Mutlaka, Muhtemelen ve Galiba İyi Film

Eleştiri Manşet

yazar_serkanbastimar

Köyden kente göç devam etse de Türk sinemasında kentten köye tersine bir göç durumu var. Anadolu’nun ücra köşelerinde çoğu ‘komedi’ etiketiyle son zamanlarda epey film çekildi, çekilmeye devam ediyor.

Karakter komedilerinin, tiyatral durumların ardı arkası kesilmezken çoğu şöhretli isimler Sivas, Çorum, Yozgat ve birçok ile çıkarma yaptı. Furyalaşan bir durum bile ortaya çıktı diyebiliriz. Aksanları değişen yıldızlarla dolu Anadolu komedileri ne yazık ki yeni şeyler söylemek yerine mevcut ‘iyinin’ de içini boşaltıp duruyor. Gişe rakamlarına bakarsanız izleyicinin bu tür filmlere olan ilgisinin de azaldığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Kız Kardeşim Mommo filminden kendisine deruni bir muhabbet beslediğim Atalay Taşdiken de kamerasını Anadolu’ya taşıyan isimlerden biri. Ancak o ‘furyanın’ aksine yıldızlar yerine bölge halkından oluşan bir kadro ile karşımızda. Film ilk yıldızını bu samimiyetten alıyor diyebiliriz. Herkesin bir arayış içinde olduğu Konya’nın Çavuş Köyü’nde geçen Arama Moturu (motoru değil) birbirine ulanmış birkaç öykünün ve kişinin komik ve saplantılı buluşması.

Lakabından mustarip bir ‘Alamancı’, 70’inden sonra evlenmek isteyen bir amca, define ile kafayı bozmuş bir adam ve niceleri… Zaman zaman skeçler toplamı gibi görünen Arama Moturu, abartılı durum komedilerinden yararlanmayan, küfre yaklaşmayan sıcak bir film. Oyunculuklar ise gayet yerinde. Filmin ilk dakikalarında az da olsa sırıtan amatörlük gittikçe yerini iyi oyunculuğa bırakıyor. Kıssalı ve hisseli mevzulara da giren Arama Moturu didaktik bir durumu dert etmiyor elbette. Ancak film karakterlerin tekrar ettiği birkaç cümle ile gerçek hayatın içine sloganvari bir şey katma derdinde sanki. Özellikle “adamın HD’si, mutlaka, muhtemelen ve galiba” lafları birkaç tekrardan sonra işlemiyor.

Her işin başı samimiyet. Bir film iyi olabilir, kötü de olabilir ama samimi değilse film bile sayılmaz. Atalay Taşdiken belki kendi ortalamasını aşacak bir işe imza atmamış olabilir ama günümüz ‘yerli komedilerinden’ bir gömlek üstün bir film çekmiş. Yerli film izleyicisi iseniz “mutlaka, muhtemelen ve galiba” Arama Moturu’nu seveceksiniz.

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up