Naciye Filmi Kamera Arkası

Kamera Arkası

!f İstanbul’un dikkat çeken filmi Naciye, seyirciyi daha fazla bekletmeden vizyona giriyor! İlk kez Ekim ayında ABD’de Screamfest’te ardından İtalya da Ravenna Nightmare’de gösterilen “Naciye” !f İstanbul’da gördüğü ilgiyi sıcağı sıcağına gösterime taşıyor. Festivalin sevilen, biletleri tükenen ve hatta özel gösterimi yapılan filmlerinden biri olan Naciye 11 Mart’ta vizyona giriyor. Lütfü Emre Çiçek’in ilk uzun metrajı olan film dramatik / psikolojik gerilim tarzıyla dikkat çekiyor. Yapım, filmin iki dişli karakteri Naciye ve Bengi’nin arasındaki gerilimli kovalamacayla tırmanışa geçiyor. Derya Alabora ve Esin Harvey’in rol aldığı film deneysel B movie havasıyla da göz dolduruyor! Filmin konusu: Her kadının kendine ait bir odaya ihtiyacı olması gibi Naciye’nin de kendine ait bir yere ihtiyacı var. Adadaki ev onun “güvenli” sığınağı, her şeyden öte onun kendi yeri. O evi ve içindekileri kanının son damlasına kadar koruyacak. Bengi ise hamile. Hem kendisiyle, hem doğmamış çocuğuyla, hem de Bengi için her şeyin en doğrusuna, tüm iyi niyetiyle karar veren kocasıyla ilişkileri karışık. Kocasının, ondan habersiz kiraladığı adadaki eve hafta sonu için kalmaya gidiyorlar. Bengi tüm bu plan program konusunda da, genel olarak hayatı konusunda pek hevesli değil, daha ziyade tedirgin. Naciye’de Derya Alabora ve Esin Harvey hayatta kalmaya çalışırken karşı karşıya gelen kadınları oynuyor. Gerilim giderek tırmanırken, gizli hikâyeler de bir bir gün yüzüne çıkıyor.

Yönetmen Görüşü;
Bu filmle korku sineması severlere tanıdık gelecek araçları kullanırken bir yandan da, adadaki ev, başrol oyuncularındaki pembe dizi kıvamlı histeri atakları, Naciye’nin kostümleri ve müzik gibi Türk tınılardan uzaklaşmamaya çalıştım. En büyük hayallerimizden biri de filmin Türkiye’deki ilk gösterimini !f İstanbul’da yapmaktı. Umarım ki, seyirci de bu filmden tatminkar ayrılacak.

Screamfest sonrası bazı yabancı eleştirmenlerin görüşleri;

“Naciye gerçekten de eşi benzeri olmayan bir korku filmi.” (Yılın en iyi beşinci korku filmi)
Michael Klug / Horror Freak News

“Filmde “Rosemary’s Baby”, “The Hand that Rocks the Cradle” ve “Inside” gibi klasiklerden bariz etkiler görülüyor. ”
Luke Rodriguez / Modern Horrors

“Bu film, satın almayı düşündüğünüz evin geçmişini biraz daha araştırmak istemenize sebep olabilir.”
Ernie Trinidad / Film Pulse

“Lütfü Emre Çiçek’in daha da karanlık ve rahatsız edici filmlerini sabırsızlıkla bekliyorum!”
Ari Drew / Dread Central

Daha çok filmin denemesini umduğum yönde ilerleyen iyi ve akıl dolu bir korku filmi. Gördüğünüzü düşündüğünüz şeyi gördüğünüzden emin olmak için birkaç kez izlemek isteyeceğiniz türde bir film.
Horrornews.net

_____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up