Netflix’in Türkiye Yapımı Yeni Projeleri

Manşet Türkiye

Son yılların en çok ses getiren dijital platformu olmayı başaran Netflix, bildiğimiz üzere ilk sezonu geçtiğimiz aylarda yayınlanan Hakan: Muhafız dizisiyle yüzünü Türkiye’ye çevirmişti. Dizilerin yanı sıra film projelerinde de başarısını dünya çapında kanıtlayan Netflix, son olarak Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler Sazan Sarmalı filmini satın almasıyla da oldukça büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi. Hollywood etkisinin artık Netflix’in eline geçtiğine dair oldukça yankı uyandıran haberlerin de günümüzde yer bulması işi daha da karmaşık hale getirdi. Hal böyle iken yayın platformunu destekleyenlerin yanında karşı çıkanların da sayısı oldukça fazlalaşmış durumda.

Uluslararası pazardaki etkinlik alanını genişletmeyi hedefleyen platformun Türkiye için yapılacak yeni projelerini sizler için bir araya getirdik.

Ottoman Rising

Netflix, Osmanlı Devleti’nin yükselme dönemini ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatını konu alan yeni bir mini dizi çalışmalarına başlamıştı. 6 bölüm şeklinde yayınlanacağı ve Fatih Sultan Mehmet’in, 12 yaşında padişah olmasıyla yaşanan olayları anlatacak olan dizinin kurmaca belgesel formatında çekilmesi planlanıyor. STXtv ve Karga Seven Pictures iş birliğinde karşımıza çıkacak olan dizinin yapımcıları arasında en son Takım: Mahalle Aşkına filmine imza atan Emre Şahin yer alıyor. Dizinin Türkiye ve Çin haklarını, STXs stüdyosu elinde bulunduruyor.

Ottoman Rising’in senaryosunu Karga Seven Pictures’taki ortakları Kelly McPherson ve Elizabeth Lake’ın kaleme aldıkları biliniyor. Cem Yiğit Üzümoğlu‘nun Fatih Sultan Mehmet’e hayat vereceği dizide Tuba Büyüküstün ve Damla Sönmez de yer alacak. Çekimlerine Mart ayında başlanacağı söylenen Ottoman Rising’in Ekim ayında yayınlanması planlanıyor.


Beren Saat’in Başrolünde Yer Alacağı Dizi Projesi

Netflix Türkiye, sosyal medya hesabından ikinci orijinal dizinin de hazırlık süreçlerinin başladığını belirten bir video paylaşmıştı. Netflix, The Protector’dan (Hakan: Muhafız) sonra ikinci orijinal dizisinde Beren Saat’in rol alacağını duyurdu. Platform tarafından yayınlanan videoda The Crown’da Kraliçe Elizabeth, House of Cards’ta Claire Underwood, Maniac’ta Annie, La Casa de Papel’de Tokyo, GLOW’da Ruth Wilder ve Marvel’s Jessica Jones’ta ismiyle müsemma Jessica Jones gibi Netflix yapımlarının güçlü kadın kahramanlarının bulunduğu kolajda son olarak Beren Saat’i görüyoruz. Detaylarının henüz belli olmadığı dizinin konusunun Göbeklitepe olacağı belirtildi.


Ay Yapım Ortaklığındaki Dizi Projesi

Netflix tarafından resmi bir açıklama gelmemiş olsa da şirketin Ay Yapım’la bir sözleşme yaptığı konuşuluyor. Proje, Netflix’in farklı ülkelerde uyguladığı gibi, önce televizyonda ekrana gelip daha sonra mı yayın platformuna geçecek yoksa direkt olarak şirketin kendi bünyesinde mi yayınlanacak kısmı henüz belli değil. Dizinin daha önce 1 Erkek 1 Kadın, Kiralık Aşk ve Ufak Tefek Cinayetler gibi dizilerde senarist olarak yer alan Meriç Acemi’nin yazacağı konuşulanlar arasında.


Kenan İmirzalıoğlu’nun Yer Alacağı Dizi Projesi

Kenan İmirzalıoğlu, bu kapsamda aksiyon türündeki bir Netflix dizisinin başrolünde karşımıza çıkabilir. Projede Cansu Dere’nin de yer alabileceği öne sürülen dizi çekimlerin ise yılın ortasında başlayabileceği söyleniyor.


Hakan: Muhafız Dizisinin Yeni Sezonları

Başrollerini Çağatay Ulusoy, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Burçin Terzioğlu, ve Saygın Soysal‘ın paylaştığı dizinin ikinci sezonunun onaylanmasının ardından üçüncü ve dördüncü sezonları da onaylandı. Çekimlerine hız kesmeden devam edilen dizinin ikinci sezonunun yaz aylarında seyirciyle buluşması bekleniyor.


Film Projesi

Netflix’in, Türkiye’deki ilk filmi için de hazırlıklara başladığı belirtiliyor. Başrolde Çağatay Ulusoy’la birlikte Hazal Kaya’nın yer alacağı konuşan projede usta oyuncu Anthony Hopkins’in de kadroya katılması bekleniyor.

Kaynak: (NTV)

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up