Necip Fazıl Kısakürek Belgeseli TRT Belgesel Ekranlarında

TV'de Sinema

Necip Fazıl Kısakürek

Türk Edebiyatı ve düşünce hayatının yaşayan önemli isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek belgeseli, TRT Belgesel’de.

Necip Fazıl Kısakürek’in çok genç yaşlarda başlayan şairliği, daha ilk kitaplarıyla edebiyat çevresinde büyük bir hayranlık uyandırır. Örümcek Ağı, Kaldırımlar, Ben ve Ötesi ilk kitaplarıdır.

Felsefe bölümü mezunu olan Necip Fazıl, Robert Koleji, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Ankara Devlet Konservatuarı, A.Ü Dil Tarih ve Coğrafya Fakültelerinde hocalık yapar. Üstün bir ahlak felsefesinin savunuculuğunu yapan tiyatro eserleri, en az şiirleri kadar ilgi görür. Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk Tiyatrosu’nun en güçlü oyunlarındandır.

Necip Fazıl’ın şairliği ve oyun yazarlığı kadar önemli bir yönü de çıkardığı dergiler ve bu dergilerdeki yazılarıyla sürdürdüğü düşünce mücadeleleridir. 1936 yılında çıkardığı haftalık Ağaç Dergisi ile dönemin ünlü edebiyatçılarını bir araya toplar. Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla tek partili dönemde muhalefet yapmakla suçlanır. Birçok kez hapse mahkum olur.

Yeni İstanbul, Son Posta, Babıali’de Sabah, Bugün, Tercüman gazetelerinde  çeşitli yazılar yazar.  1959 yılında çıkardığı İdeologya Örgüsü  ve diğer düşünce eserleriyle büyük kitlelere ulaşır.

1980’de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü’nü, 1982 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü’nü alan Necip Fazıl Kısakürek, 1980 yılında Türk Edebiyat Vakfı’nca Sultan-üş Şuara (Şairlerin Sultanı)unvanını kazanır. Necip Fazıl Kısakürek, 1983 yılında vefat etmiştir.

Belgeselde Necip Fazıl Kısakürek’in Türk Edebiyatı’na kazandırdığı eserleri ve düşünce mücadelesi içinde geçen yaşam öyküsü anlatılmaktadır.

Necip Fazıl Kısakürek belgeseli bu gece 01:00’da TRT Belgesel’de izleyicilerle buluşacak.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up