Neşet Ertaş Belgeseli 25 Mart’ta Vizyonda

Türkiye

Henüz hayattayken UNESCO tarafından ‘yaşayan insan hazinesi’ ilan edilen, halk müziği geleneğinin en büyük ses ve saz ustalarından Neşet Ertaş’ın hayatı, sanatı ve felsefesi “Ah Yalan Dünyada” belgeseliyle izleyiciye aktarılacak.

Atalay Taşdiken ve Hacı Mehmet Duranoğlu imzasını taşıyan belgesel, Kalan Müzik işbirliğiyle hazırlandı. Yaklaşık bir yılda tamamlanan belgesel için özel ses ve görüntü kayıtları bir araya getirildi, Neşet Ertaş hakkında bugüne kadar yazılan bütün kitaplar ve diğer bilimsel yayınlar tarandı. Belgeselde Hasan Saltık, Bayram Bilge Tokel, Erol Parlak, Uğur Yücel, Can Dündar, Cengiz Özkan, Erdal Erzincan, Erkan Mumcu, Reis Çelik, Feryal Öney, Vedat Yıldırım, Candan Murat Özcan, Sebahat Deniz, Derviş Deniz gibi isimler de yapılan röportajlarla Neşet Ertaş’la ilgili anılarını, bilgileri aktardı.

Belgeselde, Ertaş’ın az bilinen Almanya yaşamı ve sonrasında Türkiye’ye dönüş süreci ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor. Neşet Ertaş, Almanya’ya göçünü şu dizelerle anlatmıştı:

Bu ayrılık sana da mı kâr etti,
Ağla sazım ağlanacak zamandır
Bu hasretlik her günümü zar etti,
Ağla sazım ağlanacak zamandır.

İlk gösterimi 52. Antalya Uluslararası Film Festivali’nde yapılan ve Neşet Ertaş’ın, duygu ve düşünce dünyasına ışık tutan belgesel film, 25 Mart’ta gösterimde olacak. Ah Yalan Dünyada, 22 albümle Kırşehir’den namı tüm dünyaya yayılan Neşet Ertaş‘ın hayranları için bulunmaz bir nimet.

batman-banner

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up