Nihilizmle Dans Eden 10 Film

Liste

Hazırlayan: Emine Akın

nihilizm

1- Requiem For a Dream (2000)-Darren Aronofsky IMDB: 8,4/10

Harry’nin annesi Sara Goldfarb, TV bağımlısı bir kadındır. Harry ve kız arkadaşı Marion ise madde bağımlısı gençler. Tüm kötü alışkanlıkların birbirini tetiklediği filmde en az hepsinin yüksek bir oranla hayatı mahvetme konusunda birbirleriyle yarıştığı anlatılır. Bağımlılıkların, verdiği zevkin yanında, bedelini kat kat ödeterek geri alınışını izleriz. Nihilizmin iyi ve kötü yanları varsa, bu film belki de en kötü yanının hikâyesidir.

Naked

2- Naked (1993) Mike Leigh IMDB 7,9/10

Johnny nihilizmi doruklarında yaşayan bir karakter; ama öyle alelade değil. Argümanlarını düşünen, temellendiren ve bunlar hakkında konuşmayı seven biri. Johnny’nin değer verdiği tek şey yanından hiç ayırmadığı kitap dolu çantasıdır. Diğer hiçbir şeyin ne anlamı, ne de değeri vardır onun için. Yaşamanın, sevmenin, bağlanmanın, para kazanmanın… Canı istediği gibi yaşayan, istediği zaman seven, istemediğinde giden, köşe başına oturup kitap okuyan, kıyametin kopacağını, her şeyin geçmişe karışacağını düşünüp yok olacak güzel şeyler istemeyen biridir.

Büyük Lebowski

3- The Big Lebowski (1998) Joel Coen, Ethan Coen IMDB: 8,2/10

Nihilizm bu kez karşımıza, işsiz güçsüz, kaygısız, umursamaz bir adam olarak çıkar. Kendi hayatına karışılmasından hiç hoşlanmayan, tek zevki arkadaşlarıyla bovling oynamak olan bu adam, her ne kadar beladan uzak tek başına monoton bir hayat yaşamak istese de yanlış anlaşılmalar ve arkadaşları yüzünden kendini olmak istemediği olayların içinde bulacaktır.

Taksi Şoförü

4- Taxi Driver (1976) Martin Scorsese IMDB: 8,3/10

Nihilizmi bazen sistemi umursamayan, bazen de var olan sisteme alternatif kendi sistemini kurmaya çalışan insanlarda görürüz. Bu filmde ise sistemle uyuşamayan, sistemi kendine uydurmaya çalışan Travis Bickle vardır. Yalnızlığın insanı kendi sistemini kurmaya zorlayan tarafı, yabancılaşma ve bir uyum sorunu çıkar karşımıza. Adapte olamayan insan, sorunlarıyla beraber ya içine gömülür ya da daha kötüsü topluma kendini zorla, kendi kurduğu sistemle kabul ettirmeye çalışır. Toplum ise var olan, iyi kötü işleyen bir düzeninin bozulmasından hiç hoşlanmaz. Kendi alternatifini yaratan insanı ise sistemin içindeki çarklara sıkıştırıp un ufak eder.

A Clockwork Orange

5- A Clockwork Orange (1971) Stanley Kubrick IMDB: 8,4/10

Bir yerde iyi ve kötü değer anlamında bir fark taşımıyorsa nihilizm, iki uç noktada en iyi ve en kötünün sınırlarında dolanıyordur. Bir arkadaş grubu hırsızlıktan gaspa, şiddetten tecavüze varan, akla gelen her türlü kötülüğü zevk için yapmaktadır. Bir gece çetenin lideri Alex grubun diğer üyeleri tarafından polise ihbar edilir. Yakalanır ve suçluyu topluma geri kazandıracaklarını düşündükleri bir deney için kullanılır. Bu yöntemle Alex artık istese de kötülük yapamayacak, kısacası iradesi elinden alınmış olunacaktır. Bir insanı zorla iyi yapmanın iyi bir şey olmadığını belki de Alex’in yaptığı tüm kötülüklerden daha kötü olduğunu bunu hak etmediğini bile söyletecek bir film.

No Country for Old Men

6- No Country For Old Men (2007) Joel ve Ethan Coen IMDB: 8,1/10

İnsan hayatının değerden yoksun olması aklımıza ağır nihilizmden başka bir şeyi getirmiyor. Yaşamayı kim hak ediyor ya da sana göre kim ölmeli? Böyle bir hakkı olduğunu, belki de kendini Tanrı’nın, kaderi gerçekleştirmesi için yolladığını düşünen insanın, yine kendi doğrularıyla, kendi kurduğu sistemi işletirken görüyoruz. Öldüreceği insanların hayatlarına yazı tura atarak karar veren, bu yöntemle belki de Tanrı’ya danışan Anton, bazen insanlara bu şansı bile vermez. Özellikle zengin olanlara… Çünkü parası olan insanlar pisliktir ve ölmemeleri için hiçbir sebep yoktur.

Karanlıkta Dans

7- Dancer In The Dark – Lars Von Trier (2000) IMDB: 8,0/10

Görmek, görmeye değer şeyler varsa güzeldir, diyen Selma, dünya kendisine hiç iyi davranmadığı için nihilist düşüncelerle dolu olan bir kadındır. görme yetisini yavaş yavaş kaybeden Selma’nın tek derdi, oğlunun da aynı duruma düşmeden bir an önce ameliyat parasını biriktirmektir. Komşusunun parayı çalmaya çalışması üzerine gelişen olaylar, Selma’yı belki de idama varan bir sonuca götürecektir. Hayatın kendi için adil olmadığını ve bunu umursamadığını söyleyen Selma, tüm çabasını oğlu ve onun hayatla mücadele edebilmesi için harcar.

Boş Ev

8- Bin-Jip (2004)- Kim Ki-duk IMDB: 8,1/10

Mülkiyet, para, sevmek gibi kavramları olmayan genç bir adam üzerinden işlenir nihilizm. Kendine ait bir evi olmayan, aslında tüm boş evlerin günübirlik sahibi olan bir adam, girdiği evlerde kalmasının bedelini evi temizleyerek bozuk aletleri tamir ederek borcunu öder. Boş sanıp girdiği bir evde evliliğinde mutsuz olan bir kadınla karşılaşır. Birbirlerini beklemiyorlardı ama beklemiş gibi evden beraber çıkıp giderler.

Bar Kelebeği

9- Barfly (1987) Barbet Schroeder IMDB: 7,3/10

Henry alkol bağımlısı, gününün büyük bir kısmını barlarda geçiren, öyküler yazan nihilizmi hayat felsefesi edinmiş birisidir. Yine kendisi gibi olan güzel ve mutsuz Wanda’ya aşık olur. Yalnızlığını paylaşacak yalnız birini bulduğunda sefil bir hayat, lükse ve şatafata nasıl tercih edilir? Günübirlik risk almadan, sorumluluk duymayacağın bir hayat çok paradan daha az dertlidir. Özgür olabilmek, bu hakkını kullanmasan bile bir gün istediğin zaman kullanabileceğin bir kenarda durmasının verdiği rahatlık… Yanında seni olduğun gibi kabul eden ilk kadını bırakmak hayatında yapabileceğin en büyük hata olurdu.

Güneşli Pazartesiler

10- Mondays In The Sun (2001) Fernando León De Aranoa IMDB: 7,7/10

Para ve paranın alabileceği her şeyi boş ve değersiz bulan, para kazanmaya mecbur olmaktan hoşlanmayan insanların hikayesi. Nihilizmin mutlu olma isteği ve para üzerinden kendini gösterdiği bir film. Mutlu olmak için vaktin olmayınca çalışıp para kazanmanın kölelikten başka bir anlamı yoktur. O zaman bu hayat senin değil ve bu dünya da… Gün bazen sadece tembellik yapalım, güneşi izleyelim diye doğar. Aslında modern zamanın meşgalelerine karşı çıkmak, mutlu olmayı ve zamanı güzel kıyafetlere, lüks yaşama değişmemek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up