İnsanlar Neden İndiriyor?

Manşet

sinesinan

Herkes zannediyor ki internet üzerinden film ve dizi gibi içerik izleyenler birer suçludur. Ne alakası var.

Bundan iki sene önce yaptığım bir ankette “Neden Ücret Ödemeden Müzik ve Film indiriyorsunuz?” sorusunu sordum.
Cevap oranları enteresandı.

Param Yok Diye: 67.05%
İndirmek Kolay Olduğu İçin: 30.23%
Macera Olsun Diye: 2.71%

Anketi değerlendirecek olursak öncelikle Param Yok diyenler için yapacak bir şeyimiz yoktur. Yani bir kişi fakir olduğu için onu yargılayamazsınız. Aksine sistem olarak onu fakir bırakan olarak utanmanız gerekir.

Fakat benim dikkatimi çeken %30 ‘luk bir kısım var. Kolay Olduğu İçin diye cevap vermiş. İşte film ve dizi sektörünün kaybettiği ve parası olan fakat içeriklere erişmekte sorun yaşadığı için kalbi kırık olan, içerikleri bulduğu kolay kaynaklardan indirmek zorunda kalanlar.

Sektör bu kişilere kolay erişebilecekleri ucuz kaynaklar sağlamadıkları için kaybediyor. Bu kişiler aslında satın almak istiyor fakat içerikleri uygun fiyata alacak yer bulamıyorlar.

Şimdi diyeceksiniz “Efendim biz niye DVD yapıyoruz ve satıyoruz?”

Hangi devirdeyiz? İnternet diye bir şey var. Müşteri olarak  bana en kolay olan yolu tercih etmeye her zaman hakkım var.

Daha bir kaç ay olan yeni bilgisayarımda DVD Okuyucu bile almadım.

Neden?

İhtiyacım olan her şeyi indirebildiğim veya USB denilen teknoloji DVD’nin yerine geçtiği için bunu yaptım.

Teknolojiler değişiyor fakat Türkiye film ve dizi sektörü olarak paralel bir biçimde kafaları değiştirmek ve zamane insanlarına uygun çözümler üretmekte geri kalıyoruz.

Örneğin Türk filmi izlemiyorum.

Sinemaya gitmeyi de bıraktım.

Çünkü biri ses yapar, birisi bilim kurgu filmi sanki komedi filmiymiş gibi kıkır kıkır güler, birisi yediği mısırı sanki öğütme makinası gibi ağzı açık çiğner, birisi filmin ortasında telefonuna bakar ve ışığı dikkatinizi dağıtır.

Bu sebeplerden dolayı ben sinemaya gitmeyi bıraktım. Nadiren çok sevdiğim filmler oluyor, onları hafta içi sinema sakinken gidip izliyorum. Ötesi için ya izlemiyorum ya da bekliyorum ki HD olarak internete düşünce indirip izleyebileyim.

Ayrıca şu konuya da gelelim. DVD olarak her filme erişmek mümkün de olmuyor.

Özellikle Türk filmlerinin dağıtımları konusunda sıkıntılar var. Bir filmin dağıtım gücü ne kadar iyiyse yani yapımcının parası ne kadar varsa dağıtım ağı da o kadar büyük oluyor. Bu sebeple her Türk filminin DVD’sini her yerde bulamıyorsunuz.

Elin Amerikan filmlerinde bunu yaşamıyoruz çünkü yaptıkları en iğrenç filmi bile mükemmel bir biçimde dağıtmasını ve lanse etmesini başarıyorlar.

Bence eksiğimiz bir İnternet Konsorsiyumu’nun olmayışıdır. Bu konuya yapımcılar ve dağıtım şirketleri değil öncelikle yönetmenlerin el atması gerekiyor.

Çektiğiniz her filmin mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmasını istiyorsanız internet üzerinden uygun fiyatlarda filmlerinizi izletmeli ve indirilmesine olanak sağlamalısınız.

5-10 TL DVD satışı yapmak yerine 1 TL film başına ödeme almak hem filminizin daha çok insana ulaşmasını sağlarsınız hem de elde edemeyeceğiniz bir parayı bu yol ile kendinize çevirmeyi sağlarsınız.

Fark yaratmaz ve insanların filmlerinize erişimi için kolay yollar üretmezseniz bu farklar size girmeye devam eder.

[bilgi]Korsan diye bir şey yoktur. Uygun fiyata ve kolay bir biçimde içeriğe erişemeyen tüketici vardır.[/bilgi]

Yorumlar

 
Sinanisler.com

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up