Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

O Kamyon Hiç Gelmeyecek Sandım…

“Çok uzak çok yakın” temasıyla ilki düzenlenen Gelsinfest (Gelişen Ülkeler Film Festivali) kültür ve Sinema dünyamız açısında oldukça anlamlı bir etkinlikti.

Yayınlandı

tarihinde

yeryüzü ve küller

“Çok uzak çok yakın” temasıyla ilki düzenlenen Gelsinfest (Gelişen Ülkeler Film Festivali) kültür ve Sinema dünyamız açısında oldukça anlamlı bir etkinlikti.

Türkiye’nin öncülüğünde kurulan D 8 Organizasyonu( Gelişmekte Olan 8 Ülke), üye ülkeler açısından hala bir umut olarak dipdiri karşımızda duruyor. Bu festival de bu umudun yeşermesine katkı sağladığı için oldukça anlamlı.

Yapay sınırlar ile birbirlerinden ayrılan ve uzaklaşan bu ülkelerin hiç te birbirlerinden uzak olmadıklarını görmüş olduk. Gösterilen filmlerdeki hikâyelerin ne kadar da bizden ve bize ait olduğunu görmek bizleri sevindirdi.

Festival ve gösterilen filmler hakkında çeşitli ortamlarda birçok şey dillendirildi ve dillendirilmeye devam ediyor. Festivali organize edenler, sinema dünyamız açısından ve bu birbirlerinden uzak olmaması gereken milletlerin birbirlerine yaklaşması açısından anlamlı bir iş ortaya koydukları için teşekkürü ve daha fazlasını hak ediyorlar.

Festivaldeki filmlerin hepsini izlemek istememe rağmen çeşitli sebeplerden dolayı izleyemedim. Bütün bunlara rağmen 2004 Afgan yapımı olan Yeryüzü ve Küller filmini seyredebildiğim için de kendimi şanslı hissediyorum.

Alışık olduğumuz Hollywood filmlerinin aksine çok yavaş akan bir film. Abdurrahman Arslan’ın bir konuşmasında dinlemiştim; Hollywood Filmleri ile yetişen bir nesil yavaş akan filmlere tahammül edemezler, sadece filmlere değil hayatta yavaş olan hiçbir şeye tahammül edemezler çünkü onlar hız toplumunun çocuklarıdır demişti. Filmi izlerken bu konuşma geldi aklıma. Uzak bir yoldan eski bir kamyonun gelişi ile başlıyor film. Ve siz o kamyon hiç gelmeyecek diye düşünüyorsunuz. Toprak bir yolda seyreden kamyon sahnesi ile başlaması filmin bir yol ve yolculuk hikâyesi olacağını da tahmin ettiriyor insana. Fakat ilerleyen sahnelerinde acaba bu bir savaş filmi mi diye düşünüyor insan. Çünkü çok fazla, ölüm ve bombalanma ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Yeryüzünde savrulan küller misali savrulan hayatları görmek insanın içini acıtıyor.

Yaşadığı köyün bombalanması sonucu beş yaşındaki torunu hariç, o köyde yaşayan bütün aile fertlerini kaybeden Destaguir’in maden ocağında çalışan oğlu Murat’a bu acı haberi vermek için çıktığı yolculuğun hikâyesi aslında film. Bu yolculuk esnasında sıradan Afgan Vatandaşlarının gündelik yaşamda kanıksamaya başladıkları yoksulluk, bombardıman ve ölümle çokça karşılaşıyorsunuz. Onun için filmin bir sahnesinde ” ölüler yaşayanlardan daha şanslıdır diyor Destaguir. Destaguir’e yolculuk esnasında eşlik eden torunu ise bombardıman esnasında sağır olmuştur fakat bunun farkında değildir. O bütün insanların seslerinin kesildiğini düşünmektedir.

ABD işgali sonrasında Afganistan ve Afganlıların çokça gündemimizde yer aldı ve almaya devam ediyor. Bu ülkede yaşananlar dair mutlaka bir görüşümüz var. Kızdığımız sinirlendiğimiz anlar olmuştur. Bize servis edilen haberler üzerinden yorum yapan bizler için, Afganistan’ı ve Afganlıların gündelik yaşamlarını tanımak açısından izlenmeye değer bir film.

Murtaza Koçak yazdı…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler