Netflix’te İzleyebileceğiniz 10 Güzel Belgesel

Liste Manşet

The Great Hack (2019) / IMDb 7,0

The Great Hack, bir veri şirketi olan Cambridge Analytica’nın, sosyal medyanın karanlık yönünün sembolü haline geldiğini gözler önüne seriyor. Tüm etkileşimler, kredi kartı kullanımları, web aramaları, konumlar, beğeniler ve daha niceleri toplanıp yılca trilyonlarca dolar kazanan bir endüstri oluyor. Belgeselde, önce verileri elde edip ardından da kontörlü ele geçiren Cambridge Analytica skandalının farklı taraflarında bulunanların bireysel yolculuklarına odaklanıyor.

The Last Dance (2020) IMDb 9,4

1997-98 sezonundan yayınlanmamış görüntülerle dolu bu belgesel dizisi, Michael Jordan’ın kariyerinin ve 1990’lardaki Chicago Bulls’un eksiksiz bir öyküsünü anlatıyor. Efsanevi takımın bu portresine Michael Jordan, Scottie Pippen, Dennis Rodman ve Phil Jackson da katkıda bulunuyor.

Minimalism: A Documentary About the Important Things / Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel (2015) IMDb 6,7

Kendilerini, eşyaların mutluluk getirdiğini varsayan Amerikan idealini reddetmeye adayan kişilerle yapılan ropörtajlar, daha azın aslında daha iyi olduğunu iddia ediyor.

American Factory (2019) / IMDb 7,4

Çinli bir şirketin Ohio’daki bir fabrikayı tekrar açmasıyla ümitler yeşerir. Ancak yaşanan kültür çatışması, bu Amerikan rüyasını sona erdirmektir.

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese (2019) / IMDb 7,7

2 saat 22 dakikalık Bob Dylan belgeseli, Bob Dylan’ın kariyerinin önemli noktalarından biri olan 1975 tarihli ünlü Rolling Thunder Revue turnesinin hikayesini anlatıyor.

Heal / Şifa (2017) IMDb 6,9

Ruhani liderlerin, doktorların ve kronik hastaların hikayeleri; insan ruhu ve fiziksel sağlık arasındaki güçlü bağlantıyı ortaya koyar.

Sovdagari / Satıcının Yolculuğu (2018) IMDb 6,7

Gürcistan’da bulunan gezgin bir satıcı, kırsal bölgede yaşayan ve para biriminin patates olduğu yeni ve yoksul bir dünyaya göz atmamızı sağlıyor.

Who Killed Malcolm X? / IMDb 7,6

“Malcolm X’i kim öldürdü?” (Who Killed Malcolm X?) adındaki belgesel, 1965 yılında öldürülen aktivist Malcolm X’in suikastını sorgulayan tarihçi Abdur-Rahman Muhammad’e kulak veriyor ve gerçek faillerin yakalanıp yakalanmadığını sorguluyor.

Abstract : The Art of Design / Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı IMDb 8,4

Çeşitli disiplinlerle çalışan en yenilikçi tasarımcıların zihnine yolculuk yapan belgesel, seyirciye tasarımın günlük hayatın her yönünü nasıl etkilediğini sunuyor.

Camino a Roma (2020) IMDb 7,7

Alfonso Cuarón’un imzasını taşıyan Oscar ödüllü Roma filminin perde arkasına yolculuk yapan belgesel, yönetmenin ağzından çocukluk anılarını, dönem ayrıntılarını ve yaratıcı tercihlerini anlatıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up