Natalie Portman’a ‘İkiyüzlü’ Damgası

Hollywood
92. Oscar törenine, üzerine aday gösterilmeyen kadın yönetmenlerin adının yazılı olduğu özel tasarım bir ceketle katılan Natalie Portman’a, MeToo aktivisti Rose McGowan tarafından tepki gösterildi.

Natalie Portman, 92. Oscar Ödül Töreni’nde, Oscar’da En İyi Yönetmen kategorisinde hiç kadın aday olmamasını protesto etmek için, elbisesinin üzerine, kadın yönetmenlerin adlarının yazılı olduğu Dior imzalı bir ceket giydi. Portman’ın bu hareketi herkes tarafından takdir edildi.

Ancak MeToo akımını başlatan isimlerden biri olan Rose McGowan, ünlü oyuncunun ‘İkiyüzlü’ olduğunu dile getirdi. Zira Rose, medya tarafından ‘Cesur’ bir eylem olarak nitelendirilmesine ve övgü ile anılmasının saçma olduğunu düşünüyor.

Facebook hesabından bir açıklama yapan McGowan, “Cesur? Hayır, katiyen hayır. Daha çok bir oyuncunun, önemseyen biri rolü yapmasına benziyor. Pek çoğunun yaptığı gibi. Üzerine düşeni gerçekten yapan bizim gibiler için Portman tarzı aktivizmi son derece rahatsız edici buluyorum. Tüm bunları öfkeden yazmıyorum, tiksindiğim için yazıyorum. Sadece ondan ve diğer aktrislerden icraata geçmelerini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Natalie Portman’ın sicilinden de dem vuran McGowan, “Oldukça uzun kariyerin boyunca sadece iki kadın yönetmenle birlikte çalıştın, ki bunlardan biri sendin. Bir yapım şirketin var ve tam olarak bir tane kadın yönetmeni işe aldı, bu da sensin. Sizin tarzınızdaki aktrislerin derdi ne? Siz çok ünlüler sorunun kendisi olmak yerine bir tavır takınsaydınız dünyayı değiştirebilirdiniz. Evet, sen Natalie. Sorun sensin. Sorun ikiyüzlülük. Sorun diğer kadınlara gösterilen sahte destek” diye yazdı.

Natalie Portman’dan Cevap Gecikmedi

Portman, bugüne kadar az sayıda kadın yönetmenle çalışma fırsatını bulduğunu, ancak bugüne kadar kadın yönetmenlerle çekmeye çalıştığı ancak hayata geçiremediği projelerin kaybolup gittiğini ifade etti.

Kadın yönetmenlerle çalışmak için ısrarcı olduğu filmlerde yönetmen olarak anlaşılan kadınların inanılmaz zorluklarla baş etmek zorunda kaldığını söyleyen Portman, kadın yönetmenlerin bu zorlu şartlar nedeniyle sonunda projelerde ayrılmak zorunda kaldığını belirtti.

Portman açıklamasını şu sözlerle bitirdi: “Sonuç olarak daha önce denediğimi ve denemeye devam edeceğimi söylemek istiyorum. Şu ana kadar başarılı olamasam da yeni bir güne doğru adım attığımız konusunda umutluyum.”

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up