Netflix Cannes’ten Çekilebilir

Festivaller Günün Haberi
Netflix Cannes’ten Çekilebilir
Netflix, filmlerini Fransa sinemalarının yanı sıra online platformada da göstermek isteyince Cannes Film Festivali’nden ambargo yemişti. Karşı atağa geçen Netflix, filmlerini festivalden tamamen çekebileceğini açıkladı.

Netflix ile Cannes arasındaki gerilim büyüyor. Netflix, sadece Fransa’da sinema salonlarında ilk kez gösterilmesi şartıyla filmlerin resmi yarışmada yarışmasına izin verildiği için, beş filmini Cannes Film Festivali’nden çekebileceğini açıkladı.

Netflix’in, 71. Cannes Film Festivali’nden çekebileceğini açıkladığı filmler; Alfonso Cuarón’un “-‘Roma’ filmi, Jeremy Saulnier’in ‘Hold the Dark’ filmi, Paul Greengrass’in ‘Norway’ filmi ile Orson Welles’in ‘The Other Side of the Wind’ filmi ve Morgan Neville’nin ‘They’ll Love Me When I’m Dead’ adlı belgeseli.

Bu yıldan itibaren Cannes’a katılan filmlerin Fransa vizyon tarihine sahip olması gerekecek. Dolayısıyla Netflix’in festivalde film göstermesine izin verilirken, filmlerin “Altın Palmiye” (Palme d’Or) için yarışma hakkı olmayacak.

Gerekçe, Netflix’in, filmlerin bir haftadan daha kısa süre sinema salonlarında gösterilmesine izin verip aynı anda online platfformda da göstemek istemesi.

Netflix, geçen yıl iki filmini Cannes’da yarışmaya göndermişti: Bong Joon-ho’nun ‘Okja’ filmi ile Noah Baumbach’ın ‘The Meyerowitz Stories’i.

Okja fragmanı için tıklayın.
The Meyerowitz Stories fragmanı için tıklayın.

 

Kaynak: NTV

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up