‘Nisvan’ belgeseli eylülde ekranlarda

Manşet Türkiye

Türkiye’nin ünlü kadın oyuncuları, eylül ayın da TRT- 1 ekranların da yayınlanacak, başarılı kadınlar ile ilgili film tadında çekilen “NİSVAN” Belgeseli için buluştu.

Hülya Koçyiğit, Hale Soygazi, Elif Tayhan ve Duygu Yetiş gibi Türk İzleyicisinin beğeniyle takip ettiği oyuncular, Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar Belgeselin de kamera karşısına geçti.

Nisvan’ın, Osmanlıca da kadınlar anlamına geldiğini belirten yapımcı Mustafa Karadiş, ” Tarihe Adını Yazdıran Kadınların yaşam öykülerini içeren film tadın da belgesel serisi çektik. TRT-1 de yayınlanacak ve Eylül sonlarına doğru izleyicisi ile buluşacak ilk 17 bölüm. Örneğin Fatma Aliye Belgeselini 2 bölüme sığdırabildik. Bu anlamda hiç fedakarlıktan kaçmıyoruz. Bir kısım çekimlerin halen montaj çalışmaları devam etmekte. Yeni yayın dönemine yetiştirmek ve bizlerde izleyicimizle buluşmak istiyoruz…

ÜNLÜ OYUNCULAR NİSVAN İÇİN BİRARADA

Her bölüm başrollerini ünlü oyuncular ile çalışmayı tercih ettiklerini söyleyen Mustafa Karadiş şöyle devam etti, ‘Hülya Koçyiğit, Hale Soygazi, Elif Tayhan ve Duygu Yetiş gibi kamuoyunun tanıdığı hatta; duayen oyuncular da projemizde yer aldı. Bizler onlara NİSVAN KADINLARI diyoruz.

İŞTE NİSVAN KADINLARI VE ROLLERİ

İlk Kadın Belediye Başkanımız Müfide İLHAN ‘ı Hülya KOÇYİĞİT

İlk Kadın Yönetmen Cahide SONKU’yu Hale SOYGAZİ,

İlk Kadın Emniyet Müdürümüz Feriha SANERK’i Elif TAYHAN

İlk Kadın Akademik Fotoğrafçı Yıldız MORAN’ı Duygu YETİŞ,

canlandırdı.

NİSVAN KADINI OLMANIN ÖNEMİ

NİSVAN’ın yapımcısı Mustafa Karadiş, NİSVAN kadını olmanın önemini ise şöyle açıkladı, ” NİSVAN Kadınları her şeyden önce, başarılı kadın demektir. Mücadeleci, azimli çalışkan ve hedefleri olan kadın demektir. Bizim hayatını konu aldığımız tüm kadınlar bu özelliklere sahipler.. Onlar bir anlamda idol kadınlardır.. Elbette NİSVAN Kadınları bu kadınların hayatlarını canlandırırken, onların günümüz kadınlarının ruhlarında tekrar dirilmelerini sağlamak amacındaydılar. Ve severek oynadılar. Her bir kadını canlandırmak da, O nu konu alan bir belgesel hazırlamak da onur verici. Tarihe mal olmuş kadınlarımızın yaşam mücadelelerini buluşturan tüm oyuncularımızla gurur duyuyoruz.”dedi

KARADİŞ :” FERİHA SANERK BELGESELİ BİZİM İÇİN ÇOK ANLAMLI OLDU”

Projenin yapımcısı Mustafa Karadiş, ”Hayatta olsun olmasın, sonsuzu kadar kalpler de yaşayacak olan kahraman kadınlarımız onlar. Yaşıyorken de belgeselimize konu oldular. Elif Tayhan’ın hayatını canlandırdığı İlk Emniyet müdürümüz Feriha Sanerk belgeselini hazırladığımızda hayattaydı. Ancak, şuan maalesef aramızda olmayan idol kadınlarımızdandır kendisi. Bu anlamda bizim için özel anlamlar ifade ediyor. Fakat çok fazla başarılı ve idol kadınımız var. Biz destek bulduğumuz takdirde, bunların çoğunu gün yüzüne çıkarmak ve günümüz Türk Kadını ile buluşturmak istiyoruz.”

EMNİYET MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETMİŞTİ

Türkiye’nin İlk Emniyet Müdürü Feriha Sanerki oynayan ve Sanerk’in gençliğine benzerliği ile dikkat çeken Elif Tayhan, geçtiğimiz aylar da memleketi olan Çanakkale de, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş’ı ziyaret etmişti.

Sabah

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up