Netflix RTÜK’e Bağlanıyor

Manşet Türkiye

İnternet üzerinden yapılan yayınlara Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK) denetimi yolunu açan ve bu yayın platformlarına lisans alma zorunluluğu getiren yönetmelik tüm maddeleriyle yürürlüğe girdi. Yayın platformlarının yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde (RTÜK) lisans başvurusu yapması gerekiyor.

RTÜK’ ten yapılan son açıklamada, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesi uyarınca anılan Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde Üst Kurulumuza yapılması zorunlu bulunan başvurular 30 Ağustos 2019 Cuma, 31 Ağustos 2019 Cumartesi ve 1 Eylül 2019 Pazar günlerinde de alınmaya devam edilecektir” denildi.

İnternet Hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz Twitter’dan yaptığı açıklamada RTÜK’e lisans için başvuran 247 şirket arasında Netflix Türkiye’nin olmadığını açıkladı. Açıklamanın ardından uzun bir süre Netflix’in kararı merak konusu oldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyesi İlhan Taşçı ise çok sayıda kurumdan lisans başvurusu yapıldığı ve başvuru yapanlar arasında Netflix’in de bulunduğunu söyledi. Taşçı’nın ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Taşçı da sosyal medyadan paylaştığı mesajda Netflix’in yanısıra Blu TV, Puhu TV gibi platformların da başvuru yaptığı bilgisini verdi.

Kaynak: gazeteduvar

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up