar, beyaz limuzinine doğru yürür. Çevresindeki korumalar ona eşlik ederken, şoförü Celine kendisine kapıyı açar ve yol boyunca o gün tamamlamaları gerekan randevularından konuşurlar. Cesar eline yaşlı bir kadın peruğu alıp onu düzeltmeye başlayıncaya dek her şey normal gibi görünmektedir. Peki gerçekten her şey bu kadar normal midir.

Prometheus (2012) IMDb 7,0

Tekrar bilim-kurgu türüne dönüş yapan kült yönetmen Ridley Scott’ın önderliğinde Alien’ın köklerine yapılan bu yolculuk, hayatın başlangıcına dair araştırma yürüten bir ekibin evrenin en karanlık noktasında yaşadıkları maceralara odaklanıyor. Ekibin insanoğlunun geleceğini korumak adına girdiği bu savaş, her şeyin sonu olabilir.

Ters Yüz (2015) Inside Out IMDb 8,1  

Ters Yüz, küçük bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını geride bırakan Riley’ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe, Korku, Öfke, Nefret ve Üzüntü. Riley’in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır.

Okumaya Devam Et

Liste

İlişkilere Gerçekçi Bakan 10 Film

Pembe tabloların dışından.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki insan birbirini sever, engeller aşılır ve sonsuza dek mutlu yaşanır. Ya da iki insan birbirini sever, ardından tanımaya başlarlar birbirlerini. Seni tanıdığı için memnun olanlar, seni yavaş yavaş tanımaya başlarlar ya da keşke tanımasaydım olur cümleler… Ya da tanıştıkça yabancı olunur…. Veya tanıdıkça bağlar kuvvetlenir. Bir arada olmak, hayatına birini almak en başından bir tavizdir, hayatının sana ait olan kısmının bir kısmını bir başkasının kontrolüne, denetimine bırakırsın. Özgürlüğünü, yani en değerli şeyini, armağan edersin sevdiğin için… Sonra tutsaklık seni rahatsız eder, gardiyanın da seni daha da tutsak etmek ister, iki insan birbirine hem mahkum hem de gardiyandır aynı zamanda… Aşağıda aşk, evlilik gibi mevzular üzerine gerçekçi bir takım şeyler söyleyen filmler var. Bazıları direkt bu mevzuya dalarken bazıları da dolaylı yoldan dokunuyor meseleye. İyi seyirler.

Aç Kalpler

Aç Kalpler (2014) Hungry Hearts IMDb 64

Venedik Film Festivali’nde hem En İyi Erkek Oyuncu hem de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan yapım, birbirlerine ilk görüşte aşık olan bir çiftin sıra dışı hikayesini anlatıyor. Filmin başrollerinde yeni Star Wars serisinde de rol alacak olan, Inside Llewyn Davis, Frances Ha ve Girls dizisinden tanıdığımız yükselen yıldız Adam Driver ve performansıyla bol övgü toplayan Alba Rohrwacher bulunuyor.

ude (Adam Driver) ve Mina (Alba Rohrwacher), New York’ta tesadüf eseri tanışıp beraber olmaya başlarlar. Jude’un hareketli kişiliğini Mina sakinliğiyle tamamlayınca, kusursuz ilişkileri evliliğe kadar gider. Ancak bu kusursuz denge, bebeklerinin dünyaya gelmesinin ardından bozulur ve çiftin aslında ebeveynlik konusunda birbirlerinden çok farklı düşündükleri ortaya çıkar. Mina vegan beslenme ve arınmayı bir saplantı haline getirmiştir ve ağır bir diyet yapmaktadır. Üstelik bu diyeti bebeğine de uygulamaya çalışmaktadır. Bebeğin büyüme sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını gören Jude, duruma müdahale etmeye çalışır ancak bu bir ölüm kalım savaşına dönüşecektir.

____

Nights and Weekends

Nights and Weekends (2008) IMDb 6.2

Mattie ve James birbirlerine aşıklar. Ancak birbirlerinden uzak geçen onlarca sabah ve aralarındaki binlerce kilometre ilişkilerini yiyip bitiriyor. New York ve Şikago arasındaki mesafe ile boğuşurken, birbirlerini gördüklerinde ilişkilerinin tatlı anları değil, zorlukları öne çıkmaya başlıyor.
___

Blue Valentine

Aşk ve Küller (2010) Blue Valentine IMDb 7.4

Dean ve Cindy’nin evlilikleri büyük bir başarısızlığa uğramıştır. Hayatlarının bu trajik sürecinde çift, gençlik yıllarına ve birbirlerine aşık oldukları zamanları hatırlamaya çalışırlar. Film zıt kavramları karşı karşıya getiriyor. Sevgi nefrete, geçmiş günümüze, hayal gerçeğe, gençlik yaşlılığa, erkek kadına karşı geliyor.
_____

L'avenir

Gelecek Günler (2016) L’avenir IMDb 7.0

Mia Hansen-Løve’ın Berlin’den Gümüş Ayı ödülüyle döndüğü filmi Gelecek Günler, evli ve iki çocuklu felsefe öğretmeni Nathalie, işi, annesi ve evliliği arasında sıradan bir tempoda yaşamını sürerken başına gelenler yüzünden yeni bir hayat kurmaya doğru adım atar.
____

Prensim

Prensim (2015) Mon roi IMDb 6.1

Her aşk, zaman içerisinde bir enkaza dönüşmez mi? Ödüllü yönetmen Maïwenn’in son filmi, bildiğiniz aşk filmlerine pek benzemiyor. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan film; acı ve özlem, tutku ve ihanet arasında gidip gelen fırtınalı ve sıra dışı bir ilişkiye odaklanıyor. Bir tarafta düzenli hayatıyla istikrarlı bir avukat olan Marie-Antoinette, diğer tarafta ise karizmatik, özgür ruhlu, kadın avcısı Georgio. İdealize edilmiş bir aşk mefhumunu ve beyaz atlı prens kavramını sorgulayan film, klişelerden uzak durarak bir ilişkinin duygusal türbülanslarını son derece cesur bir şekilde perdeye taşıyor. Variety’nin “Jules ve Jim” kadar ultra-romantik olarak nitelediği filmin başrollerini Emmanuelle Bercot, Vincent Cassel ve Louis Garrel paylaşıyor.

___

Irrational Man

Mantıksız Adam (2015) Irrational Man IMDb 6.6

Woody Allen bu filminde varoluşsal bir krizin ortasında olan orta yaşlardaki felsefe profesörünün hikayesini anlatmakta. Filmin başrollerinde ise Emma Stone, Joaquin Phoenix ve Parker Posey var.

Abe Lucas, son dönemlerde yaşamaktan zevk alamayan, duygusal olarak dibe vurmuş bir felsefe profesörüdür. Hayatında yeni bir sayfa açmak için küçük bir kasabaya yerleşir ve orada ders vermeye başlar. Burada tanıştığı Rita Richards (Parker Posey), aynı üniversitede hocalık yapan, mutsuz bir kadındır. Abe’in öğrencisi Jill Pollard ise sınıfın en başarılısıdır ve zamanla aralarında bir arkadaşlık başlar. Jill her ne kadar erkek arkadaşı Roy’a aşık olsa da Abe’in ıstırap dolu, sanatçı kişiliğini ve egzotik geçmişini karşı konulamaz derecede çekici bulur.

Bir gün Abe ve Jill’in bir yabancının konuşmasına kulak misafiri olup, Abe’in olaya dahil olmasıyla işler değişir. Abe bu olayla birlikte kendi hayatını ve başkalarının hayatını derinden etkileyecek bir karar alır ve hayata yeniden tutunup, her anın keyfini çıkarmaya başlar. Fakat bu durum Jill, Rita ve kendi hayatını sonsuza dek değiştirecek günleri de beraberinde getirecektir.
_____

The Story of Us

İkimizin Hikayesi (1999) The Story of Us IMDb 5.9

İlişkileri artık iyice içeriğini kaybeden Jordan çifti, çocukları 12 yaşındaki Josh ve 10 yaşındaki Erin yaz kampındayken ayrılmaya karar verirler. Ben ve Katie çiftinin bir arada kalabilmesinin tek yolu birbiri ile olabildiği kadar az iletişim kurmaktır. Ben ve Katie birbirinden ayrı geçirdikleri zaman boyunca geçmişte çok şeyi paylaştıklarını farkederler. Yaşadıkları ortak mutluluklar onları bir araya getiren nedendir.
___

Sürgün

Sürgün (2007) Izgnanie IMDb 7.7

Bir aile, anne, baba ve çocukları şehir yaşamından ayrılıp doğa ile iç içe bir kır evine giderler. Burası büyükbabalarından kalma bir yerdir. Şehir kültürüne adapte olmuş insanlara uzak kalan bir doğa yaşamının kurallarına ayak uydurmak hiç de kolay değildir. Doğada hükmeden kavramlar çok başkadır. Orada var olmaya devam etmek isteyenler için büyük fedakarlıklar söz konusu olmak zorundadır. Film özünde vicdan sorguları ve işlenen günahların sancıları ile savrulan bir ailenin hikayesini konu alıyor.

___

Demolition

Yeniden Başla (2015) Demolition IMDb 7.0

Eşini trafik kazasında trajik bir şekilde kaybeden yatırım uzmanı Davis Mitchell, duygusal bir çöküntü yaşamaktadır. Davis, tüm hayatını sorguladığı bu dönemde giderek kontrolünü yitirmektedir. Bir gün parasını kaptırdığı otomatı üreten şirkete bir şikayet mektubu yazar. Davis, bu mektup sayesinde şirketin müşteri temsilcisi Karen ile yakınlaşacak ve bu beklenmedik ilişki, hem Karen hem de Davis’in tekrar hayata sıkı sıkıya sarılmasını sağlayacaktır.

_____

Scenes from a Marriage (1973) Bir Evlilikten Manzaralar Imdb 8.5

Marianne ve Johan’ın on yıllık evliliklerini masaya yatıran film, çiftin ayrılıklarını, evlilik dışı ilişkilerini, barışıp yeniden ayrılmalarını ve en nihayetinde de boşanmalarını konu ediyor.

Boşandıktan sonra bile birbirinden kopamayan Marianne ve Johan çiftinin her görüşmeleri ayrı bir kavgayla sonuçlansa da birbirlerine olan sevgileri şartlar ne olursa olsun galip geliyor.

Film evlilik hayatıyla ilgili çok önemli kelamlar ederken aynı zamanda izleyiciyi psikolojik olarak Marianne ve Johan’ın ilişkisine hapsediyor. Başta Woody Allen olmak üzere birçok yönetmeni etkileyen Bergman’ın bu filmi aynı zamanda en iyi yabancı film dalında altın küre sahibi.

___

Nelyubov

Bonus: Sevgisiz (2017) Nelyubov IMDb 7.8

Birbirlerine karşı nefretle dolu bir kadınla bir erkek ve arka odada, korku içinde gözyaşlarına boğulmuş çocukları… Sevgisiz, bu çocuğun ansızın ortadan kaybolması üzerine onu aramaya başlayan, boşanma arifesindeki bir karı-kocanın bezginlik ve pişmanlıkla yaralı çabalarının hikâyesini anlatıyor. Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev, şiddetle, kavgayla ve sevgisizlikle yoğrulmuş, hayalleri kırılınca ağlamayı bile unutmuş bir toplumun portresini post-modern bilgi çağı filtresinden çiziyor. Yozlaşmış, çürümüş, hayati değere sahip kurumları ardı ardına işlevsiz hale gelmiş Rus toplumu, yönetmenin otopsi masasında. Sevgisiz, Rusya’nın Oscar adayı seçildi.

___

Ne olacak simdi

Ayrıca bunlar da var:

Ne Olacak Şimdi (1979)

45 Yıl (2015)

Kayıp Kız (2014)

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Şairlerin Hayatını Beyaz Perdeye Taşıyan Filmler

Şairleri anlatan şiir gibi filmler…

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali (2012)

Filmde Sabahattin Ali’nin edebiyatçı kimliğinin yanı sıra sevdaları, fikir dünyası ve onu faili meçhule götüren dönemin sosyo-politik dinamikleri de ele alınıyor.

Sylvia (2003) IMDb 6,3

Yıl 1956, İngiltere. İleride tanınan bir şair ve yazar olarak ün salacak olan Sylvia Plath, şair Ted Hughes ile tanışır. Cambridge’de şairin dizelerinden yansıyan zekasından etkilenip henüz tanışmadan önce aşık olmuştur ona. Ted de tanıştıkları zaman aşık olur. Evlenirler. Sylvia çok geçmeden kocasının dizelerine, kalemine, yakışıklılığı ile birleşen başarısına vurulan, etkisi altında kalan başka kadınların da varlığının farkına varır. Bir zaman sonra Sylvia, kocasının profesyonelliğinin gölgesinde var olma çatışmasına düşer. Yazma kariyerindeki ilerleyişi Ted’inki kadar doğal ve içgüdüsel gelişememektedir. Acı ve öfke duyguları arasında yazdığı yarı otobiyografik bir roman ve az sayıda şiirleri ile kariyerine imzasını atmıştır.

Kelebeğin Rüyası (2013) IMDb 7,8

Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan’ın Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer’in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir.

Parlak Yıldız (2009) IMDb 6,9

Filmde şair Keats’ın yaşamına dokunuyoruz. Yıl 1818 ve Londra dışında eşsiz doğa manzaralı bir yerdeyiz. O vakitler henüz yirmi üç yaşında olan şair, genç komşusu Fanny Brawne ile gizli bir ilişki sürdürmektedir. Aralarındaki aşk giderek kök salıp güçlenirken üstesinden gelinmesi gereken engeller ile karşı karşıdırlar. Öncelikle Fanny’nin annesi bu engellerden biridir. Öte yandan Keats’in bir hastalığı vardır. Buna bir de Keats’in en yakın arkadaşı Brown eklenince işler iyice zorlaşır. 

Mavi Gözlü Dev (2007) IMDb 6,7

 Komünizm propagandası nedeni ile mahkum edilen Nazım, içeride kulaktan kulağa büyüyen haklı bir üne kavuşur. Dil yeteneği ve muhteşem şiirleri sayesinde yavaş yavaş bir efsane haline dönüşür. Çevresinde şiirinden, ressamlığından feyz alarak genişleyen bir devrimci ve sanatçı arkadaş grubu oluşurken Nazım Hikmet’in aklında olan tek şey çok sevdiği eşi Piraye’dir.

Lope (2010) IMDb 6,0

Trajedi ve komediyi harmanlayarak İspanyol sinemasında yeni bir devir başlatan, Lope de Vega’nın hayatını konu alan bir film.

Tutkunun Şairleri (1995) IMDb 6,6

Fransız şairler Arthur Rimbaud ve Paul Verlaine’nin hayatından kesitler sunan, 1995 yapımı biyografik filmde iki şairin hayatından kesitler sunuluyor. Paul Verlaine evlidir fakat karısının kendi şair ruhundan anlamadığını düşünür. O sıralarda evinden kaçarak şehre gelen, kendisine önceden şiirlerini yollayarak zekasına hayran bırakan genç ve idealist Rimbaud’u evinde ağırlar. Rimbaud’un haşarı ve rahatsız edici tavırları ev sakinleri tarafından hoş karşılanmaz fakat bu durum Verlaine için geçerli değildir. Rimbaud’un gizemine kapılan Verlaine için Rimbaud devri başlar. Aynı dili konuşan bu iki insanın arasındaki ilişki sadece şair iki arkadaş ilişkisi olmaktan çıkacak ve tüm hayatlarını değiştirecek bir yol izleyecektir.

Postacı (1994) IMDb 7,7

Sıradan bir İtalyan postacı, ünlü bir şairin mektuplarını taşırken şiir sevmeyi öğrenir. Bu durumu Beatrice adındaki güzeli etkilemek için kullanacaktır. Mektupların sahibi Pablo Neruda’dır. Onun gönderilerinden sorumlu postacı Mario, kısa sürede kendisi ile bir bağ kurar. Ondan aldığı destekle Mario, kendi içindeki cevheri açığa çıkartmayı öğrenir. Ardından da aşka davet zamanı gelir. 

Sayat Nova (1969) IMDb 7,7

Ermeni ozan Sayat Nova’nın hayatını ele alan film, sanatçının ünlü şiirleri eşliğinde Nova’nın yaşamının önemli dönüm noktalarını işliyor. Sofiko Chiaureli’nin altı farklı rolde izleyici karşısına çıktığı filmde Nova’nın bilinmeyen, gölgede kalmış eserleri de ölümsüzleşiyor. 

Howl (2010) IMDb 6,7

1957 yılının San Francisco’sunda genç şair Allen Ginsberg, yıllar boyunca en fazla okunan ve tartışılan şiire imza atar: Howl .Filmde tıpkı bu performatif şiir gibi üç parçadan oluşur: Allen Ginsberg’in gençlik dönemlerinden kesitler, şairin kendi sesi ile bir araya gelir. Howl şiirini Chicago davası’nda okuyan Ginsberg’e tepkiler bir diğer bölümü oluşturur.

BONUS

Yedi Güzel Adam

Hikayesi 1950 ve 1970’li yılların Kahramanmaraş’ında geçen dizi; yakın edebiyat tarihimize damgasını vuran şairlerimiz Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutlay, Akif İnan ve Alaeddin Özdenören’in hayatını konu alıyor.

HazırlayanMehmet Ali Karga

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler