Film > Türkiye 10 ay önce

Sinefesto

Nuri Bilge Ceylan Suçlu Bulundu

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filminde, Polat Onat’a ait bir metni izinsiz kullandığı gerekçesiyle açılan dava sonuçlandı.

2018’de gösterime giren giren Ahlat Ağacı filmi 71. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülü için yarışmıştı. Filmin en etkileyici diyaloglarından biri Süleyman (Serkan Keskin) ve Sinan (Doğu Demirkol) karakterlerin Taşra ve Edebiyat Sempozyumu’na katılmak isteyen bir yazarın mektubu hakkında konuştuğu sahnedeydi.

https://www.youtube.com/watch?v=w1b4952YKDc

Sahneye konu olan metin Varlık dergisinin 1271. sayısında ve Edebiyatın Taşradan Mektubu kitabında yayımlanan “Su Katılmamış Taşralı” isimli metinden alınmıştı. Eserin yazarı Polat Onat, ilgili metnin izinsiz kullandığı gerekçesiyle filmin yönetmeni ve senaristi Nuri Bilge Ceylan ile filmin yapım şirketi Zeyno Film Yapım Şirketi’ne 40 bin TL’lik dava açmıştı.

2018 yılında açılan ve İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava, 13 Aralık 2022’de sonuçlandı. Mahkeme, yazar Polat Onat’a ait metnin filmde izinsiz kullanıldığına ve “esere tecavüzün tespitine” kararı verdi. Mahkeme, eser sahibine “maddi-manevi tazminat” ödenmesine hükmetti.

İlginizi Çekebilir