Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Ne Var Ne Yok?

Ben de katılıyorum kimse dizi/film izleyecek filme gidecek durumda değil. Bunun üzerine ciddi bir film eleştirisinin okumasını beklemek de daha ütopik olacaktır.

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Bugün bir magazin programında Muhteşem Yüzyıl’ın reytinglerinin neden düştüğünün konuşulduğunu duydum. Magazin programı sunucusu 3 seçenek sunuyordu bize;

*Meryem Uzerli’in ayrılması mı?

*Halit Ergenç’in yaptığı Gezi Parkı yorumları yüzünden mi? yoksa…

* Kimsenin dizi izleyecek modda olmamasından mı?

Konuşmacıların hepsi  üçüncü şık üzerinde hemfikirdi. Hatta bir magazin programında bile bu ciddiyetin olması ilginç geldi bana.

Ben de katılıyorum kimse dizi/film izleyecek filme gidecek durumda değil. Bunun üzerine ciddi bir film eleştirisinin okumasını beklemek de daha ütopik olacaktır.  Bu yüzden bu aralar izlediğim filmlere kısa kısa değinmeye karar verdim bu yazımda. Umarım beğenirsiniz.

Devir Film Afişi

İlk olarak Derviş Zaim ‘in Devir filmi ile başlayalım. Devir’de Tabutta Rövaşeta kadar eğlenceli, sanat sinemasını pek sevmeyenler için sıkıcı olmayan bir dille karşılaştım.

İtiraf edeyim afiş çok sıkıcı olabilecek bir film izleyebilirsin diye uyarmıştı beni ama amatör oyuncuların samimiyeti ile birlikte o önyargıdan hemen kurtuldum. Derviş Zaim deneysel dese de, Devir bir hikâye üzerine yoğunlaşmış yapısı ve bana memleketimi özleten kareleriyle gayet akıcı.

İnsanı hem gülümseten hem hüzünlendiren hem de düşündüren yapısıyla dikkat çekiyor. Ayrıca doğa ve insan konusunun gündemde olmasının da filme ayrı bir anlam verdiğini, Derviş Zaim doğa ile bütünleşmeyi önemsediğini, gelecek projelerinde de doğa insan ilişkisine değineceğini müjdelediğini de söylemek gerek.

Ferahfeza;  Aslında karşımıza Leyla ile Mecnun’un İsmail abisinin gemi özlemine benzeyen bir hikâye var. Ayrıca Ferahfeza’da da Devir’deki gibi doğa insan ilişkisi ve doğaya/denize ulaşma isteği filmin dikkat çeken yönlerinden.

Yalnız benim dikkatimi daha çok “İnsanın kaderini babası mı, çevresi mi belirler?”, “Anne babaları ile aynı düşünmeyen ama kendi yolunu da çizememiş insanların akıbeti ne olur?” soruları çekti.

Ya da filmde belirtildiği gibi şöyle mi söylemek gerekir: Bir güvercin yumurtasını martı yumurtalarının yanına koyduğunuzda güvercin mi kendini martı zanneder, yoksa martı mı güvercin? Peki, bir yumurtayı daha doğmadan şişeye hapsettiğinizde…

Doc2013_poster_Nejat_k

İnsanlar Taksim’e Gezi Parkı için giderken ben Documantarist Film Festivali için gittim. Salt Beyoğlu’nda önce plazaların rezidansların gölgesinde kalan yoksul insanların yaşadığını anlatan Emrah  Kılıç’ın yönettiği kısa film ‘Gecekondu Mahallesi’ni,  daha sonra da Ermenistan- Türkiye ilişkilerinin düzelmesini, konuşulmasını sağlamak için bir araya gelmiş Ermeni ve Türk(iyeli) gençlerin bulunduğu yapmacık bir uzlaşma havasında olmayan, birbirlerine kızsalar da birlikte hareket eden bir grubu anlatan  Somnur Vardar’ın Yolun Başında belgeselini izledim.

Yolun Başında, Ermeni soykırımı tartışmalarını,  Ermenilerin neler hissettiğini, sorunun nasıl çözülebileceğini ya da nasıl çözümsüzlüğe mahkûm edileceğini anlamamızı sağlıyor. Yönetmenin belirttiğine göre yakında 86 dakikalık belgeselin DVD’si çıkacak.

 

Kimsenin dizi/ film izleyecek hali bulunmadığını söylemiştim ama insanların gülmeye ihtiyacı olduğu da, Gezi Parkı olaylarının ele alındığı mizahın eylemlerden bile daha çok dikkat çekmesinden belli. Komedi olmadan yaşanamayacağı ortada.

havada-ask-var

http://www.youtube.com/watch?v=eh4pHDADOQY

14 Haziranda vizyona girecek olan %100 bir Fransız romantik komedisi  Havada Aşk Var olaylardan uzaklaşmak isteyenler için bir kaçış sineması niteliğinde,  Havada Aşk Var  daha önce aynı isimle çevrilmiş Marion Cotillard’ın oynadığı diğer bir romantik komedi olan filmle karşılaştırılmamalı ama en az onun kadar güzel.

Eski sevgilisi ile yanyana 7 saat uçmak zorunda kalan 2 kişinin geçmişe nostaljik bir bakış atması olarak da yorumlayabileceğimiz film,  bazı geçişleri zayıf olsa da oldukça başarılı.

Bir yandan da uçaktaki diğer yolcuların da kayıtsız kalamadığı aşk ve Arzunun Şu Karanlık Nesnesin’deki diyaloglara benzeyen konuşmalar Bunuel’e göz kırpıyor. Sadece kendine özgü değişik bir havası olan Nicolas Bedos bile filmi izlemeye değer.

Yine de  filmde yaş sınırı olmasa da siz çocuklarınızla gitmeyin derim ben.

İntikam Kurşunu

 “Slyvester Stallone markası  Türkiye’de hâlâ geçerli”

Yepyeni bir Stallone filmi bu hafta vizyona girdi. IMDB puanı 5.9 olan filmin toplamda  9.489.829 $ hasılatı var. Bunun 4.548.201 $’ı Hollywood için önemli olan ilk haftasonu diliminde elde edilmiş. Bu hafta vizyona giren Saksı Olmanın Faydaları filmi ise IMDB puanı 8.1 ve toplam hasılatı 17.742.948 $ olduğu halde,  alışık olduğumuz gibi Beyoğlu Sinemalarında da değil Capitol Spectrum ‘da yani sadece tek salonda  gösterimde.

Kerem Akça’nın ‘İntikam Kurşunu’ için yaptığı eleştiri de insanı gülümsetip bir fikir edinmemizi sağlıyor: “Slyvester Stallone’un Ajda Pekkan ile Bülent Ersoy arasında kalmış yüz ifadeleri, vücut ölçüleri ve yürüyüş tarzıyla yapaylığın sınırlarını zorlaması, Z tipi bir rejiyle sarılınca “İntikam Kurşunu”nu elde edebilirsiniz.”

 

ryan-gosling-in-the-place-beyond-the-pines-still

Babadan Oğula;  Ryan Gosling, Eva Mendes ve Bradley Cooper gibi isimlerin başrolünü paylaştığı film,  Ryan Gosling’le anılan Notebook veya yakın zamanda Bradley Cooper’ı izlediğimiz Umut Işığım filmlerine benzemiyor.

Daha çok yönetmenin daha önceki filmi Blue Valentine, Aşk ve Küller’i andıran bir tarzı var. Film  34. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmiş. 140 dakikalık filmi özetlemek ne kadar zor olsa da; size yapılan kötülükleri unutmadan  özgür kalamayacağınız mesajını verdiğini söylemek yanlış olmaz sanırım.

twitter.com/muzminogrenci

 

 

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

İlker Çatak’ın Ödüllü Filmi “Söz Senettir” 14 Eylül’de Bahçe Sineması’nda

KüçükÇiftlik Film kulübü sunar!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

KüçükÇiftlik Park, her hafta Salı akşamı püfür püfür bahçe ortamında sinemanın en beğenilen filmleriyle sinemaseverleri buluşturmaya devam ediyor. URU organizasyonu ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleştirilen KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı Almanya’dan sonra Türkiye’de ilk kez ve sadece bir kereye özel olarak gösterilecek “Söz Senettir” filmine ev sahipliği yapacak. İlker Çatak’ın, festivallerden ödüllerle dönen ikinci uzun metraj filmi “Söz Senettir”, muzip, yalın ve olgun sinema diliyle dikkat çekerken izleyicilerin ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algısını sarsıyor. Sinemaseverler filmden hemen önce ve sonra ise Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile açık havanın keyfini müzik eşliğinde de çıkaracaklar.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı İlker Çatak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve 3 gencin, izleyiciyi sarsan ilişki döngüsüne yer veren “Söz Senettir” filmini sinemaseverlere sunacak. 2020 Bavyera Film Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, 2019 Münih Film Festivali’nde ise En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerini alan Almanya-Fransa ortak yapımı “Söz Senettir”, Türkiye’de ilk kez ve sadece Bahçe Sineması’nda gösterilecek.

Kadının pilot, erkeğin müzisyen olduğu bir çift… Marion ve Raphael Almanya’dan uçağa atlayıp yaz tatili için Türkiye’ye geliyorlar ve yolları jigololuk yapan genç Baran’la kesişiyor. Bundan sonra ilişki üç kişilik bir oyuna dönüşüyor. Avrupa’ya gitmeyi kafasına koymuş Baran, Marion’a evlenme teklif ediyor. Hayatını her zaman kontrol altında tutmayı başarmış ama kanser olduğunu öğrendikten sonra her şeyi yeniden gözden geçirmeye başlayan Marion ise ilk defa bir yabancının müdahalesine izin veriyor ve Baran’ın teklifini kabul ediyor. Kâğıt üstünde tanıdık gelebilecek bu anlaşmalı evlilik öyküsü, Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde filmini Kino 2018’de izlediğimiz İlker Çatak’ın elinde, neşesi de eksik olmayan, toplumsal cinsiyet rolleri ve tekeşli ilişkilerin çizdiği çemberleri sürekli esneten, muzip ve dinamik bir romantik drama dönüşüyor. “Söz Senettir”, ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algımızı sarsabilecek katışıksız bir enerjiyi dokusuna katıyor.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra film konseptine uygun DJ performansından mini konserlere kadar farklı içerikler de yer alıyor. 14 Eylül Salı akşamı sinemaseverler çimenlerde oturup müziğin keyfini çıkartmaya Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile başlayacak. Hem filmden önce hem de filmden sonra DJ kabininde yer alacak olan Doğu Civicik ve Ozan Korkmaz ikilisi, kolektif olarak aktif ve en üst düzeyde elektronik müzik yaratmaya çalışırken 2016 yılında müzikal kariyerlerini birleştirerek geleceklerini yeniden yazdılar ve Schnell Schnell doğdu. Farklı janralarda yaptıkları işbirlikleri, yerli ve yabancı bir çok önemli sanatçı ile yer aldıkları sahneler ve düzenli olarak 2017 yılından beri Radio FG 93.8’de yayınladıkları  Schnell Schnell Radio Show ile seslerini duyuruyorlar. Ürettikleri ve remix’ledikleri parçalar, Vesvese Records (TR), Eskimo Recordings (BE) ve Ostra Discos (POR) gibi plak şirketleri aracılığıyla yayınlandı. 2020 yılında kendi plak şirketleri SCHNLL’yi kurdular ve ilk albümleri “The Grit”i yayınladılar.

Kapı açılış saati 18.30, film başlama saati ise 21.00 olan etkinliklerin biletleri online olarak Biletix’ten temin edilebiliyor.

Tüm Hijyen Önlemleri Alındı

Pandeminin başından itibaren aldığı koronavirüs tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam eden KüçükÇiftlik Park, sinema tutkunlarını pandemi şartlarına uygun olarak sınırlı sayıda kapasiteyle ağırlıyor. Online biletleme sisteminin kullanıldığı ve HES kodu zorunluluğunun olduğu etkinliklerde misafirlerin ateş ölçümü sağlık görevlileri tarafından yapılırken, ortak alanların hijyeni en üst düzeyde sağlanıyor. Misafirler KüçükÇiftlik Park’a 6 Eylül itibarıyla hayata geçen yönetmelik gereği PCR testi veya aşı kartı ibrazıyla giriş yapılabilecek.  

Okumaya Devam Et

Türkiye

Cengiz Bozkurt “Kim Bu Aile?” İçin Tam Formunda

Kim Bu Aile? setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ’un yer aldığı “Kim Bu Aile?” filminin setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yapımını CJ ENM Türkiye’nin üstlendiği Kim Bu Aile?, sinema salonlarını kahkahaya boğmaya hazırlanıyor. Çekimleri geçtiğimiz günlerde İstanbul’da başlayan Kim Bu Aile? filmi, eğlenceli hikayesi ile olduğu kadar aksiyon sahneleriyle de iddialı olacak.

Yönetmenliğini Bedran Güzel’in yaptığı filmin başrol oyuncularından Cengiz Bozkurt, önceki gün setten yaptığı paylaşımla sosyal medyayı salladı. Tam teçhizatlı vaziyette poz veren usta oyuncu, paylaşımına “Aksiyona başladık” notunu ekledi.

Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin başrollerinde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ yer alıyor.

Aksiyon ve komediyi bir araya getiren renkli hikayesi, yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu ve zengin prodüksiyonu ile son zamanların en çok konuşulacak filmlerinden biri olacak Kim Bu Aile?, sinema salonunda eğlenceli vakit geçirmeyi özleyen seyirciyi fazlasıyla memnun edecek.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler