Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

O Kamyon Hiç Gelmeyecek Sandım…

“Çok uzak çok yakın” temasıyla ilki düzenlenen Gelsinfest (Gelişen Ülkeler Film Festivali) kültür ve Sinema dünyamız açısında oldukça anlamlı bir etkinlikti.

Yayınlandı

tarihinde

yeryüzü ve küller

“Çok uzak çok yakın” temasıyla ilki düzenlenen Gelsinfest (Gelişen Ülkeler Film Festivali) kültür ve Sinema dünyamız açısında oldukça anlamlı bir etkinlikti.

Türkiye’nin öncülüğünde kurulan D 8 Organizasyonu( Gelişmekte Olan 8 Ülke), üye ülkeler açısından hala bir umut olarak dipdiri karşımızda duruyor. Bu festival de bu umudun yeşermesine katkı sağladığı için oldukça anlamlı.

Yapay sınırlar ile birbirlerinden ayrılan ve uzaklaşan bu ülkelerin hiç te birbirlerinden uzak olmadıklarını görmüş olduk. Gösterilen filmlerdeki hikâyelerin ne kadar da bizden ve bize ait olduğunu görmek bizleri sevindirdi.

Festival ve gösterilen filmler hakkında çeşitli ortamlarda birçok şey dillendirildi ve dillendirilmeye devam ediyor. Festivali organize edenler, sinema dünyamız açısından ve bu birbirlerinden uzak olmaması gereken milletlerin birbirlerine yaklaşması açısından anlamlı bir iş ortaya koydukları için teşekkürü ve daha fazlasını hak ediyorlar.

Festivaldeki filmlerin hepsini izlemek istememe rağmen çeşitli sebeplerden dolayı izleyemedim. Bütün bunlara rağmen 2004 Afgan yapımı olan Yeryüzü ve Küller filmini seyredebildiğim için de kendimi şanslı hissediyorum.

Alışık olduğumuz Hollywood filmlerinin aksine çok yavaş akan bir film. Abdurrahman Arslan’ın bir konuşmasında dinlemiştim; Hollywood Filmleri ile yetişen bir nesil yavaş akan filmlere tahammül edemezler, sadece filmlere değil hayatta yavaş olan hiçbir şeye tahammül edemezler çünkü onlar hız toplumunun çocuklarıdır demişti. Filmi izlerken bu konuşma geldi aklıma. Uzak bir yoldan eski bir kamyonun gelişi ile başlıyor film. Ve siz o kamyon hiç gelmeyecek diye düşünüyorsunuz. Toprak bir yolda seyreden kamyon sahnesi ile başlaması filmin bir yol ve yolculuk hikâyesi olacağını da tahmin ettiriyor insana. Fakat ilerleyen sahnelerinde acaba bu bir savaş filmi mi diye düşünüyor insan. Çünkü çok fazla, ölüm ve bombalanma ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Yeryüzünde savrulan küller misali savrulan hayatları görmek insanın içini acıtıyor.

Yaşadığı köyün bombalanması sonucu beş yaşındaki torunu hariç, o köyde yaşayan bütün aile fertlerini kaybeden Destaguir’in maden ocağında çalışan oğlu Murat’a bu acı haberi vermek için çıktığı yolculuğun hikâyesi aslında film. Bu yolculuk esnasında sıradan Afgan Vatandaşlarının gündelik yaşamda kanıksamaya başladıkları yoksulluk, bombardıman ve ölümle çokça karşılaşıyorsunuz. Onun için filmin bir sahnesinde ” ölüler yaşayanlardan daha şanslıdır diyor Destaguir. Destaguir’e yolculuk esnasında eşlik eden torunu ise bombardıman esnasında sağır olmuştur fakat bunun farkında değildir. O bütün insanların seslerinin kesildiğini düşünmektedir.

ABD işgali sonrasında Afganistan ve Afganlıların çokça gündemimizde yer aldı ve almaya devam ediyor. Bu ülkede yaşananlar dair mutlaka bir görüşümüz var. Kızdığımız sinirlendiğimiz anlar olmuştur. Bize servis edilen haberler üzerinden yorum yapan bizler için, Afganistan’ı ve Afganlıların gündelik yaşamlarını tanımak açısından izlenmeye değer bir film.

Murtaza Koçak yazdı…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum

2 Comments

  1. Sena Kalnder

    06 Ekim 2013 at 11:58

    Çok güzel bir film eleştirisi çok beğendim hemen izlemeyi planlıyorum. Teşekkürler

  2. Nur temel

    06 Ekim 2013 at 11:59

    Filmi çok merak ettim. En kısa zamanda izliycem inşaAllah

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler